PSG, victorie categorică cu Marseille! Arsenal – Liverpool 2-2 şi Inter – Juventus 4-4! Dueluri „de foc” în Europa

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 27.10.2024, 22:50
Actualizat: 28.10.2024, 0:25

Kenan Yildiz

Kenan Yildiz / Profimediaimages

Derby-ul etapei a 9-a din Premier League, Arsenal – Liverpool, scor 2-2, a putut fi urmărit în format LIVE SCORE pe AS.ro. A fost show total pe Emirates, acolo unde „cormoranii” au ratat şansa de a reveni pe primul loc în Anglia.

La Milano s-a disputat episodul 252 din Derby d’Italia, iar gazdele au deschis scorul, în minutul 15, dintr-un penalti obţinut de Thuram, după o intervenţie a lui Danilo. A transformat Zielinski şi a fost 1-0 pentru Inter. Torinezii au egalat în minutul 20, prin Dusan Vlahovic, iar Timothy Weah a adus echipa oaspete în avantaj după alte şase minute. Gazdele au replicat prin golul egalizator reuşit de Henrikh Mkhitaryan, din minutul 35, pentru ca în minutul 36 Kalulu să comită henţ în careu şi Inter să primească un penalti. Zielinski a transformat pentru a doua oară şi gazdele au intrat cu avantaj la pauză, 3-2.

În partea secundă, Denzel Dumfries a marcat golul de 4-2, în minutul 53, şi torinezii au căutat să revină în meci. În minutul 71 Kenan Yildiz, intrat pe teren de nouă minute, a redus din diferenţă, înscriind pentru Juventus. Acelaşi jucător a adus egalarea în minutul 82, din pasa lui Conceicao şi Inter Milano – Juventus Torino s-a terminat 4-4, în ciuda eforturilor celor două echipe de a marcat golul victoriei. Inter Milano este pe locul 2 în clasament, cu 18 puncte, urmată de Juventus, cu 17 puncte.

În derby-ul etapei din Franţa, PSG s-a impus la scor de neprezentare pe terenul lui Marseille. Campioana Franţei s-a distrat pe Velodrome şi a câştigat cu 3-0, fiind lider în Ligue 1, după 9 etape disputate.

Olympique Marseille – PSG 0-3 | Meciuri „de foc” în Europa: Arsenal – Liverpool 2-2 şi Inter – Juventus 4-4

Final! Marseille – PSG 0-3! Campioana Franţei s-a impus categoric în derby-ul cu Marseille, după golurile lui Barcola, Neves şi autogolul lui Balerdi.

Min. 40: Marseille – PSG 0-3! A marcat şi Barcola, din pasa lui Dembele. Haos pentru OM!

Min. 29: Marseille – PSG 0-2! Autogol al lui Balerdi.

Min. 20: Gazdele rămân în inferioritate. Harit a văzut roşu direct după un fault dur.

Min. 7: Marseille – PSG 0-1! Neves a marcat în startul derby-ului.

Min. 1: A început derby-ul din Ligue 1!

Inter – Juventus 4-4

Min. 90: Inter – Juventus 4-4! Final de meci!

Min. 82: Inter – Juventus 4-4! Fabulos! Kenan Yildiz, puştiul minune al lui Juventus, a reuşit „dubla”. Meci incredibil pe Meazza.

Min. 71: Inter – Juventus 4-3! Yildiz a readus speranţa în tabăra torinezilor. Un nou assist pentru McKennie.

Min. 53: Inter – Juventus 4-2! Gazdele s-au desprins pe tabelă. Denzel Dumfries a marcat cu un şut la colţul lung, din interiorul careului.

Min. 46: S-a reluat meciul.

Min. 45: Pauză! Pentru prima dată în istoria derby-urilor Inter – Juventus s-au înscris cinci goluri în prima repriză.

Min. 37: Inter – Juventus 3-2! Nerazzurrii au mai primit un penalty, iar Zielinski a marcat cu un şut plasat, lângă bară.

