Impresionant! Patronul lui Leicester a ridicat trofeul alături de jucători, după 1-0 cu Chelsea în finala Cupei Angliei

Alexandru Ivan Publicat: 16 mai 2021, 12:56

Comentarii
Impresionant! Patronul lui Leicester a ridicat trofeul alături de jucători, după 1-0 cu Chelsea în finala Cupei Angliei

Patronul ridică trofeul!

Patronul ridică trofeul! Victoria din Cupa Angliei a fost una istorică pentru Leicester. “Vulpile” sunt la primul trofeu din istorie în această competiție.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Patronul ridică trofeul! Imagini inedite de la Chelsea – Leicester 0-1

Căpitanul Kasper Schmeichel l-a chemat pe gazon, din loja oficială, pe patronul Aiyawatt Srivaddhanaprabha. Acesta s-a îmbrățișat cu toți jucătorii și oamenii din staff-ul “vulpilor”, după care a ridicat trofeul deasupra capului alături de fotbaliști.

Într-o perioadă când relațiile între acționari și jucători sunt atât de fragile, să vedem asta… Nu cred că există un club în care relațiile de la bază la varf să fie atât de sudate. Uitați-vă cât de iubit este de jucători!
Comentatorii britanici de la Chelsea – Leicester 0-1

Aiyawatt Srivaddhanaprabha este fiul fostului patron al lui Leicester, Vichai, care a murit în 2018 în urma unui accident aviatic. Elicopterul acestuia s-a prăbușit chiar lângă King Power Stadium, stadionul lui Leicester.

Leicester i-a adus un omagiu fostului acționar în finala cu Chelsea. “Vulpile” au afișat un banner uriaș pe Wembley, alături de mesajul: “Visul nostru poate deveni realitate dacă avem curajul să îl urmăm”

Reclamă
Reclamă

Leicester City a câștigat FA Cup 2021

Londonezii au dominat la capitolul posesie şi au avut mai multe ocazii de gol, însă echipa lui Brendan Rodgers a dat lovitura prin belgianul Youri Tielemans, în minutul 63, care a marcat golul victoriei cu o „torpilă” de la 25 de metri.

În urma victoriei de pe Wembley, Leicester a câştigat Cupa Angliei în faţa a 21.000 de spectatori. „Vulpile” mai jucaseră de patru ori în finală, ultima în 1969, însă au pierdut de fiecare dată.

După Chelsea – Leicester 0-1, formaţia lui Brendan Rodgers a devenit a 44-a echipă din istoria fotbalului britanic care cucereşte trofeul. Astfel, în următorul sezon, Leicester este sigură de o nouă prezenţă în cupele europene.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:39

NEWS ALERTDennis Man e campion în Olanda! PSV a cucerit al 27-lea titlu din istorie

17:26

Doliu în fotbalul românesc. A murit Liviu Maior, fost conducător al lui U Cluj şi fost ministru al Educaţiei

17:21

Paul Pogba revine în meciurile oficiale! Francezul, în lot pentru un duel de foc din Ligue 1

17:21

UEFA a ales cine va arbitra Real Madrid – Bayern! Centralul a condus un meci controversat al „los blancos”

16:59

Marian Aliuţă nu s-a abţinut când a auzit că Steaua ar putea promova: “O s-o vândă de 3 ori, ca la Nordis”

16:52

UTA – Metaloglobus 5-1. FCSB a pierdut primul loc în play-out

1 Mircea Lucescu l-a sunat pe fiul Răzvan şi a avut o cerinţă specială, după infarctul suferit 2 Spitalul Universitar, anunţ de ultim moment despre starea lui Mircea Lucescu. Ce se întâmplă cu fostul selecţioner 3 PSV – Utrecht 4-3. Nebunie de meci la Eindhoven. Dennis Man, cu o mână pe titlul din Olanda 4 Gigi Becali a văzut ce schimbare a făcut Mirel Rădoi și l-a sunat pe Mihai Stoica: “De ce a ieșit?” 5 Au apărut înregistrările din camera VAR! Cum s-a judecat cea mai controversată fază din Atletico – Barcelona 6 UPDATEMircea Lucescu, din nou la Terapie Intensivă! “Il Luce” e în comă indusă. Răzvan Lucescu vine în România
Citește și