Ciprian Tătăruşanu, prestaţie imperială în poarta Milanului! I-a pus piedică lui Jose Morinho în meciul în care Ibrahimovici a scris istorie

De Gabriel Zamfirescu
Publicat: 1 noiembrie 2021, 9:27

Ciprian Tătăruşanu a avut o evoluţie foarte bună în tricoul celor de la AC Milan. Portarul român a fost apreciat de toată lumea în meciul contra celor de la AS Roma, în care veteranul Zlatan Ibrahimovici a scris istorie.

Reacţia lui Ciprian Tătăruşanu după ce a închis poarta în AC Milan - Torino 1-0

Profimediaimages

AC Milan merge ceas cu Ciprian Tătăruşanu titular în poartă. Milanezii au bătut cu 2-1 pe AS Roma, în deplasare, echipă antrenată de Jose Mourinho, într-un meci din etapa a 11-a din Serie A.

Ciprian Tătăruşanu, prestaţie imperială în poarta Milanului

Golurile învingătorilor au fost marcate de Ibrahimovici în minutul 26 şi Kessie în minutul 57, din penalty. Pentru Zlatan Ibrahimovici meciul a fost unul important, atingând cifre extraordinare la 40 de ani de viață. Pentru Roma a înscris El Shaarawy, în minutul 90+3. În minutul 67, de la milanezi a fost eliminat Theo Hernandez.

Ciprian Tătărușanu a jucat 90 de minute în poarta rossonerilor și a reușit câteva intervenții excelente, mai ales pe final după ce echipa lui a rămas cu un om mai puțin odată cu eliminarea lui Theo Hernandez din minutul 66. Asta după ce goalkeeper-ul român a fost aspru criticat de unii dintre fanii marelui Milan pentru faptul că n-a avut evoluții care să dea încredere echipei. Acum a primit nota 7 în Gazzetta dello Sport, în timp ce Ibrahimovici a luat 8 și Kjaer și Pioli 7,5.

Pentru Zlatan Ibrahimovici, unul dintre cei mai buni atacanți din ultimul deceniu, a fost golul cu numărul 150 în Serie A şi cu numărul 400 în campionate interne.

— Stefano Giustini / Alobrasil (@AloBrasil1974) October 31, 2021

11:30 EXCLUSIVFlorin Tănase este dorit de un club mare din Europa! Cine a pus ochii pe golgheterul Ligii 1 10:51 CFR Cluj, pusă la zid de ultraşii FCSB: „Avem meci cu blatista și echipa arbitrilor! Le dăm cât nu pot să ducă, nu contează cu ce echipă vin!” 10:26 Dan Petrescu poate pleca de la CFR Cluj! Oferta uriaşă primită de antrenorul campioanei României: „Dacă vreau, mâine plătesc clauza!” 10:09 Simona Halep, misiune teribilă în lupta pentru trofeul de la Roland Garros 2022. Cum arată traseul spre finală al româncei 9:45 Kylian Mbappe a decis între PSG şi Real Madrid! Când va anunţa superstarul francez viitoarea sa echipă 9:28 Mare maestru Kung Fu, mort într-un atac armat în biserică. Ce a făcut când agresorul a început să tragă în oameni 9:15 Mihai Stoica l-a sunat pe Edi Iordănescu înaintea convocărilor pentru Nations League! Ce i-a cerut managerul general al FCSB. Hai, România! În fiecare zi 9:14 Anamaria Prodan, imagine virală cu fiul lui Laurentiu Reghecampf: „Micul prinţisor” 8:53 Liviu Ciobotariu tună și fulgeră la adresa FCSB: „Eu i-am zis lui Petrea sau lui MM să joace cu Vinicius?” 8:47 VIDEOImagini ireale în Everton – Crystal Palace 3-2. Gazdele au revenit de la 0-2 şi s-au salvat de la retrogradare. Patrick Vieira a lovit un fan!

Petre Grigoraş, la AS.ro LIVE

Sassuolo - Milan
Serie A • 19 mai, 15:43
Biletele la Sassuolo – Milan au ajuns să coste 2.500 de euro. 18.000 de fani ai rossonerilor, pe un stadion de 21.000 de locuri
Inter şi AC Milan, luptă nebună pentru titlu în Serie A
Serie A • 15 mai, 23:41
Inter şi AC Milan, luptă nebună pentru titlu în Serie A! Campioana Italiei se decide în ultima etapă. Toate calculele
Real Madrid - Atletico Madrid, derby în La Liga
Fotbal extern • 8 mai, 23:55
Spectacol în Europa! Atletico Madrid – Real Madrid 1-0. Campioana Spaniei, eşec în derby. Neymar, gol în PSG – Troyes 2-2. Verona – AC Milan 1-3. Rezultatele zilei sunt AICI