Sheriff Tiraspol a scris istorie în UEFA Champions League! Prima victorie pentru o echipă din Republica Moldova în “liga stelelor”

Alexandru Ivan Publicat: 15 septembrie 2021, 23:10

Comentarii
Sheriff Tiraspol a scris istorie în UEFA Champions League! Prima victorie pentru o echipă din Republica Moldova în liga stelelor

Profimedia

Golurile care au asigurat victoria pentru Sheriff au fost marcate de doi jucători africani, Adama Traore și Momo Yansane, din Mali și, respectiv, Guineea.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Primul a înscris cu un voleu superb din interiorul careului, în timp ce al doilea a punctat cu o lovitură de cap care l-a prins pe portarul advers pe picior greșit.

Sheriff Tiraspol a scris istorie în UEFA Champions League

Sheriff nu a avut niciun moldovean în primul “11” pentru meciul cu Șahtior. Echipa revelație din acest ssezon de Champions League a contat pe câte doi jucători din Columbia, Grecia și Brazilia și câte unul din Ghana, Peru, Uzbekistan, Luxemburg și Mali.

De notat e că patru moldoveni s-au aflat pe banca de rezerve, dar nici măcar unul nu și-a făcut apariția pe teren. În minutul 85 a intrat și Boban Nikolov, macedoneanul adus în Liga 1 acum mai mulți ani de către Gigă Hagi.

Din 2016 nu s-a mai întâmplat ca o echipă să-și câștige meciul de debut în Champions League. Ultima care a reușit această performanță a fost Leicester City, împotriva lui Club Brugge.

Reclamă
Reclamă

Din aceeași grupă cu Sheriff, pe lângă Șahtior, mai fac parte Inter și Real Madrid. Echipa din Republica Moldova a trecut de trei tururi preliminarii și play-off ca să ajungă până aici, eliminând pe rând campioanele din Albania, Armenia, Serbia și Croația.

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:52

Bilele albe și cele negre ale schimbării de reguli. Analiza lui Adrian Georgescu

9:46

Cum a putut candida Răzvan Burleanu pentru a patra oară la FRF? A venit motivarea de la Tribunalul București

9:11

S-au tras la sorți semifinalele Cupei Angliei. Cum arată “careul de ași” al celei mai vechi competiții de fotbal

8:47

Cine îl poate opri pe Zhao Xintong? Chinezul a intrat în istorie după ce l-a “spulberat” şi pe Judd Trump

8:44

Pleacă Gâlcă de la Rapid în vară? Florin Prunea a dat verdictul după eșecul giuleștenilor cu “U” Cluj

8:24

Alex Dobre, criticat după ce a intrat în conflict cu fanii Rapidului, înainte de scandalul uriaş din Giuleşti

1 Conducerea lui U Cluj, mesaj clar pentru Dan Nistor, după ce mijlocaşul i-a făcut praf pe jucătorii Rapidului 2 Ministrul Sănătăţii, anunţ de ultimă oră despre Mircea Lucescu: “E în stare critică! S-a degradat în ultimele 24-48 de ore” 3 UPDATEMircea Lucescu e în stare critică! Răzvan Lucescu a fost la spital, alături de mama lui: “E o situaţie grea” 4 Fanii lui PAOK Salonic, gest superb pentru Răzvan Lucescu! Ce s-a întâmplat înaintea remizei cu Panathinaikos 5 Răzvan Lucescu vine de urgență în România! Antrenorul ajunge după un derby în Grecia 6 Au apărut înregistrările din camera VAR! Cum s-a judecat cea mai controversată fază din Atletico – Barcelona
Citește și