Min. 35: Inter – Juventus 2-2! Este din nou egalitate. Marcus Thuram l-a servit ideal pe Mkhitaryan, care l-a învins pe Di Gregorio.

Min. 27: Inter – Juventus 1-2! Timothy Weah a marcat şi bianconerii sunt în avantaj!

Min. 20: Inter – Juventus 1-1! Fază superbă reuşită de torinezi. Vlahovic a restabilit egalitatea după ce a primit o pasă perfectă de la McKennie.

Min. 15: Inter – Juventus 1-0! Zielinski a înscris de la 11 metri.

Min. 14: Penalty pentru Inter, după ce Danilo şi-a pus la pământ un adversar.

Min. 1: A început derby-ul din Serie A!

Update: Meci special pentru Khephren Thuram şi Marcus Thuram! Cei doi fraţi sunt rivali în această seară.

Update: Echipele de start la Inter – Juventus!

Inter: Sommer – Pavard, Stefan de Vrij, Bastoni – Dumfries, Barella, Zielinski, Henrikh Mkhitaryan, Dimarco – Marcus Thuram, Lautaro Martinez

Juventus: Di Gregorio – Cambiaso, Danilo, Kalulu, Cabal – Locatelli – Conceiçao, McKennie, Fagioli, Weah – Vlahovic

Arsenal – Liverpool LIVE SCORE

Min. 90: Arsenal – Liverpool 2-2! Final de meci.

Min. 81: Arsenal – Liverpool 2-2! Gol Mohamed Salah. Darwin Nunez i-a oferit assist-ul.

Min. 43: Arsenal – Liverpool 2-1! Merino a înscris după o fază fixă. Faza a fost verificată mai multe minute cu ajutorul arbitrajului video. Van Dijk l-a scos milimetric din ofsaid pe Merino.

Min. 18: Arsenal – Liverpool 1-1! „Cormoranii” au restabilit imediat egalitatea după un corner. Mingea a fost deviată de Diaz, iar Virgil van Dijk a trimis-o în poartă din trei metri.

Min. 10: Arsenal – Liverpool 1-0! Saka a deschis rapid scorul. A reuşit să scape din marcajul lui Robertson şi a şutat sub transversală, la colţul scurt. Kelleher nu a avut nicio şansă să intervină!

Min. 1: A început derby-ul Arsenal – Liverpool!

Arsenal: Raya – Partey, White, Gabriel, Timber – Merino, Rice – Saka, Trossard, Martinelli – Havertz

Arsenal: Kelleher – Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson – Jones, Gravenberch, Mac Allister – Salah, Nunez, Diaz

Ziua derby-urilor în Europa

Este dificil să câștigi un meci în deplasare împotriva lui Arsenal, a lui Manchester City sau tuturor celorlalte echipe, dar este ceva ce vom încerca să facem şi acum.

Sunt multe, multe meciuri frumoase și cel cu Arsenal, din deplasare, este unul dintre ele„, a declarat Arne Slot înaintea derby-ului din Premier League cu echipa lui Arteta.

Arsenal vine după un eşec cu Bournemouth, scor 0-2. Odegaard, Saliba şi Tierney sunt printre jucătorii indisponibili. Şi Liverpool are probleme de lot. Alisson şi Diogo Jota sunt accidentaţi şi ratează meciul cu londonezii.

Este programat un „meci de foc” şi în etapa a 9-a din Serie A. „Derby d’Italia” le găseşte pe Inter şi Juventus în urmărirea liderului Napoli.

Inter este pe locul secund, cu 17 puncte. Podiumul este completat pe „Bătrâna Doamnă” – torinezii nu au pierdut niciun meci în această ediţie de campionat, dar au remizat de patru ori.

