Espanyol – Barcelona 2-2. Dramatism total în derby-ul Cataloniei! Luuk de Jong, gol salvator în minutul 90+6. Două eliminări pe final și bucurie în stilul lui Cristiano Ronaldo

Alexandru Ivan Publicat: 14 februarie 2022, 0:25

Luuk de Jong, gol salvator în Espanyol - Barcelona 2-2

Barcelona a început cum nu se putea mai bine derby-ul cu Espanyol și a deschis scorul după doar 74 de secunde, prin puștiul minune Pedri.

Dramatism total în Espanyol – Barcelona 2-2

Echipa lui Xavi nu a reușit însă să țină de scor până la pauză și s-a văzut egalată după golul fabulos înscris de Darder în minutul 40. Mijlocașul lui Espanyol a trimis balonul aproape de vinclu și s-a bucurat în stilul lui Cristiano Ronaldo.

VIDEO AICI CU GOLUL LUI SERGI DARDER

Espanyol a trecut apoi în avantaj grație reușitei lui Raul de Tomas, care a profitat de o ezitare a tânărului Eric Garcia. Atacantul gazdelor l-a învins pe ter Stegen cu un șut la colțul scurt, din 6 metri.

Barcelona s-a aruncat în atac și a egalat la una dintre ultimele acțiuni ale partidei. Luuk de Jong, introdus în teren de Xavi în minutul 88, a înscris cu o lovitură de cap în minutul 90+6. VIDEO AICI

S-a terminat 2-2, iar Barcelona încă păstrează șanse la calificarea în UEFA Champions League. Echipa lui Xavi e pe locul 4, cu 39 de puncte, la egalitate cu rivala Atletico Madrid.

De cealaltă parte, Espanyol, nou promovată, e pe locul 13, de parte de emoțiile retrogradării.

12:02 Etapă decisivă pentru PAOK şi Răzvan Lucescu, în Superliga din Grecia! PAOK – AEK e live în AntenaPLAY, duminică, de la 19:30 11:56 Vladimir Screciu a fost tratat greșit și poate rata EURO 2024! Caz uluitor la Universitatea Craiova. Dezvăluiri și despre Mitriță 11:46 Nico Hulkenberg pleacă de la Haas la finalul sezonului de Formula 1™. Va ajunge la Sauber, din 2025! Anunțul oficial 11:36 Boris Becker a scăpat de faliment 11:14 Gică Hagi și-a anunțat obiectivul, înainte de FCSB – Farul! Pentru ce luptă „marinarii”, la meciul care poate decide campioana 10:35 „Are un caracter prea frumos!” Mihai Stoica nu crede că Risto Radunovic o va trăda pe FCSB! A exclus un nou „caz Bălgrădean” 10:15 Sebastian Vettel a numit cei mai buni piloți de Formula 1™ din istorie! A vorbit și despre cel mai mare rival 9:50 Dinamo – Voluntari LIVE TEXT 20:00. Meci crucial pentru salvarea de la retrogradare! „Câinii” nu își mai permit niciun pas greșit 9:28 „Imediat îl condamnă lumea!” Mihai Stoica sare în apărarea lui Ștefan Târnovanu. Ce a spus despre greșeala portarului 8:52 Denis Alibec e la retrogradare și poate ajunge gratis la FCSB! Anunțul care îi dă speranțe lui Gigi Becali Vezi toate știrile