PSV Eindhoven l-a interzis 40 de ani pe stadion pe suporterul care l-a atacat pe portarul de la Sevilla

Valentin Pîrcălabu Publicat: 21 martie 2023, 10:24

Comentarii
PSV Eindhoven l-a interzis 40 de ani pe stadion pe suporterul care l-a atacat pe portarul de la Sevilla

Profimedia

PSV Eindhoven l-a interzis 40 de ani pe stadion pe suporterul care l-a atacat pe portarul de la Sevilla. Decizie drastică luată de clubul olandez după ce portarul de la FC Sevilla a fost atacat de unul dintre fanii lui PSV în timpul returului din Europa League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

De asemenea, lui i-a fost interzis timp de doi ani accesul în zona din jurul stadionului Philips al echipei PSV. Tânărul de 20 de ani, care avea deja interdicţie pe stadion, a fost condamnat la închisoare în 8 martie, pentru trei luni, dintre care una cu suspendare.

PSV Eindhoven l-a interzis 40 de ani pe stadion pe suporterul care l-a atacat pe portarul de la Sevilla

Clubul olandez a anunţat că va solicita şi daune materiale. UEFA a deschis o anchetă după acest incident şi clubul PSV ar putea primi o sancţiune financiară mare. Fanul respectiv, Dylano K., şi-a explicat gestul prin faptul că a vrut să arate că este amuzant. În plus, el a spus la tribunalul din Den Bosch că băuse mult alcool.

În momentul faptelor, Dylano K. avea deja interdicţie de acces în stadion, însă a reuşit să intre la meci folosind abonamentul altui fan.

Suporterul a declarat că nu s-a gândit la consecinţele faptelor sale. După ce imaginile cu el agresându-l pe portar au apărut în social media, Dylano K. a fost exclus din grupul de suporteri şi concediat de la locul de muncă. În plus, unii membri ai familiei sale au primit ameninţări.

Reclamă
Reclamă

Reacția portarului de la Sevilla, după ce a fost atacat de un fan în meciul cu PSV din Europa League

Reacția portarului de la Sevilla, după ce a fost atacat de un fan în meciul din Europa League. Marko Dmitrovic a avut o reacție foarte dură după ce a fost atacat de unul dintre fanii lui PSV în timpul returului din Europa League.

În minutul 92 al întâlnirii, la scorul de 1-0 pentru gazde, un suporter a pătruns pe teren și a încercat să-l atace pe Marko Dmitrovic. Însă, goalkeeper-ul sârb s-a apărat excelent și l-a pus la pământ pe atacator. Incidentul nu a degenerat, intrusul fiind scos de pe gazon de un steward.

„Un fan a venit pe la spate și m-a împins. Cred că era supărat din cauza rezultatului. Presupun că era fie beat, fie nebun. M-a lovit, dar am reușit să-l opresc până au ajuns stewarzii. Am fost extrem de furios, astfel de lucruri nu au voie să se întâmple și sper să fie pedepsit atacatorul.

Reclamă

Nu voi zice ce voiam să-i fac cu adevărat. Din fericire, mă bucur că am realizat când a venit spre mine și l-am putut pune la pământ. Dacă cineva mă atacă, atunci o să mă apăr!” a declarat Marko Dmitrovic, potrivit Marca.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:18

Pep Guardiola, cu gândul la titlu după ce Manchester City a depăşit-o pe Arsenal în fruntea Premier League: “Extraordinar”

12:11

Dinamo – Universitatea Craiova LIVE TEXT (20:30), în a doua semifinală de Cupa României. U Cluj aşteaptă învingătoarea în finală

11:59

Omul care a ascuns trofeul Cupei Mondiale într-o cutie de pantofi de frica naziștilor

11:54

S-a aflat ce antrenor italian este pe lista lui Gigi Becali. E un nume uriaş

11:47

Lando Norris şi Oscar Piastri, reacţii ferme despre posibila retragere a lui Max Verstappen din F1: “O mare pierdere”

11:36

De ce nu a mai fost numit Cristi Chivu selecționer al României. Mircea Lucescu a insistat pentru el

1 De asta a ajuns Chivu un zeu la Inter! Răspunsul genial când a fost întrebat de scandările fanilor 2 El este antrenorul care „ar face o bijuterie din FCSB”. Înlocuitorul lui Mirel Rădoi activează în Liga 1 3 “Nu mai fac ca pe vremuri!” Gigi Becali schimbă abordarea la FCSB, după ce a fost refuzat de Charalambous: “Gata” 4 300.000 de euro pentru un nou contract. Cum l-a convins Gigi Becali pe Chiricheş să semneze: “Eu am spus la nervi” 5 Chivu, răspuns de mare antrenor când a fost comparat cu Mourinho după nebunia din Cupă: “Sunt doar Cristian” 6 Ce surpriză: unde va ajunge Elias Charalambous după ce a refuzat-o pe FCSB
Citește și