Il Luce a fost cu atât mai fericit pentru succes, ţinând cont că nu s-a putut baza pe mai mulţi titulari. Tehnicianul român a explicat cum a bătut-o pe semifinalista Europa League.
Mircea Lucescu: "Despre cum îmi înţeleg băieţii ideile, mai bine îi întrebaţi pe ei"
"Sunt foarte fericit că am câştigat Supercupa. Toţi ne gândeam la acest trofeu. Sunt fericit că am luptat şi am câştigat, chiar dacă am avut foarte mulţi jucători accidentaţi.
Dacă am câştigat cu 3-1, înseamnă că am respectat cerinţele 100%. Despre cum îmi înţeleg băieţii ideile, mai bine îi întrebaţi pe ei.
Am analizat-o pe Şahtior în meciurile cu Wolfsburg, Basel şi Inter şi îi ştiam lucrurile forte. O echipă care atacă cu 7 oameni sigur are şi o slăbiciune, de care noi am profitat. Ne-am pregătit foarte bine şi asta a fost evident pe teren", a spus Lucescu, după victoria cu Şahtior.
Mircea Lucescu a câştigat primul trofeu cu Dinamo Kiev, după victoria, scor 3-1, cu Şahtior Doneţk, în Supercupa Ucrainei
Fost 12 ani antrenor al rivalei Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu a semnat, la 30 iulie, un contract pe două sezoane cu Dinamo Kiev, însă numirea lui a fost contestată de fanii echipei ucrainene.
- Mircea Lucescu a câştigat primul trofeu cu Dinamo Kiev
- Dinamo a învins-o pe Şahtior Doneţk, cu 3-1, în Supercupa Ucrainei
- Austria - România e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 7 iunie, de la ora 21:45
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Germania – Portugalia 1-2. Lusitanii s-au calificat în finala Nations League. Cristiano Ronaldo a marcat
- Pep Guardiola, mesaj de luptă înainte de startul Cupei Mondiale a Cluburilor! Antrenorul a pus ochii pe trofeu
- Jobe Bellingham calcă pe urmele fratelui său! Englezul s-a înțeles cu Borussia Dortmund
- Bruno Fernandes a reacționat după ce a refuzat-o pe Al Hilal! De ce nu a vrut să audă de milioanele arabilor
- Răzvan Marin a rămas fără antrenor la Cagliari! Davide Nicola a plecat de la echipă