Valentin Mihăilă, pasă de gol în Fiorentina – Parma! Fază sclipitoare a internaţionalul român. Man a ratat un penalty

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 6.12.2023, 22:53
Actualizat: 7.12.2023, 0:58

Valentin Mihăilă. pasă de gol în Fiorentina - Parma

Captură Youtube

Valentin Mihăilă a dat o pasă de gol în Fiorentina – Parma. Internaţionalul român a avut o contribuţie majoră la golul al doilea marcat de Parma în meciul din Cupă cu Fiorentina. Fosta echipă a lui Adrian Mutu a egalat în finalul celor 90 de minute, iar câștigătoarea s-a decis în urma loviturilor de departajere. Acolo, Dennis Man a ratat un penalty, iar Fiorentina s-a impus cu 4-1.

Valentin Mihăilă a fost titular la Parma în meciul din Cupa Italiei cu Fiorentina. Liderul din Serie B, competiţie transmisă exclusiv în AntenaPLAY, a vut un start de meci perfect.

Valentin Mihăilă, pasă de gol în Fiorentina – Parma

Parma a deschis scorul prin Bernabe, în minutul 21. Peste numai 2 minute, Mihăilă avea să fie decisiv. Internaţionalul român a făcut o intercepţie la 40 de metri de poarta Fiorentinei, după care a făcut o cursă fantastică până în careu. Acolo, românul a dat dovadă de altruism şi i-a pasat lui Bonny în faţa porţii. Atacantul Parmei a trimis în poartă din caţiva metri.

Antrenorul Parmei, verdict după ce Valentin Mihăilă a revenit în primul 11 după două luni

Antrenorul Parmei a oferit un verdict, după ce Valentin Mihăilă a revenit în primul 11 al echipei la un meci de Serie B, după mai bine de două luni de absenţă. Internaţionalul român a fost trimis în teren de Fabio Pecchia încă din primul minut al duelului cu Spezia.

Parma a învins-o pe Spezia la limită, cu scorul de 1-0, într-un meci din etapa a 15-a din Serie B. Partida s-a văzut exclusiv în AntenaPLAY.

Pecchia a transmis că Mihăilă a avut energie în meciul cu Spezia, însă a recunoscut că introducerea lui Partipilo a adus un plus jocului. Antrenorul „cruciaţilor” are însă mare încredere în internaţionalul român, despre care susţine că va fi decisiv.

„Sunt fericit, nu a fost uşor pentru el (n.r. Valentin Mihăilă) să intre în ritmul joculi. A oferit echipei energie, dar intrarea lui Partipilo ne-ar fi putut adus o mai bună gestionare a mingilor. Suntem fericiţi cu Valentin, va fi decisiv”, a declarat Fabio Pecchia, conform parmalive.com.

Parma a obţinut toate cele trei puncte din duelul cu Spezia, graţie unui autogol reuşit în prelungiri. Pecchia a transmis că succesul este unul meritat pentru echipa sa.

„În prima repriză, Spezia a fost o echipă mai periculoasă. Dar în ultimele 15 minute am văzut o echipă lucidă, Spezia doar s-a apărat şi a fost greu pentru noi să găsim jucătorul ideal pentru a pasa”, a mai spus Pecchia.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

10:23 Suedia – SUA LIVE VIDEO (21:20) în AntenaPLAY! Programul zilei de la Campionatul Mondial de hochei! Primele meciuri sunt la 17:20 9:52 Mutarea de urgenţă pe care Dinamo a vrut să o facă! „Câinii”, loviţi de probleme înaintea etapei decisive din play-out 9:41 Mihai Stoica ştie de ce Dan Şucu nu a vrut să îl aducă pe Marius Şumudică la Rapid: „Discutăm despre un rapidist 100%” 9:11 „Îl are exemplu pe Tănase!” Verdictul lui Ilie Dumitrescu despre transferul lui Florinel Coman în Qatar 8:57 Xabi Alonso nu se opreşte după ce a intrat în istoria fotbalului cu Bayer Leverkusen: „Băieţii mei merită tripla” 8:46 FotoSingurul fiu al lui Nicolae Ceaușescu care mai e în viaţă, interviu rar! Discurs uimitor 8:30 Veşti proaste pentru FCSB şi Rapid! Anunţul făcut de Farul Constanţa în legătură cu Louis Munteanu” 8:22 „Aşa i-a promis lui Gigi!” Cum ar putea reveni Florin Tănase la FCSB! Mihai Stoica a făcut anunţul 0:17 Bayer Leverkusen, record FABULOS pentru istoria fotbalului. Gol în minutul 90+7 şi calificare în finala Europa League 0:00 Atalanta – Bayer Leverkusen este finala Europa League 2024! Olympiacos – Fiorentina, finala Conference League Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției