Denis Drăguș, GOLAZO pentru Standard Liege! Românul a spart „gheața” în noul sezon din Belgia. Cum a marcat

Cosmin Cioboată Publicat: 31 iulie 2022, 16:34

Denis Drăguș, GOLAZO pentru Standard Liege! Românul a spart „gheața în noul sezon din Belgia. Cum a marcat

Denis Drăguș a marcat un gol superb pentru Standard Liege

Denis Drăguș, în timpul meciului dintre Genk și Standard Liege / Profimedia

Denis Drăguș a înscris un GOLAZO pentru Standard Liege, în meciul cu Genk, din etapa a 2-a a noului sezon din Belgia. Este primul gol al atacantului român în stagiunea 2022/2023.

Drăguș a marcat unicul gol al lui Standard în duelul cu Genk, pierdut de echipa românului cu 3-1.

Denis Drăguș, GOLAZO pentru Standard Liege!

Denis Drăguș a redus din diferență în minutul 24, după ce gazdele reușiseră să marcheze de două ori în minutele 5 și 16, prin Dessers și Tresor Ndayishimiye.

Internaționalul român a pornit într-o cursă fulgerătoare pe flancul stâng, reușind să scape elegant de doi adversari. Apoi și-a pregătit mingea pe șut, la marginea careului, și a finalizat cu un șut superb la colțul lung, direct în vinclu.

A fost primul gol marcat de Denis Drăguș în noul sezon din Belgia și al 7-lea, per total, în tricoul lui Standard.

Din păcate pentru Standard, la numai 5 minute după golul lui Drăguș, Genk a lovit din nou, prin Dessers, din penalty. Internaționalul român a rămas pe teren până la final și a luat și un cartonaș galben în minutul 66.

Formația din Liege rămâne fără victorie în noua stagiune. În prima etapă, Standard a încheiat la egalitate partida cu Gent, scor 2-2. În meciul respectiv, Drăguș a început tot ca titular, dar a fost înlocuit după numai 19 minute după ce Standard a rămas în inferioritate numerică.

Cotat la 900.000 de euro de transfermarkt.com, Denis Drăguș a fost cumpărat de Standard Liege în 2019, de la Viitorul, în schimbul sumei de 1,8 milioane de euro. Românul a fost împrumutat în Italia, la Crotone, în sezonul 2020/2021.

• Drăguș mai are contract cu gruparea belgiană până în vara lui 2024.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”