Barcelona a dat peste coșmarul Bayern în grupele Champions League! Catalanii au ocazia să facă uitat acel antologic 2-8

Publicat: 26.08.2021, 21:19

Barcelona - Bayern, din nou în Champions League

August 2020. Champions League, chinuită de pandemie, a ajuns în sfârșit în faza sferturilor și totul se decide într-o singură manșă. Cel mai tare meci? Barcelona – Bayern, pe Estadio da Luz.

Bayern Munchen, coșmarul Barcelonei în Champions League

Duelul începe în forță și scorul este 1-1 după 7 minute. Bayern „a marcat” ambele goluri, Muller în poarta lui Ter Stegen și Alaba în poarta lui Neuer.

Urmează un interval de 9 minute uluitoare, în care Bayern duce scorul la 4-1. Perisic, Gnabry și Muller au zguduie plasa porții catalane, după care care arbitrul pune capăt primelor 45 de minute.

După o repriză amețitoare, Setien este fără soluții. Îl introduce pe Griezmann în locul lui Roberto, dar degeaba. Catalanii își recapătă speranța după un gol al lui Suarez, dar jocul intră din nou într-un moment de visare. Înscriu Kimmich, Lewandowski și Coutinho de două ori, jucătorul care aparține tocmai Barcelonei.

Scorul final? 2-8! Setien e demis de la Barcelona imediat după meci, Suarez e cedat la Atletico, iar Messi cere să plece. Clubul tocmai a înregistrat cea mai dură înfrângere din istoria modernă.

Barcelona a dat din nou peste Bayern

La un an de la acel meci antologic, Barcelona și Bayern se vor întâlni din nou în UEFA Champions League. Messi nu mai este, iar antrenor este Ronald Koeman.

Și Bayern are un alt tehnician, pe Julian Nagelsmann. După ce au fost eliminate în sezonul trecut în optimi și, respectiv, sferturi, Barcelona și Bayern vor să-și ia revanșa, să arate că încă contează în elita fotbalului.

Cea mai mare revanșă o are însă de luat Barcelona, echipă care acum 10 ani domina această competiție. Clubul a îmbătrânit însă urât și este aproape de collapse.

În istoria confruntărilor directe, Barcelona și Bayern s-au întâlnit de 11 ori, iar nemții au câștigat șapte meciuri, catalanii doar două, iar alte două s-au terminat la egalitate.

Alături de Barcelona și Bayern, din grupa E mai fac parte Benfica și Dinamo Kiev. La concuerență cu grupa lui City și PSG, această grupă oferă și ea dueluri de foc, iar românul Mircea Lucescu va fi și el protagonist.

Grupa H: Chelsea, Juventus, Zenit, Malmo

22:23 Ce adversare poate întâlni FCSB în preliminariile UEFA Champions League! Cum arată traseul campioanei din Liga 1 22:23 Umilinţa supremă pentru Dinamo chiar în ziua în care FCSB a luat titlul! Dezastru în alb și roșu pentru „câini” 22:23 Câți bani primește FCSB după ce a devenit campiona României! Suma uriașă pe care o poate încasa din competițiile europene 22:14 LIVE VIDEOHull City – Ipswich se joacă ACUM în AntenaPLAY! Blackburn – Coventry 0-0. Spectacol în Championship 22:11 VIDEOBenfica – Braga 3-1 a fost în AntenaPLAY. Meciul zilei în Liga Portugal 21:56 VIDEODiscurs desprins din filme, în engleză, al lui Adrian Mititelu Jr, în vestiar, la o săptămână după supradoza de pastile 21:45 FCSB – Farul 2-1! Roş-albaştrii, noii campioni ai Ligii 1! Nebunie pe Arena Naţională! Primul titlu pentru FCSB, după nouă ani 21:37 Bayer Levekusen a egalat în minutul 90+6 și a ajuns la 46 de meciuri fără înfrângere! Echipa lui Xabi continuă seria fabuloasă 21:32 Gestul făcut de Vlad Chiricheş, înainte de FCSB – Farul! Unde a fost surprins fundaşul roş-albaştrilor 21:11 David Miculescu, în cea mai bună formă de la transferul la FCSB! A marcat din nou şi a declanşat nebunia pe Arena Naţională Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială