Chelsea a câștigat în premieră Campionatul Mondial al cluburilor! Kai Havertz a decis finala cu Palmeiras în prelungiri

De Dragoș Vasile
Publicat: 12 februarie 2022, 21:10

Chelsea a câștigat în premieră Campionatul Mondial al cluburilor. Campioana Europei a învins-o pe Palmeiras, campioana Americii de Sud, în marea finală, scor 2-1.

Chelsea, într-un meci

Chelsea a câștigat în premieră Campionatul Mondial al cluburilor

În cele 90 de minute regulamentare, partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Lukaku a deschis scorul din pasa lui Hudson-Odoi, iar Raphael Veiga a egalat din penalty.

Mood. 😁
🔵 1-0 🟢 [60’] #ClubWorldCup pic.twitter.com/0zdhnDQirY
— Chelsea FC (@ChelseaFC) February 12, 2022

Confruntarea a avut nevoie de prelungiri. Kai Havertz, fotbalistul care a marcat golul victoriei în finala UEFA Champions League cu Manchester City, a înscris din penalty, în minutul 117, și le-a adus londonezilor trofeul în premieră.

Champions of the World! 🤩 pic.twitter.com/jhzXXDL26Q

Aceasta a fost a doua prezență a lui Chelsea în finala acestei competiții, după cea din 2012, când a fost învinsă de Corinthians, 0-1.

We've won it all. 🔵 pic.twitter.com/rE5k5yV6RM

Romelu Lukaku, atacantul lui Chelsea, a fost amendat cu suma de 500.000 de euro de către gruparea engleză, după declaraţiile nepotrivite pe care le-a făcut despre formaţia la care evoluează, informează lequipe.fr.

Thomas Tuchel a decis să-l sancţioneze pe internaţionalul belgian prin scoaterea din lot înaintea meciului cu Liverpool, de duminică, după ce acesta a dat un interviu fără acordul clubului, pentru Sky Italia.

Surprins şi deranjat de cuvintele lui Romelu Lukaku, care a mărturisit că este nemulţumit de situaţia în care se află la Chelsea, antrenorul Thomas Tuchel a decis să se descurce fără atacantul belgian de 28 de ani la importantul meci din Premier League cu Liverpool, scor 2-2.

Întrucât interviul în cauză nu a fost aprobat de club, Tuchel a promis măsuri disciplinare. „Nu ne place, mie nu îmi place. Face o vâlvă de care nu avem nevoie şi nu ne ajută. Romelu este un jucător cu experienţă, ar trebui să ştie cum e când trimite mesaje de genul acesta”, a explicat tehnicianul german de 48 de ani.

aug.
23:50
Petrolul – Rapid 1-0. “Lupii galbeni” s-au impus în “Primvs Derby”! Gicu Grozav, eroul ploieștenilor în “vulcanul” de pe “Ilie Oană”
13
aug.
23:41
David Popovici, savuros când a vorbit despre bucuria „nebună” după ce a stabilit recordul mondial: „Cred că am făcut mai mult ca o gorilă! A fost un instinct animalic”
13
aug.
23:28
Simona Halep a revenit în TOP 10 WTA după ce s-a calificat în finala de la Toronto + Câți bani a încasat campioana noastră
13
aug.
23:10
FotoHorațiu Moldovan a comis-o grav la golul Petrolului! Portarul de națională al Rapidului a scăpat mingea printre degete
13
aug.
23:10
„Foro Italico a înnebunit!” Volumul decibelilor în momentul în care David Popovici a doborât recordul mondial: „Zgomot ca  al unui avion care decolează?!”
13
aug.
22:46
Românul care îi distruge pe ruși! ”Mineru” Pîrtea, o nouă victorie de senzație în Rusia
13
aug.
22:32
Simona Halep, prima reacție după calificarea în finala de la Toronto. Mesaj superb pentru Patrick Mouratoglou
13
aug.
22:20
Simona Halep – Jessica Pegula 2-6, 6-3, 6-4. „Simo” s-a calificat în finala turneului de la Toronto, după o revenire formidabilă
13
aug.
22:17
VIDEODerby-ul Petrolul – Rapid a fost întrerupt minute bune din cauza torțelor și fumigenelor + Incidente între ultrași înainte de meci
13
aug.
22:04
Reacţia lui Cesar Cielo, după ce David Popovici i-a doborât recordul mondial la 100 de metri liber: „Știam că se apropie ziua asta”
Frenkie de Jong, în timpul unui meci
Premier League • 10 aug., 15:51
Chelsea îl poate deturna pe Frenkie de Jong din drumul spre Manchester United. Barcelona, nevoită să-l transfere pe olandez
Fotbal • 6 aug., 23:50
Show în Europa! Lionel Messi, gol de pe altă planetă în Clermont – PSG 0-5. Darwin Nunez, execuţie cu călcâiul la debut în Fulham – Liverpool 2-2
Manchester City
Premier League • 5 aug., 10:02
Cum arată cotele pentru câştigarea titlului în Premier League, în sezonul 2022-2023. Cine este favorită între Manchester City şi Liverpool