Mauricio Pochettino a spus tot despre scandalul cu Lionel Messi. Adevăratul motiv pentru care l-a schimbat: „Este de înţeles!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 21.09.2021, 20:39
Actualizat: 22.09.2021, 0:44

Mauricio Pochettino a avut o nouă reacţie după scandalul uriaş iscat în timpul derby-ului PSG - Olympique Lyon, când l-a schimbat pe Lionel Messi în minutul 76. Starul argentinian a refuzat să dea mâna cu el, iar imaginile de pe Parc des Princes au făcut înconjurul lumii.

Mauricio Pochettino şi Lionel Messi

Lionel Messi, reacţie uluitoare în momentul în care a fost schimbat de Mauricio Pochettino

Profimediaimages

Messi a avut o reacţie nervoasă şi pe banca de rezerve. Pochettino a ţinut să asigure, cu o zi înaintea disputei cu Metz, din Ligue 1, că nu are probleme în vestiar. Antrenorul vicecampioanei Franţei a explicat, în faţa jurnaliştilor, adevăratul motiv pentru care l-a scos de pe teren pe Lionel Messi.

Mauricio Pochettino, o nouă reacţie despre scandalul cu Lionel Messi

Pentru a putea explica, trebuie să vă spun că noi observăm mult mai bine ce se întâmplă în timpul jocurilor. Am văzut că Lionel Messi îşi verifica genunchiul şi a făcut câteva gesturi. A făcut asta după ce a primit o lovitură.

Am fost foarte mulţumit de evoluţia lui, s-a descurcat foarte bine în prima repriză. Sunt mulţumit de angajamentul său şi de ceea ce face. Numai golul i-a lipsit! În minutul 75, date fiind toate informaţiile pe care le aveam, am luat decizia de a-l înlocui.

Bineînţeles, toţi jucătorii de top vor să fie pe teren în orice moment, ceea ce este de înţeles. Sunt liniştit în privinţa asta„, a declarat Mauricio Pochettino la conferinţa de presă, citat de metro.co.uk.

Messi l-a lăsat cu mâna întinsă pe Pochettino şi va lipsi în meciul cu Metz. Fostul căpitan al Barcelonei a suferit o contuzie în disputa cu Olympique Lyon. Rezultatul primit după ce a efectuat un RMN nu i-a picat deloc bine.

Mauricio Pochettino, ameninţat cu demisia de membrii familiei regale din Qatar

Fratele emirului din Qatar a avut o reacţie surprinzătoare, la numai câteva ore după ce Lionel Messi a refuzat să dea mâna cu Pochettino. Miliardarul care are o influenţă uriaşă la vicecampioana Franţei este chiar cel care a anunţat, în premieră, transferul starului argentinian la PSG.

Khalifa Bin Hamad Al Thani nu a stat pe gânduri când a văzut reacţia nervoasă avută de Messi, în momentul în care a fost schimbat.

London is a beautiful city..you know that.. pic.twitter.com/u6rluYyuVu
— خلـــيفة بـــن حمـــد آلــ ثانــــــي (@khm_althani) September 19, 2021

Londra este un oraş minunat, ar trebui să ştii asta!„, a fost descrierea oferită de şeic la o poză cu Pochettino.

Lionel Messi și Ronaldinho, reuniune emoționantă la Paris
Fotbal extern • 20 oct., 9:45
Reuniune emoționantă la Paris! Lionel Messi a luat-o la fugă când l-a văzut pe Ronaldinho. Imaginile care fac înconjurul planetei
Gestul incredibil făcut de Kylian Mbappe înainte de penalty-ul executat de Lionel Messi
Fotbal extern • 20 oct., 8:27
Gestul incredibil făcut de Kylian Mbappe înainte de penalty-ul executat de Lionel Messi. Cum a explicat momentul, la finalul meciului
Kylian Mbappe și Lionel Messi
Fotbal extern • 20 oct., 1:04
PSG – Leipzig 3-2 | „Merită Balonul de Aur”. Kylian Mbappe, cuvinte URIAȘE la adresa lui Lionel Messi. „Este cel mai bun din lume! E un privilegiu să joc alături de el”. Dezvăluiri despre ceea ce s-a întâmplat la penalty-uri!

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Culiță Sterp, întâlnire emoționantă cu tatăl său. Bărbatul și-a părăsit familia când copiii săi erau mici:
23
oct.
23:34
„Mi-a intrat puţin glonţul”. Mihai Iosif, spumos după Dinamo – Rapid. Ce spune despre problemele lui Răuţă
23
oct.
23:33
Dinamo – Rapid 1-1 | „N-au fost cântăriți niciodată!” Mircea Rednic, dezvăluiri halucinante. „Câinii”, ca în ligile de amatori. „Au avut și 7 kg în plus!”
23
oct.
23:32
Negumereanu își distruge adversarul din UFC! Victorie prin TKO în mai puțin de 2 minute
23
oct.
23:24
Dinamo – Rapid 1-1 | Scandal la finalul derby-ului. Cristi Săpunaru, în conflict cu fanii celor din Ştefan cel Mare. Fundaşul a sărit la bătaie
23
oct.
23:11
Dinamo – Rapid 1-1 | „Ne încurcăm cu echipele mici!” Rapidiștii, supărați că n-au dat de pământ cu echipa lui Rednic. „Nu am jucat nimic!”
23
oct.
23:10
Dinamo – Rapid | „Trebuie să ne ridicăm”. Deian Sorescu, dezamăgit după Derby. Ce le-a transmis fanilor după noile restricţii
23
oct.
22:47
Dinamo – Rapid | „E greu să rezişti 30 de minute în apărare”. Gabriel Torje, supărat după derby. Ce i-a spus Mircea Rednic la finalul meciului
23
oct.
22:25
Dinamo – Rapid 1-1. Super-goluri în derby-ul etapei! „Câinii” sunt blestemați. 10 etape la rând fără victorie pentru dinamoviști
23
oct.
22:10
Dinamo – Rapid | Gabi Torje, gol de poveste în derby! Execuție fabuloasă a căpitanului „câinilor”
23
oct.
22:07
VIDEO Benny Adegbuyi, făcut KO în runda a doua! Meci de coșmar pentru luptătorul român
Simona Halep – Maria Sakkari 4-6, 4-6 | Simona, eliminată în sferturile de finală de la Kremlin Cup! Sportiva noastră a luptat eroic în setul secund