Închide meniul

Toni Kross. ”Beam tequila și când eram bucuros, și când voiam să uit! Până într-o zi…”

Cătălin Oprișan Publicat: 27 ianuarie 2022, 16:12 / Actualizat: 27 ianuarie 2022, 22:31

Reclamă
Toni Kross. ”Beam tequila și când eram bucuros, și când voiam să uit! Până într-o zi…”

Foto: Profimediaimages

Toni Kroos, mijlocașul celor de la Real Madrid, unde a adunat, până acum, 344 de meciuri, a povestit, în podcastul pe care-l realizează alturi de fratele său, ”Einfacht mal Luppen”, amănunte interesante din cariera sa, începută în 2007, la nivel de seniori, la Bayern Munchen. Campionul mondial a povestit despre turneul final din 2014, despre discuția purtată cu Angela Merkel, dar și despre problemele avute cu consumul de alcool.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

”După ce am cucerit titlul mondial (n.a. – în 2014, în Brazilia, cu golul lui Gotze), cel mai tare a fost că am putut să-mi îmbrățișez soția, pe care n-o mai văzusem de șase săptămâni. Am vorbit și cu Angie (n.a. – Angela Merkel, cancelarul german), chiar în vestiar. Am discutat puțin despre Mackelenburg-Vorpommern, regiunea în care m-am născut”.

Într-o seară, ne-am apucat de tequila. Eu, fratele și Stefan Reinartz, de la Leverkusen. Păhăruț după păhăruț, era singura băutură ce intra. A doua zi eram rupt și acesta a fost momentul în care am renunțat. Nici nu mai puteam privi sticla, așa că am abandonat, din acel moment. Sincer, nu mi-a mai fost dor din acel moment!”

Apoi s-a trecut la ”Pep” Guardiola. ”Când a venit la Bayern, nu era clar dacă voi mai juca sau nu. Mi-a scris că îmi dorește tot binele din lume, nu aveam de ce să mă supăr, a fost chiar drăguț”. Ibericul gândea să joace mai mult cu Lahm, așa că Toni și-a dat seama că are zilele numărate la Munchen. Așa că după 205 partide a decis s-o ”cotească” spre Madrid. Avea contract până în iunie 2015, n-a mai vrut să-l prelungească. ”Cluburile trebuie să ia, uneori, decizii dure. Asta așa a fost, dar am greșit!”, recunoștea, atunci, președintele Uli Hoeness.

Dar cea mai interesantă destăinuire a sa pare a fi despre… băutură. ”După ce am pierdut Liga Campionilor în 2021 (n.a. – contra lui Chelsea), am început să beau de frustrare. La un moment dat, simțeam că am nevoie să chem un medic, de urgență. Nu exista altă posibilitate de a uita durerea!” Același lucru se petrecea și la bucurie! ”După ce am câștigat titulul mondial, am zis să bem ceva. Am început cu tequila, dar, pentru că eram obosiți, n-am rezistat prea mult”…

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
12:32

Reacţia antrenorului lui Zhejiang, după ce decizia fostului club al lui Aaron Boupendza a şocat pe toată lumea

12:23

Daniel Pancu, verdict în lupta la titlu înainte de FCSB – CFR Cluj: „E cam terminată”

11:50

Ce a spus Marius Şumudică despre posibilul transfer al lui Vladislav Blănuţă la Rapid

11:28

Octavian Popescu, taxat după revenirea pe teren la FCSB: „Acum nu mai joacă nici la UTA”

11:18

Neymar s-a accidentat din nou la Santos. A părăsit terenul în lacrimi

10:46

Echipa favorită să câştige Champions League, după stabilirea semifinalelor. Surpriza uriaşă anunţată de un supercomputer

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus” 3 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 4 Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român! 5 „Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo 6 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentului
Citește și