LIVE BLOG | Eder Militao, erou în Getafe – Real Madrid 0-1! Ciprian Tătăruşanu a păstrat poarta intactă în AC Milan – Juventus 2-0. Dortmund – Bayern 2-2 şi Reims – PSG 0-0

Viviana Moraru Publicat: 8 octombrie 2022, 23:55

Ciprian Tătăruşanu e rezervă la AC Milan

Ciprian Tătăruşanu, într-un meci pentru AC Milan / Profimediaimages

Borussia Dortmund – Bayern 2-2 şi AC Milan – Juventus 2-0 au fost meciurile „de foc” de astăzi, din Europa. Toate rezultatele zilei, din campionatele puternice ale Europei, sunt aici.

Erling Haaland a lovit din nou în Manchester City – Southampton 4-0. Norvegianul are cifre uluitoare: 20 de goluri marcate în acest sezon, în toate competiţiile.

Borussia Dortmund – Bayern 2-2 şi AC Milan – Juventus 2-0, meciurile „de foc” ale zilei

Getafe – Real Madrid 0-1

Update 23.53: Getafe – Real Madrid 0-1. Fluier final! Campioana Spaniei a câştigat la limită.

Update 22.04: Getafe – Real Madrid 0-1. GOOOL! Eder Militao a deschis scorul în minutul 4!

Update 21.23: Borussia Dortmund – Bayern 2-2! GOOOL! Anthony Modeste a egalat în minutul 90+5!

Update 21.19: Borussia Dortmund – Bayern 1-2! Kingsley Coman a încasat cartonaşul roşu.

Update 21.04: Borussia Dortmund – Bayern 1-2! GOOOL! Youssoufa Moukoko a redus din diferenţă. Atacantul are doar 17 ani, împliniţi luna trecută!

Update 20.40: Borussia Dortmund – Bayern 0-2! Leroy Sane a marcat în minutul 54. Musiala are deja două assist-uri!

Update 20.15: AC Milan – Juventus 2-0! Brahim Diaz a înscris un gol superb, după o cursă uriaşă!

Update 20.05: Borussia Dortmund – Bayern 0-1. Goretzka a deschis scorul în minutul 33 din Der Klassiker!

Update 19.45: AC Milan – Juventus 1-0. GOOOL! Tomori a deschis scorul în derby!

Update 18.45: Ciprian Tătăruşanu este titular în derby-ul AC Milan – Juventus. Va fi al treilea meci consecutiv în care portarul român evoluează pentru campioana Italiei.

Echipele de start sunt următoarele:

Update 18.22: Manchester City – Southampton 4-0. GOOOL! Erling Haaland şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, în minutul 65. Este al 15-lea gol reuşit în 10 meciuri disputate în Premier League.

VEZI AICI GOLUL MARCAT DE ERLING HAALAND

Update 18.10: Sassuolo – Inter 1-2. Victorie cu emoţii pentru jucătorii lui Simone Inzaghi. Edin Dzeko a reuşit o „dublă” spectaculoasă (44, 75). Frattesi a înscris golul gazdelor, în minutul 60.

Update 18.08: Manchester City – Southampton 3-0! Gol superb marcat de Mahrez. A fost prima reuşită stagională.

Update 17.32: Manchester City – Southampton 2-0! GOOOL! Phil Foden a majorat avantajul „cetăţenilor”.

Update 17.20: Manchester City – Southampton 1-0! GOOOL! Cancelo a deschis scorul în Manchester City – Southampton, la doar câteva minute după ce Erling Haaland a lovit bara.

Update 16.44: GOOOL! Inter a deschis scorul în confruntarea cu Sassuolo prin Dzeko.

Borussia Dortmund şi Bayern vor disputa derby-ul Budesligii, sâmbătă, de la ora 19:30. Meciul va fi unul încins, cele două formaţii find la egalitate de puncte î clasament, fiecare având 15.

AC Milan şi Juventus se vor întâlni de la ora 19:00. Va fi derby „de foc” pe San Siro, iar în cazul unei victorii, gazdele pot urca provizoriu pe primul loc în Serie A.

În Premier League, Manchester City va primi vizita lui Southampton. Erling Haaland are „foame” de goluri, după ce a marcat o „dublă” în partida de miercuri din Liga Campionilor, contra celor de la Copenhaga.

Meciuri „de foc” în campionatele puternice ale Europei

Meciurile zilei din Anglia:

Meciurile zilei din Franţa:

Meciurile zilei din Germania:

Meciurile zilei din Italia:

Meciurile zilei din Spania:

Legendarul Alessandro Nesta, convins că ar fi avut „armele” necesare pentru Erling Haaland

Legendarul Alessandro Nesta este convins că nu ar fi avut probleme cu Erling Haaland. Fostul mare fundaş nu este speriat de cifrele astronomice ale norvegianului de la Manchester City, şi ştie cum ar fi putut să-l oprească din a marca „pe bandă rulantă”.

Alessandro Nesta nu este surprins de evoluţiile fantastice ale lui Erling Haaland. Atacantul lui Manchester City a marcat 19 goluri, în 12 partide, pentru trupa lui Pep Guardiola, în toate competiţiile.

Nesta, fost campion mondial, susţine că ar fi avut armele necesare pentru a-l stopa pe norvegian, aşa cum a făcut-o în nenumărate partide împotriva unor nume precum Cristiano Ronaldo sau Lionel Messi.

„Da, l-aș fi putut opri, pentru că am jucat împotriva lui Ronaldo Nazario. Haaland este foarte bun, dar R9 era ceva diferit.

Am jucat împotriva lui Messi, împotriva lui Cristiano, dar pentru mine Ronaldo Nazario era diferit.

Aș fi încercat să stau aproape de Haaland. Când ar fi vrut să se demarce, poate că m-aș fi folosit de cot să îl blochez. Dacă îi oferi prea mult spațiu, ești mort”, a declarat Alessandro Nesta, conform Copa90.

• Borussia Dortmund – Bayern 2-2 şi AC Milan – Juventus 2-0