Închide meniul

Seară magică pentru Liverpool. A devenit, matematic, campioana Angliei. Jurgen Klopp a adus primul titlu după 30 de ani de aşteptare!

Iulian Focșăneanu Publicat: 25 iunie 2020, 21:10

Comentarii
Seară magică pentru Liverpool. A devenit, matematic, campioana Angliei. Jurgen Klopp a adus primul titlu după 30 de ani de aşteptare!

Liverpool este noua campioană din Premier League

La 12 luni după ce au devenit campionii Europei, jucătorii lui Jurgen Klopp au obţinut şi cel mai râvnit trofeu. Din cauza pandemiei nu se pot bucura pe străzi, aşa cum au făcut-o după ce au câştigat UEFA Champions League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Liverpool a cucerit titlul în Premier League

Liverpool a făcut un sezon grozav. A suferit un singur eşec în cele 31 de etape de până acum. "Cormoranii" au adunat 86 de puncte şi au un avantaj uriaş faţă de deţinătoarea ultimelor două titluri. 

Chelsea a trimis mai repede trofeul pe Anfield. Etapa viitoare, Jurgen Klopp urma să fie adversarul lui Pep Guardiola. Manchester City are duel acasă, cu liderul din Premier League, pe 2 iulie. Meciul a devenit astfel doar unul de palmares.

Liverpool a câştigat de 19 ori titlul în campionatul Angliei, ultima dată în 1990. Sezonul trecut a ratat incredibil primul loc. A adunat 97 de puncte, dar a avut cu unul mai puţin decât Manchester City.

Reclamă
Reclamă

"Va veni o zi când viaţa va reveni la normal. Când cineva va găsi un vaccin, când cineva va găsi o soluţie pentru această problemă, când rata infectării va fi zero, acea zi va veni până la urmă. Atunci vom avea dreptul să sărbătorim ce vrem să sărbătorim în acea zi.

Dacă va fi etapa a 12-a sau a 13-a a sezonului următor şi vrem să sărbătorim… cine ne va împiedica? Atunci trofeul va fi încă al nostru şi putem să îl arătăm în oraş şi să stăm pe autocar", a declarat Jurgen Klopp în urmă cu două săptămâni. 
 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine a fost omul meciului în România - Austria 1-0?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:23
Cosmin Olăroiu, la pământ după ce a ratat calificarea la Mondial: “Prea multe greșeli”. Adversara EAU de la baraj
23:42 14 oct.
Portugalia – Ungaria 2-2, în preliminariile World Cup 2026. Victorii pentru Anglia, Spania și Turcia. Rezultatele serii
23:40 14 oct.
Qatar – Emiratele Arabe Unite 2-1. Olăroiu, pas greşit: “O mare dezamăgire!” Ce şanse mai sunt pentru World Cup 2026
23:25 14 oct.
VIDEOBătaie între jucători și suporteri, la Qatar – Emiratele Arabe Unite
23:13 14 oct.
Ce salariu are Mircea Lucescu la naţionala României? ”E umilitor dacă îl spun”
22:25 14 oct.
Cristiano Ronaldo, lider absolut în istoria preliminariilor pentru Cupa Mondială! Un nou record la 40 de ani
1 Mircea Lucescu, dat pe spate de un tricolor la meciul cu Austria: “Extraordinar! Parcă era noul Cămătaru” 2 “Să zică direct că nu e nevoie de mine!” Răzvan Marin a răbufnit la criticile lui Mircea Lucescu 3 Mircea Lucescu i-a cerut scuze unui jucător după România – Austria: “O fac public” 4 Veste proastă pentru Zeljko Kopic! Alexandru Musi, scos pe targă după 28 de minute în meciul cu Cipru U21 5 Cum au reacţionat ungurii când au aflat că pot da peste România la barajul pentru World Cup 2026. Mesaj direct despre “tricolori” 6 “Ianis Hagi sau Nicolae Stanciu?” Cine va fi căpitanul naţionalei la meciul cu Bosnia: “E primul lucru pe care îl face”
Citește și