Mircea Lucescu, reacţie categorică după Dinamo Kiev – Benfica 0-0. „Ar trebui să se renunţe la sistemul VAR?”. Cum a răspuns românul

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 15.09.2021, 8:44
Actualizat: 15.09.2021, 8:45

Mircea Lucescu a avut o primă reacţie după meciul Dinamo Kiev - Benfica, scor 0-0, din grupa E a UEFA Champions League. Antrenorul român a fost aproape să smulgă o victorie uriaşă în cea mai importantă competiţie continentală.

Mircea Lucescu a vorbit după Dinamo Kiev - Benfica

Mircea Lucescu, prima reacţie după remiza din Champions League

Profimediaimages

„Il Luce” s-a bucurat degeaba după golul din minutul 90+3 marcat de Shaparenko. VAR-ul a anulat prima victorie a lui Mircea Lucescu pe banca celor de la Dinamo Kiev în acest sezon al Ligii Campionilor.

Mircea Lucescu, primele declaraţii după Dinamo Kiev – Benfica 0-0

Am jucat împotriva unui adversar puternic. Dacă nu ar fi fost ultimele 10 minute, în care ne-am creat multe ocazii şi am înscris un gol, aş fi fost foarte fericit pentru acest rezultat. Suntem supăraţi că a fost anulat acel gol, din păcate nu a contat!

(Ar trebui să se renunţe la sistemul VAR?) Ce pot să spun eu? Este această regulă şi a fost un ofsaid. Este din vina noastră!

Suntem într-o grupă foarte dificilă, în care toate meciurile se vor juca la o intensitate mare. Ne vom lupta până la sfârşit pentru fiecare punct. Este important pentru jucătorii mei să creadă în ei, ca să aibă mai mult curaj„, a declarat Mircea Lucescu pentru sport.ua.

A fost şi un moment uluitor în timpul partidei de la Kiev. Denys Garmash a fost eliminat, în minutul 82, după ce a primit un singur galben! Arbitrul a scos imediat şi „roşu”, dar s-a răzgândit când a realizat ce gafă a făcut. La capătul a mai multe momente de confuzie, a anulat decizia de a-l trimite la vestiare pe Garmash.

A primit cartonaş roşu? El acţionează instinctiv. Fiecare jucător are propriile lui caracteristici. Garmash este un fotbalist foarte util pentru Dinamo Kiev„, a precizat antrenorul român.

Dinamo Kiev – Benfica s-a terminat 0-0. În celălalt meci din grupă, Bayern Munchen a distrus-o pe Barcelona chiar pe Camp Nou. Muller şi „dubla” lui Lewandowski au stabilit scorul final. În următoarea etapă, Dinamo Kiev va juca pe terenul celor de la Bayern Munchen, în timp ce Barcelona se va deplasa la Benfica.

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Mircea Lucescu
Fotbal extern • 18 sept., 23:26
Mircea Lucescu a avut un meci de infarct în Ucraina! Dinamo Kiev a obţinut victoria în minutul 90+7: „Au fost emoţii puternice!”
Fotbal • 14 sept., 23:40
Liga Campionilor | Nebunie totală! Ronaldo, învins în Young Boys – United 2-1. O nouă umilinţă pentru catalani în Barcelona – Bayern 0-3. Victorii pentru Chelsea şi Juventus. Toate rezultatele sunt AICI
Cristiano Ronaldo, întâmplare nefericită în Young Boys - Manchester United
Fotbal extern • 14 sept., 22:32
Liga Campionilor | Cristiano Ronaldo, întâmplare nefericită în Young Boys – Manchester United. Medicii au intervenit imediat
Invitații care au lipsit de la o nuntă au primit acasă un plic neașteptat. Când l-au desfăcut au crezut că nu văd bine
1
Foto „Îmi vei mulţumi mai târziu!” Emma Răducanu, sfătuită să îi ia antrenor pe Darren Cahill: „E omul potrivit”
26
sept.
23:13
UTA – CFR Cluj 0-1 | „Am avut noroc, am transpirat pentru victorie!” Jucătorii campioanei, fericiţi după victoria de la Arad: „Sunt 3 puncte mari pentru noi!”
26
sept.
22:53
UTA – CFR Cluj 0-1. Victorie în stilul lui Dan Petrescu pentru campioana României! Alex Chipciu a marcat un super-gol. Gazdele au lovit bara în prelungiri
26
sept.
22:32
„Cea mai bună ofertă a fost de la FCSB!” Șefii lui Dinamo, dezvăluri despre transferul lui Deian Sorescu. De ce au picat negocierile cu Gigi Becali
26
sept.
22:03
Galatasaray – Goztepe 2-1 | „Împăratul” Terim, la picioarele „Zeului” Moruţan. Cuvinte uriaşe din partea legendarului antrenor pentru „Messi” din Istanbul
26
sept.
21:52
Alex Chipciu, golul etapei în Liga 1! Execuție fabuloasă în UTA – CFR Cluj, din semi-foarfecă
26
sept.
21:45
VIDEOGalatasaray – Goztepe 2-1 | Imagini colosale la Istanbul! „Zeul” Moruţan a fost şef de galerie, după primul gol marcat pentru echipa la care Hagi a fost rege
26
sept.
21:18
FC Botoşani – FC U Craiova 1948 1-1 | Adrian Mutu este deja cu gândul la „Războiul Olteniei”: „E cel mai important meci, sper să nu fie incidente în tribune!”
26
sept.
21:04
Olimpiu Moruțan, zeu la Istanbul! Românul i-a extaziat pe turci, după golul magnific din Galatasaray – Goztepe 2-1. „Un geniu al fotbalului!”
26
sept.
20:34
VIDEOOlimpiu Moruțan, „Messi din Istanbul”! Gol fabulos după ce și-a umilit doi adversari. Cicâldău, pasă senzațională
26
sept.
19:53
Barcelona – Levante 3-0. Gură de aer pentru Ronald Koeman! Revenire spectaculoasă pentru urmașul lui Lionel Messi