VIDEO | Ianis Hagi, pasă decisivă în Rangers – Celtic 4-1. Românul, cel mai tare pasator din Scoția

Publicat: 2 mai 2021, 13:17

Ianis Hagi (22 de ani) a reușit o nouă pasă de gol în Scoția, de această chiar în derby-ul Rangers - Celtic, încheiat 4-1.

Ianis Hagi

profimediaimages

Ianis Hagi a jucat doar 10 minute împotriva rivalei de moarte. Deși a avut puțin timp la dispoziție, românul și-a demonstrat încă o dată eficiența. Hagi Jr. a pasat decisiv la golul veteranului Jermain Defoe, din minutul 90+2.

Ianis Hagi, pasă de gol în Rangers – Celtic 4-1

Hagi a primit mingea sub presiune și a fost atacat imediat de adversar. Românul și-a păstrat sângele rece și a reușit o deviere excelentă către Jermain Defoe, care a luat ulterior faza pe cont propriu.

DEFOE ❤ pic.twitter.com/ScnKZBQGps
— goncalodias17 (@goncalo_dias_17) May 2, 2021

A fost al 10-lea assist din acest sezon pentru Ianis Hagi și al 13-lea în toate competițiile. Fiul "Regelui" este cel mai bun pasator din Scoția și are în cont și 7 goluri.

Este cel mai bun sezon din cariera lui Ianis Hagi, care a reușit să-și treacă în palmares primul titlu de campion. Pentru Rangers, a fost al 55-lea din istoria clubului.

Rangers – Celtic 4-1

Kemar Roofe a deschis scorul pentru Rangers în minutul 26. Câteva minute mai târziu, Celtic a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Callum McGregor.

Francezul Odsonne Edouard a egalat pentru "verzi" în minutul 30, deși Celtic era în inferioritate numerică. Avantajul n-a durat mult, Alfredo Morelos a readus-o pe Rangers în avantaj la două minute de la golul lui Edouard.

Roofe a marcat din nou după pauză, în minutul 57. Tabela a închis-o Jermain Defoe, din pasa lui Ianis Hagi.

Rangers este neînvinsă în acest sezon, având 30 de victorii și 6 remize. Echipa lui Ianis Hagi  a câștigat patru din ultimele cinci dueluri directe cu rivala Celtic.

George Baltă, la AS.ro LIVE

Ianis Hagi, criticat după ultimul meci al lui Rangers
Fotbal extern • 19 ian., 9:53
Ianis Hagi, pus la zid după ultimul meci al lui Rangers! A fost criticat dur, chiar dacă a marcat: „A fost absolut jalnic”
Ianis Hagi, primul gol la Rangers după aproape trei luni
Fotbal • 19 ian., 0:05
Ianis Hagi, primul gol după două luni și jumătate! Cum a marcat mijlocașul român, în Aberdeen – Rangers 1-1
România
Echipa naţională • 12 ian., 9:38
Gigi Becali crede că România are un singur jucător „world class”: „Îl avem pe el! Poate şi Ianis Hagi!” Pe cine a remarcat patronul FCSB
20
ian.
21:40
Galatasaray – Kasimpașa 1-3. Dezastru total pentru echipa lui Moruțan și Cicâldău! Cifrele horror ale formației Cim Bom în acest sezon
20
ian.
21:05
„Papa a fost ales mai ușor decât selecționerul!”. Val de ironii la adresa lui Răzvan Burleanu și Mihai Stoichiță. Negocieri interminabile purtate de șefii FRF
20
ian.
20:44
Dinamo, în negocieri cu un fond de investiții uriaș! Când ar putea să iasă clubul din insolvență. „Vom avea un răspuns clar!”
20
ian.
20:20
Gigi Becali i-a dat în judecată pe polițiști după ce a fost lăsat fără permis. Ce greșeli ar fi făcut agentul care a completat procesul verbal
20
ian.
19:45
„Nu voi ceda la șantaje!” Ousmane Dembele, reacție furibundă după ce Barcelona l-a dat afară. „Se minte cu nerușinare!”
20
ian.
18:40
Ultrașii lui FCSB forțează venirea lui Edi Iordănescu la echipa națională. „Peluza Nord întră în Ghencea pentru el!”
20
ian.
18:16
Durata contractului dintre Deian Sorescu și Rakow. Unde a zburat fostul dinamovist după ce a semnat cu noua echipă. „E poveste încheiată!”
20
ian.
18:04
VideoParior, şef de galerie şi iubitor de cai. Povestea de dragoste dintre „Artistul Poporului” Birlic şi sport
20
ian.
17:32
De pe „Teatrul Viselor”, direct în biserică. Jucătorul debutat de Sir Alex Ferguson care a lăsat tot pentru a deveni preot. „Aveam tot ce își dorea cineva și nu eram fericit!”
20
ian.
17:04
EXCLUSIVAdevăratul motiv pentru care Dinamo – FCSB nu se dispută pe Arena Națională. „Câinii” ratează șansa de a câștiga o sumă importantă în Derby de România. Ce trebuie să știe fanii