Victor Pițurcă, impresionat de un fost jucător de la FCSB! Fostul selecționer a avut cuvinte de laudă pentru Olimpiu Moruțan.
În prezent, Olimpiu Moruțan (23 de ani) evoluează pentru italienii de la Pisa. Acesta a fost împrumutat de la Glatasaray până în vara lui 2023.
Victor Pițurcă, impresionat de un fost jucător de la FCSB
Victor Pițurcă (66 de ani) a vorbit la superlativ despre Olimpiu Moruțan, fiind impresionat de evoluțiile pe care le are la echipa de club, cât și în tricoul echipei naționale.
„Nu am văzut decât meciul cu Slovenia. Meciul cu Moldova nu l-am văzut. Știm cu toții ce s-a întâmplat cu Slovenia: o primă repriză execrabilă, parcă eram o echipă mică de pe locul 200 în lume, iar în a doua repriză am reacționat într-un alt mod. Trebuie să fim conștienți că și adversarul a intrat relaxat pe teren și s-a văzut.
A intrat un Moruțan care a dat culoare jocului și s-a văzut în echipă acest lucru. Mă bucur pentru acest copil pentru că mie îmi plăcea de când era la FCSB. Nu mi-a plăcut ce s-a întâmplat cu el în Turcia, dar iată că și-a găsit campionatul în care eu personal nu credeam că o să dea randament.
În Italia, în Serie B, știm că sunt jucători de forță, jucători buni, dar iată că el reacționează la acest nivel. Eu cred că el o să fie un câștig pentru națională”, a declarat Victor Pițurcă, pentru digisport.ro.
Olimpiu Moruțan, cifre foarte bune la Pisa
Olimpiu Moruțan a reușit să se impună rapid la Pisa, având în vedere cifrele foarte bune pe care le-a înregistrat. Tânărul mijlocaș român a marcat patru goluri și a oferit șapte pase decisive, în 17 partide bifate pentru Pisa.
În prezent, Pisa se află pe locul 5 din Serie B, cu 26 de puncte obținute după 18 meciuri jucate.
- Victor Pițurcă, impresionat de Olimpiu Moruțan
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Panathinaikos - PAOK, turul semifinalei Cupei Greciei, e live în AntenaPLAY, miercuri, de la ora 20:30
- Marius Șumudică, al cincilea meci fără victorie în Arabia Saudită! Echipa românului a fost egalată în minutul 85
- Raheem Sterling merge în Turcia! Destinație surprinzătoare pentru starul trecut pe la Liverpool, City și Chelsea
- Cupa Greciei se vede în AntenaPLAY. Panathinaikos – PAOK Salonic, semifinală de “foc” pentru Răzvan Lucescu
- Nebunia pregătită de turci! Lionel Messi, așteptat să semneze cu Galatasaray
- Nicolae Stanciu, prezentat oficial la noua echipă. Descriere spectaculoasă pentru căpitanul naţionalei: “Top”

































