Închide meniul

Florin Niță, ”rezervă de lux” la Sparta Praga! Decizia luată de cehi, după ce Gigi Becali n-a vrut să audă de revenirea portarului la FCSB

Dragoș Vasile Publicat: 10 septembrie 2022, 12:28

Comentarii
Florin Niță, ”rezervă de lux” la Sparta Praga! Decizia luată de cehi, după ce Gigi Becali n-a vrut să audă de revenirea portarului la FCSB

Florin Niță, în timpul unui meci / Profimedia

Florin Niță (35 ani) riscă să ajungă ”rezervă de lux” la Sparta Praga, după ce vara trecută a încercat să se transfere. Mutarea internaționalului român a picat, iar cehii nu au de gând să îl ierte.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Florin Niță joacă pentru Sparta Praga din ianuarie 2018, când s-a transferat de la FCSB pentru 1,35 milioane de euro. În prezent, portarul României e cotat la 850.000 de euro.

Florin Niță riscă să ajungă ”rezervă de lux” la Sparta Praga!

Florin Niță a evoluat ultima oară la Sparta Praga pe 21 noiembrie 2021, scor 0-4 cu Slovacko. Din acel moment, internaționalul român a fost trecut pe linie moartă de conducere. Acesta a evoluat doar la echipa națională, unde a bifat 6 prezențe.

În acest sezon, portarul român are șanse infime să joace la echipă, potrivit cehilor de la sport.blesk.cz. Niță nu a reușit nici să se transfere, iar singura sa salvare este transferul în următoarea perioadă de mercato.

În caz contrar, internaționalul român riscă să ajungă la 20 de luni fără meci la echipa de club!

Reclamă
Reclamă

EXCLUSIV AS.RO LIVE | De ce nu l-a vrut FCSB pe Florin Niță

Florin Niță a jucat pentru FCSB în perioada 2013-2018, însă Gigi Becali nu a fost interesat de revenirea sa.

Invitat la AS.ro LIVE, Bogdan Apostu a transmis că Niță nu a ajuns la FCSB pentru că Gigi Becali mizează pe tineri. Ștefan Târnovanu este titular în poarta roș-albaștrilor, iar rezerva sa este Andrei Vlad, jucătorul poreclit în trecut ”Messi al portarilor”.

”Va urma Florin Niță, va fi următorul transfer important. Suntem în discuții pe mai multe fronturi. Au fost oferte importante din România pe care le-a refuzat. Îl stimez pe dmonul Balaj, dar eu nu am negociat cu dânsul, ci cu Neluțu Varga. Dânsul m-a contrazis. Nu știu de unde știa. Probabil a fost prost informat. 

Reclamă

Florin Niță nu poate pleca decât la un club important. Au fost foarte multe echipe care m-au întrebat de el, medii sau mici. Nu poate scădea atât de mult. Trebuie să aleagă foarte bine. 

La FCSB nu s-a pus problema. Ei au portar. Târnovanu e reprezentat de mine. Au portari tineri și buni și nu cred că suferă la capitolul acesta!”, a declarat Bogdan Apostu, în exclusivitate, la AS.ro LIVE.

Ce a spus Gigi Becali despre transferul lui Florin Niță la FCSB

Gigi Becali a anunțat că FCSB nu e interesată de transferul lui Florin Niță, pentru că tânărul Ștefan Târnovanu are deja garantat locul de titular.

Gigi Becali crede că Florin Niță, titular incontestabil la naționala României, nu este mai bun decât Ștefan Târnovanu. Latifundiarul din Pipera vrea să-l vândă pe bani mulți pe portarul de 22 de ani.

„Nu mă interesează pentru faptul că nici n-am fost anunţaţi. Dacă de exemplu ne anunţă pe noi prima dată, poate mă interesa. Dar nu ştiam. Adică de ce să îl iei pe Niţă, să fie rezerva lui Târnovanu?

Târnovanu e cât poarta, cât casa de mare. Am posibilitatea să iau bani mulţi, de ce să-l bag pe Niţă în poartă? Nu are rost, nu îl văd pe Niţă mai bun ca Târnovanu”, a spus Gigi Becali, conform digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica FCSB în turul doi preliminar din Champions League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:48
Reacţia presei din Ungaria, după scandalul de la Csikszereda – Dinamo: “Nu au putut digera ce s-a întâmplat”
23:42
Csikszereda – Dinamo 2-2. Alb-roşiii, pas greşit cu o nou promovată la debutul în noul sezon din Liga 1
23:10
A picat nocturna în timpul partidei Dinamo – Csikszereda. Moment rarisim la Miercurea Ciuc
23:08
Momente tensionate la Miercurea Ciuc! Fanii lui Dinamo, ciocniri cu jandarmii. Andrei Nicolescu a intervenit
22:42
Luka Modric a fost prezentat oficial la AC Milan. Croatul va purta numărul 14 pe San Siro
22:07
Alexandru Musi, gol la debut în tricoul lui Dinamo. Reuşită după 16 minute în meciul cu Csikszereda
1 Scandal în Spania, după petrecerea de majorat a lui Lamine Yamal. Starul Barcelonei va fi dat în judecată 2 Au retrogradat în liga a doua, dar fanii au rămas lângă echipă: peste 18.000 de abonamente vândute! 3 Marele dezavantaj al lui David Popovici în lupta cu Pan Zhanle şi cu istoria, la Campionatele Mondiale de nataţie 4 Gică Hagi a anunţat care e jucătorul din Liga 1 care ar putea ajunge mai bun decât Adi Mutu 5 Al 11-lea transfer al verii la Universitatea Craiova. Întăriri pentru Mirel Rădoi, după debutul în noul sezon 6 Scandal uriaş după finala Mondialului Cluburilor. Luis Enrique a sărit la gâtul unui adversar: “Intenţia a fost alta”
Citește și