Închide meniul

“Este inacceptabil ce se întâmplă!” Oleksander Zinchenko, discurs cu lacrimi în ochi înaintea barajului cu Scoţia: “Toţi ucrainenii au un singur vis!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 1 iunie 2022, 18:31

Comentarii
Este inacceptabil ce se întâmplă! Oleksander Zinchenko, discurs cu lacrimi în ochi înaintea barajului cu Scoţia: Toţi ucrainenii au un singur vis!

Captură Youtube

Oleksander Zinchenko, discurs cu lacrimi în ochi înainte de Scoţia – Ucraina. Starul lui Manchester City şi al naţionalei Ucrainei vrea să ducă naţionala Ucrainei la Campionatul Mondial din Qatar.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Zinchenko a izbucnit în lacrimi la conferinţa de presă susţinută înainte de Scoţia – Ucraina. Starul lui Manchester City a vorbit despre războiul di n ţara sa, dar şi despre marea dorinţă a copiilor din Ucraina.

Oleksander Zinchenko, discurs cu lacrimi în ochi înainte de Scoţia – Ucraina

Ce se întâmplă în țara noastră este inacceptabil. Sunt lucruri pe care nici măcar nu le pot descrie. Trebuie ca această agresiune să fie oprită de tot. Trebuie să câștigăm. Ucraina este o țară a libertății și nu va ceda niciodată. Multe țări nu înțeleg asta: astăzi Ucraina este în această poziție, dar mâine ar putea fi ele. De asta trebuie să fim uniți și să învingem agresiunea rușilor, să învingem răul.

Toți ucrainenii au un mare vis, ca războiul să se oprească. Am vorbit cu mulți oameni din țări diferite. Am vorbit cu copii ucraineni. Nu înțeleg nimic, dar toți spun un lucru: «visez ca războiul să înceteze». Avem un vis și când vine vorba despre fotbal. Visul de a merge la Campionatul Mondial și de a bucura ucrainenii. În aceste vremuri dificile, o merită.

Starea noastră de spirit este de a lupta. Toată lumea înțelege ce se întâmplă în Ucraina, iar din acest motiv suntem 100% motivați să câștigăm. Putem vorbi mult, dar trebuie să o demonstrăm pe teren. Vom încerca să facem ucrainenii fericiți și mândri, să le aducem pozitivitate”, a declarat Oleksander Zinchenko.

Reclamă
Reclamă

Oleksander Zinchenko vrea să ducă Ucraina la Cupa Mondială: “Suntem încă în viață!”

Oleksandr Zinchenko a pus steagul Ucrainei pe trofeul Premier League și a plâns, după ce Manchester City a câștigat titlul în Anglia, după o revenire dramatică. Duelul dintre Scoția și Ucraina va avea loc pe 1 iunie. Inițial, partida trebuie să se dispute în luna martie, dar a fost amânată din cauza războiului declanșat de Rusia în țara vecină, la ordinul lui Vladimir Putin.

La fel ca întregul lor popor, jucătorii ucraineni au trecut și continuă să treacă prin clipe teribile, fiind mereu cu gândul la ce se întâmplă în țara lor. Oleksandr Zinchenko a vorbit despre acest subiect sensibil înaintea meciului de la Glasgow.

Fundașul lui Manchester City își dorește o victorie în meciul de baraj cu Scoția, pentru a le oferi un motiv de zâmbet oamenilor care suferă teribil din cauza atacurilor lui Vladimir Putin.

Reclamă

Zinchenko asigură că el și coechipierii săi sunt pregătiți pentru partida decisivă de pe 1 iunie, chiar dacă mulți dintre ei n-au mai jucat vreun meci oficial de dinainte de începerea războiului.

„Ucraina este încă în viață! Se va lupta până la final. Asta e mentalitatea noastră. Niciodată nu ne dăm bătuți. Sunt foarte recunoscător pentru tot sprijinul pe care l-am primit din întreaga lume. Scoția este o echipă foarte bună, au fani incredibili, dar pot să le promit tuturor ucrainenilor că vom face tot posibilul să câștigăm jocul, să-i facem mândri și să le aducem un zâmbet, măcar pentru câteva secunde.

Când a început războiul, mi-a fost foarte greu să mă concentrez pe fotbal. Gândurile mele erau legate doar de poporul meu. Sunt sigur că așa a fost pentru toți colegii mei. Acest meci cu Scoția este unul dintre cele mai importante din viața noastră. Băieții sunt pregătiți, nu mai e nevoie să discutăm despre motivație. 

O problemă este legată de condiția fizică, e dificil să te pregătești atunci când nu ai jucat o perioadă, dar nu trebuie să ne găsim scuze, ne vom face treaba cât de bine putem”, spus Oleksandr Zinchenko, pentru BBC, citat de news.ro.

Câştigătoarea din meciul Scoția – Ucraina va juca împoriva naționalei Țării Galilor, pe 5 iunie, în finala barajului pentru turneul final din Qatar, programat în perioada 21 noiembrie – 18 decembrie.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:10
VIDEOPorto – Gil Vicente 3-0. Liderul a făcut spectacol. Oaspeții au terminat partida în 10 oameni
23:47 26 ian.
Marius Șumudică nu renunță! Declarația acestuia după eșecul cu Al-Ittihad
23:36 26 ian.
Negocieri avansate pentru o plecare de la Rapid. Oficialii giuleștenilor au confirmat, după victoria cu UTA
23:03 26 ian.
Adrian Mihalcea, mesaj ferm despre șansele la play-off, după UTA – Rapid 1-2: „La noi totul e calculat”
22:56 26 ian.
Joao Lameira pleacă de la Oțelul! Unde ajunge fotbalistul dorit de FCSB și Rapid. Cât a costat transferul
22:44 26 ian.
Victor Angelescu a anunțat un nou transfer la Rapid, după victoria cu UTA: „A făcut vizita medicală, va semna”
1 Chivu și Inter, “ignorați” de Allegri după Roma – Milan 1-1. “Rossonerii” au pierdut teren în lupta la titlu 2 Jucătorul de care se desparte Universitatea Craiova. “Sunt deciziile antrenorului” 3 Decizia luată de Petrolul în privința demiterii lui Eugen Neagoe 4 Gigi Becali, după ședința cu jucătorii FCSB-ului: „I-am luat pe rând, asta le-am zis”. Ce măsură radicală a anunțat 5 Gigi Becali s-a ţinut de cuvânt! Şedinţă de urgenţă în cantonamentul FCSB-ului după umilinţa cu CFR Cluj 6 Șoc la FCSB! Fanii au vrut să le vandalizeze mașinile. Gheorghe Mustață: “I-aș prinde și i-aș urechea puțin”
Citește și