Primele două goluri ale lui Lewandowski au venit în minutele 12 și 21. Ambele au fost reușite din penalty-uri pe care tot starul polonez le-a scos. Golgheterul de 33 de ani a șutat de fiecare dată în colțul din drepta portarului.
UEFA Champions League | Robert Lewandowski, hat-trick în Bayern Munchen – Salzburg
Lewandowski a înscris al treilea gol în minutul 23, după o fază la care portarul lui Salzburg, Kohn, a fost depășit, iar balonul a ricoșat din bară direct la starul polonez, care a îndeplinit o simplă formalitate, cu poarta goală. În total, Lewandowski a avut nevoie de doar 11 minute ca să-și treacă în cont hat-trick-ul.
“Tripla” lui Robert Lewandowski din meciul Bayern – Salzburg e cel mai rapid hat-trick din istoria Champions League. Precedentul record era în picioare de 25 de ani.
23 – Robert Lewandowski has completed a hat-trick within 23 minutes against FC RB Salzburg tonight; the earliest treble ever scored by a player in UEFA Champions League history from the start of a match, overtaking Marco Simone for Milan v Rosenborg in 1996 (24 mins). Snappy. pic.twitter.com/aVNNmGdgVV
— OptaJoe (@OptaJoe) March 8, 2022
De asemenea, Lewandowski a ajuns la 12 goluri în actuala ediție a UEFA Champions League și a devenit noul golgheter al competiției. Polonezul s-a depășit pe Sebastien Haller de la Ajax, care avea 11 reușite.
Robert Lewandowski a câștigat premiul FIFA The Best
Robert Lewandowski a pierdut Balonul de Aur în fața lui Lionel Messi, însă s-a revanșat și a câștigat titlul “The Best FIFA”, premiu ce se acordă în funcție de voturile și selecționerilor și căpitanilor echipei naționale.
Lewa nu a fost votat de Messi pe primul loc în această anchetă, deși argentinianul a spus în momentul în care a câștigat Balonul de Aur că l-ar fi votat pe starul polonez. Robert Lewandowski nu și-a putut ascunde dezamăgirea, însă s-a consolat și spune că FIFA The Best este mai important decât Balonul de Aur.
„M-am gândit în ultimul timp și am ajuns la concluzia că premiul FIFA The Best este mai important ca Balonul de Aur. Doar jurnaliștii votează pentru Balonul de Aur, nu e o certificare clară. La FIFA The Best, votează și antrenorii și jucătorii. Ei știu cel mai bine să pună în balanță toate criteriile obiective.
L-am votat pe Messi pentru că am apreciat ce a făcut în anul trecut. La Balonul de Aur, el a zis că ar vota pentru mine, dar nu a făcut-o (n.r. la FIFA The Best). Într-un final am câștigat și mi-a fost mai ușor să accept ceea ce el a făcut„, a spus Robert Lewandowski, scriu cei de la then24.com.
- Robert Lewandowski, hat-trick în 11 minute în Bayern Munchen – Salzburg
- Ce recorduri a stabilit starul polonez
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- România, depășită de Ungaria în clasamentul coeficienților. Cum arată acum după meciurile FCSB-ului și Craiovei
- Lionel Messi va dezveli statuia sa într-un loc inedit: “Va fi şocat”
- Moment dramatic în Anglia în minutul 95. Trei ocazii imense într-o singură fază, ultima tragicomică
- „Românism” în Belgia! Claudiu Florică își bagă fiul titular și concediază antrenorul după o victorie: „Circ și nepotism”
- N-au bătut de cinci etape, dar au devenit lideri! Cel mai bizar campionat din Europa, unde marea favorită e la retrogradare
































