Închide meniul

“De ce nu ai adus niciun jucător român?”. Laurenţiu Reghecampf, pus în dificultate la conferinţa de presă a lui Neftchi Baku

Iulian Focșăneanu Publicat: 11 februarie 2023, 11:26

De ce nu ai adus niciun jucător român?. Laurenţiu Reghecampf, pus în dificultate la conferinţa de presă a lui Neftchi Baku

Laurenţiu Reghecampf, la conferinţa de presă / Mediafax Foto / Mediafax Foto via Hepta

Laurenţiu Reghecampf a fost pus în dificultate la conferinţa de presă a lui Neftchi Baku de după remiza cu Gabala, scor 0-0, din etapa a 22-a a campionatului din Azerbaidjan. “Reghe” a avut un dialog “aprins” cu un jurnalist.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Antrenorul în vârstă de 47 de ani a fost întrebat de ce nu a transferat niciun jucător român în cele 8 luni de mandat. Reacţie lui Reghecampf a fost vehementă.

Laurenţiu Reghecampf, pus în dificultate la conferinţa de presă

Potrivit sport.ro, Laurenţiu Reghecampf a venit cu explicaţii şi a ţinut să pună punct speculaţiile.

Jurnalist: “Alți antrenori din România au adus jucători români buni la echipele lor, însă de când ai venit aici nu am văzut niciunul. Care e motivul?”

Laurenţiu Reghecampf: “Eu nu sunt aici să aduc jucători, ci să antrenez echipa. Avem o echipă de scouting, avem oameni care lucreză în această direcție. Dacă mi se prezintă un jucător român și este bun, de ce nu?”

Reclamă
Reclamă

Jurnalist: “Nu ai dreptul să alegi jucătorii?”

Laurenţiu Reghecampf: “Nu, nu, nu! Nu m-ai înțeles. Eu aleg jucătorii împreună cu echipa de scouting.”

Jurnalist: “Și atunci de ce nu ați adus niciun român?”

Reclamă

Laurenţiu Reghecampf: “Pentru că nu avem niciun fotbalist român disponibil.”

Neftchi a făcut un nou pas greşit şi este ieşit din cursa pentru titlu. Echipa lui Reghecampf are 45 de puncte, cu 12 mai puţin decât Qarabag. Liderul are şi un meci în minus. Ocupanta locului secund, Sabah, se poate distanţa la 10 puncte în cazul în care câştigă derby-ul cu Qarabag.

Laurenţiu Reghecampf, obiectiv îndrăzneţ după prima victorie a lui Neftchi Baku în 2023

Laurenţiu Reghecampf şi-a setat un obiectiv îndrăzneţ. După victoria cu Zira a mărturisit că speră să se claseze pe locul secund, chiar dacă diferenţa este semnificativă.

Sunt foarte mulțumit de rezultat. Mă bucur că ni s-au alăturat jucătorii care au avut probleme minore. Sunt mulțumit și de jocul celor care au venit recent. Știm că trebuie să fim mai buni în meciuri. Am avut multe accidentări în cantonament și nu am avut ocazia să ne pregătim împreună cu toată echipa.

Cele trei puncte castigate astăzi sunt foarte importante. Zira este la 10 puncte în urma noastră. Trebuie să ne concentrăm pe următoarele jocuri.

(n.r. dacă speră la locul doi la finalul campionatului) Mă vei crede dacă spun da? Ca peste tot în lume, aici este la fel, nu voi comenta ce spun sau scriu fanii. Fanii sunt fericiți atunci când câștigăm și triști când pierdem. Vom face tot posibilul. Vom vedea cum va fi până la urmă„, a declarat Laurenţiu Reghecampf, citat de sportinfo.az.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:51 5 iun.

Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner

0:13 5 iun.

Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate

0:05 5 iun.

Germania – Portugalia 1-2. Lusitanii s-au calificat în finala Nations League. Cristiano Ronaldo a marcat

23:57

Recordul stabilit de Cristiano Ronaldo, după ce a marcat în Germania – Portugalia. Cifre impresionante pentru starul lusitan

23:15

Video“Sper să reuşesc”. Octavian Popescu, anunţ despre transfer după ce a fost căpitanul naţionalei U21

22:37

Daniel Pancu, reacţie fermă după ce România U21 a câştigat amicalul înainte de EURO: “Sunt nemulţumit”

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 3 Înlocuitor de la FCSB pentru Ștefan Baiaram, la naționala U21! Decizia luată de Daniel Pancu, înainte de EURO 4 Petrolul, primul transfer din mandatul lui Liviu Ciobotariu! Ce salariu va încasa jucătorul 5 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 6 Andrei Prepeliță este noul antrenor de la Unirea Slobozia! Contractul semnat de tehnician
Citește și