Jurgen Klopp nu știe ce să mai facă! Liverpool, a treia înfrângere consecutivă în Premier League. Leicester, 3 goluri în doar 7 minute!

Publicat: 13.02.2021, 13:59

Jurgen Klopp

profimediaimages

Leicester - Liverpool 3-1

Liverpool a deschis scorul în minutul 67, prin Mohamed Salah. Egipteanul a marcat din pasa lui Alexander Arnold și a ajuns la cota 17 în acest sezon. Salah este golgheterul din Premier League.

Leicester City – Liverpool 3-1. Coșmar pentru Jurgen Klopp

Campionii Angliei au crezut că vor pleca cu toate cele trei puncte de pe King Power Stadium, dar Leicester a avut o revenire uluitoare. James Maddison a egalat cu 12 minute înainte de final. Decarul “vulpilor” a punctat cu un șut la firul ierbii, care nu i-a dat nicio șansă lui Alisson.

După gafele din etapa trecută cu Manchester City, brazilianul a comis-o din nou. El nu s-a coordonat cu Ozan Kabak la o minge trimisă peste fundașii centrali. Cei doi jucători de la Liverpool s-au ciocnit în disperarea de a respinge balonul. Jamie Vardy a profitat și a înscris în poarta goală. Era minutul 81.

Doar patru minute mai târziu, Harvey Barnes a închis tabela la 3-1. Atacantul lui Leicester a zburdat pe lângă apărărea lui Liverpool și a înscris cu un șut plasat lângă stâlpul din dreapta porții lui Alisson. Leicester a răpus-o pe Liverpool în doar șapte minute!

Liverpool, criză fără precedent cu Jurgen Klopp pe bancă

Liverpool n-a mai pierdut trei partide consecutive, în Premier League, din noiembrie 2014. Atunci, “cormoranii” erau conduși chiar de actualul antrenor al lui Leicester, Brendan Rodgers.

Jurgen Klopp a fost instalat în octombrie 2015 la cârma lui Liverpool. În ultimele două sezoane, “cormoranii” n-au pierdut decât de patru ori în Premier League. De altfel, 2018/19, Liverpool a pierdut un singur meci în campionat. În acest sezon, elevii lui Klopp au deja șase înfrângeri.

Pentru Liverpool urmează prima manșă din “optimile” Champions League cu RB Leipzig. Meciul se va disputa pe Puskas Arena, din cauza pandemiei. În condițiile în care titlul în Premier League pare compromis, Liverpool se va concentra pe câștigarea UEFA Champions League ca să-și salveze sezonul.

17:34 Simona Halep a primit wild card la Trophee Clarins! Românca aşteaptă să fie pe tabloul principal şi la Roland Garros 2024 17:32 FCSB revine în Ghencea! Anunţul de ultimă oră legat de echipa lui Gigi Becali: „E semnat contractul” 17:19 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 30 aprilie 2024 17:08 FotoCâţi copii are, de fapt, miliardarul Ion Ţiriac. Cine a ajuns să îi administreze întreaga avere fabuloasă 17:02 EXCLUSIVValeriu Iftime anunţă că se îmbată dacă FC Botoşani se salvează de la retrogradare: „Nu am crezut niciodată că putem să scăpăm”! 16:33 România – Japonia, în optimile Billie Jean King Cup! Test dificil pentru tricolore. Cum arată tabloul turneului final din Sevilla 16:28 Rapid „forţează” aducerea lui Mircea Lucescu: „Şucu îl dorește și insistă” 16:13 Ungaria – România, LIVE VIDEO, 13:30. Al treilea meci al naţionalei la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, în AntenaPLAY 15:58 Cristi Chivu, dorit insistent la Ajax! Anunţul uriaş venit din Italia. Planul „lăncierilor” 15:46 VIDEOSlovenia – România 6-1 a fost în AntenaPLAY, la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A Vezi toate știrile