Galatasaray – Goztepe 2-1 | „Împăratul” Terim, la picioarele „Zeului” Moruţan. Cuvinte uriaşe din partea legendarului antrenor pentru „Messi” din Istanbul

De Antena Sport
Publicat: 26.09.2021, 22:03

Olimpiu Moruţan a primit veşti excelente. Când poate debuta la Galatasaray

De ce au rămas, de fapt, Olimpiu Moruţan şi Alex Cicâldău fără antrenor

Twitter Galatasaray Istanbul

Moruţan a marcat golul victoriei celor de la Galatasaray, după o acţiune fabuloasă. Alexandru Cicâldău i-a dat o pasă perfectă celui pe care turcii l-au comparat cu Hagi.

Antrenorul celor de la Galatasaray cu greu şi-a putu găsi cuvintele după ce a văzut execuţia de extraterestru alui Moruţan. „Gol frumos, foarte elegant„, au fost cuvintele lui Fatih Terim după meciul uriaş făcut de Moruţan.

În a doua repriză, am creat mai multă presiune și am avut mai multe ocazii. Primul gol l-am marcat după o greșeală a portarului advers, apoi Moruțan a reușit un gol frumos, foarte elegant. La fel ca Alex Cicâldău, Moruțan a jucat mai bine în repriza secundă. Nu am câștigat alte jocuri pe care am fi meritat să le câștigăm, iar acum sunt foarte fericit pentru victorie. Jocul a fost pe placul meu, iar scorul ne-a mulțumit pe toți la final”, a declarat Terim.

Video AICI cu golul marcat de Olimpiu Moruţan.

Olimpiu Moruțan, „Messi din Istanbul”

Galatasaray a fost condusă cu 1-0 de Goztepe la pauză, dar trupa lui Fatih Terim a întors scorul în repriza secundă. Galata a egalat prin Dervisoglu, în minutul 49, și a trecut în avantaj 7 minute mai tărziu, după o fază genială creată de românii Moruțan și Cicâldău.

Cicâldău i-a dat lui Moruțan o pasă senzațională, de 30 de metri, iar acesta a luat apoi acțiunea pe cont propriu. Fostul jucător de la FCSB a pornit din flancul drept, și-a ridiculizat doi adversari, în stilul lui Lionel Messi, și a șutat necruțător, pe jos, la colțul scurt.

A fost primul gol pentru Moruțan de când s-a transferat la Galatasaray de la FCSB. Reușita românului a adus o explozie de bucurie pe banca tehnică pregătită de Fatih Terim.

Olimpiu Moruţan, şef de galerie după Galatasaray – Goztepe 2-1

Olimpiu Moruţan a marcat primul gol pentru Galatasaray. Mijlocaşul român a primit o pasă perfectă de la Cicâldău, a driblat fabulos doi adversari şi a marcat golul prin care Galatasaray a câştigat partida cu Goztepe.

La finalul partidei, Olimpiu Moruţan a sărbătorit alături de fanii extaziaţi ai turcilor. Românul a fost şef de galerie, iar imaginile au devenit virale.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

23:07 Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi 22:57 Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB 22:36 Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte 22:30 Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR 22:10 „O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a! 22:03 VIDEO„Made in Romania”, varianta Parma! Imagini de senzaţie cu Dennis Man şi Valentin Mihăilă 21:38 „Nu mai pot să stau în poartă!” Ionuț Gurău și-a făcut praf colegii după UTA – FCU Craiova 3-1! Război în vestiarul oltenilor 21:25 Eugen Trică, după ce FCU Craiova a pierdut cu UTA şi e pe ultimul loc în Liga 1: „Un vis urât, îmi cer scuze” 21:17 Jaqueline Cristian, victorie în prima rundă a calificărilor al turneului de la Roma! A învins-o pe Hailey Baptiste în 3 seturi 20:45 Toate scenariile prin care Dinamo se salvează de la retrogradare. „Câinii” au nevoie de un miracol în ultima etapă Vezi toate știrile