Echipe probabile pentru Inter – Juventus:

Inter (3-5-2): Sommer – Pavard, De Vrij, Bastoni – Darmian, Frattesi, Barella, Mkhitaryan, Dimarco – Thuram, Martinez
Antrenor: Simone Inzaghi

Juventus (4-3-3): Di Gregorio – Savona, Kalulu, Gatti, Cambiaso – Thuram, Locatelli, Fagioli – Conceicao, Vlahovic, Yildiz
Antrenor: Thiago Motta

Este programat un derby istoric şi în Ligue 1, acolo unde se întâlnesc rivalele PSG şi Olympique Marseille. Fără Kylian Mbappe, campioana ultimilor trei sezoane este pe primul loc, dar este despărţită doar prin golaveraj de AS Monaco. Nu a pierdut niciun meci în cele 8 etape.

Marseille o poate egala la puncte pe PSG, în cazul unei victorii. Din 2020 nu a mai câştigat OM un meci din campionat împotriva rivalei din capitală.

Există atât de multă tensiune. Sunt foarte mulțumit, am jucat un meci bun în Champions League cu PSV Eindhoven. Sunt foarte optimist cu privire la ceea ce văd

Meciurile de mare tensiune sunt aproape cele mai ușoare, nu vei avea o lipsă de motivație. Dar trebuie să ai grijă să nu fii prea motivat, eu țin cont de asta. Ai nevoie de 100% motivație, nu de 105%. Nu trebuie să te laşi condus de emoții„, a declarat Louis Enrique înainte de „Le Classique”.

Echipele probabile la Olympique Marseille – PSG:

Marseille: Rulli – Merlin, Balerdi, Cornelius, Garcia – Hojbjerg, Rabiot – Greenwood, Harit, Rowe – Wahi

PSG: Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Pacho, Mendes – Zaire-Emery, Vitinha, Neves – Dembele, Asensio, Barcola

• Marele Premiu al Braziliei e live în AntenaPLAY, în perioada 1-3 noiembrie
  • Lamia - PAOK, meci din etapa a 10-a din Superliga Greciei, e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:30
  • Cine va câştiga Balonul de Aur?

9:53

Simona Halep – Yue Yuan LIVE TEXT (11:00). Fostul lider mondial revine la Hong Kong

9:37

Sainz învinge, Max și Lando continuă duelul! Analiza lui Adrian Georgescu după Marele Premiu al Mexicului

9:15

Dejan Lovren a sărit în apărarea lui Răzvan Lucescu după PAOK – Heraklion 1-2: „Nu e vina lui. E ceva ce putem repara”

8:43

Transfer senzaţional la Rapid? Anunţul făcut de Marius Şumudică despre atacantul de 4 milioane de euro

8:40

Basarab Panduru nu a mai rezistat şi l-a pus la zid pe Darius Olaru după FCSB – Rapid 0-0: „Trebuie să îl tolerăm aşa întruna?”

8:33

Dumitru Dragomir a criticat jucătorii Rapidului după derby: „Ăla e leneş, sau e nepregătit. Să slăbească”

1 VideoMotivul din spatele crizei de nervi a lui Răzvan Lucescu! Patronul lui AEK l-a distrus pe român: „Provocator! Îşi arată educaţia”s 2 Decizia lui Ivan Savvidis în privinţa lui Răzvan Lucescu, după ce antrenorul român a fost scos cu bodyguarzii de pe teren!s 3 Gigi Becali a anunţat care e super-jucătorul care poate ajunge la FCSB: „Dau 1.5 milioane de euro pe el. E fotbalist”s 4 VIDEOCarlos Sainz va pleca din pole position în Marele Premiu al Mexicului! Tur perfect pentru pilotul Ferrari în calificăris 5 FotoDiana Şucu, lux şi opulenţă pe stadionul din Giuleşti. Soţia milionarului Dan Şucu şi-a etalat bijuteriile de sute de mii de euros 6 Reacţia oficială a Farului după ce s-a scris că Gică Hagi şi Gică Popescu s-au certat şi sunt aproape de ruptura definitivă!s