VIDEO | Un jucător a fost luat pe sus în careu, dar Istvan Kovacs a închis ochii! Scandal uriaș pentru arbitrul român în Europa League

Publicat: 18.02.2021, 19:24

Istvan Kovacs

Istvan Kovacs va arbitra Manchester City - Real Madrid

Faza cu pricina s-a petrecut în minutul 50 al meciului, la 1-0 în favoarea Romei. Sporar a fost faultat clar de Ibanez în interiorul suprafeței de pedeapsă. El a fost lovit în plin de adversarul care nu a avut nicio treabă cu mingea.

Istvan Kovacs, scandal uriaș după Braga – Roma 0-2

Arbitrul românul a refuzat să dicteze lovitură de la 11 m, în ciuda protestelor venite de pe baca celor de la Braga.

CLICK AICI SĂ VEZI FAZA CARE I-A ÎNFURIAT PE PORTUGHEZI

Spre disperarea gazdelor, oamenii din camera VAR nu l-au semnalat pe Istvan Kovacs. Roma avea să mai înscrie o dată până la final.

Portughezii au jucat aproape o repriză în 10 oameni, după ce Esgaio a văzut al doile acartonaș galben în minutul 54. Roma a avut un gol anulat de VAR pe motiv de ofsaid în minutul 63.

S-a terminat 2-0 în favoarea italienilor, care pornesc cu prima șansă în returul de pe Olimpico. Partida va avea loc peste o săptămână, pe 25 februarie.

Al patrulea oficial a fost Ovidiu Haţegan, care s-a aflat la prima delegare după scandalul uriaş de la PSG-Başakşehir.

Istvan Kovacs, acuzații grave în Liga 1

Kovacs stârnește și mai multe controverse pe plan intern. Mihai Stoica a avut cuvinte dure la adresa arbitrului de 36 de ani.

„La Istvan Kovacs nu te aștepți neapărat să facă prostii, dar aroganța lui îl face să pară intangibil. M-aș mira să inventeze Benga, despre care am auzit că e foarte credincios, ce a spus despre el. Știe cineva că Istvan Kovacs stă de ani de zile la Cluj, deși el figurează pe listă ca arbitru din Carei?”, a spus Mihai Stoica.

Istvan Kovacs a arbitrat 20 de partide în acest sezon, în toate competițiile. În total, el a acordat 104 cartonașe galbene, de trei ori l-a arătat și pe al doilea, iar în trei rânduri a dat roșu direct. Kovacs a dictat și 7 penalty-uri.

12:56 Noi detalii despre starea lui George Pușcaș, după operație! Veste importantă pentru Edi Iordănescu, înainte de EURO 12:10 „E fratele meu mai mic!” Dennis Man, mesaj superb despre relația cu Valentin Mihăilă! A vorbit și despre echipa națională 11:56 FotoSecretul milionarului român care, la 67 de ani, arată ca în tinerețe. Ce face, în fiecare zi, chiar și șase ore! 11:34 „E numărul 1 de departe” Marius Șumudică știe cine trebuie să apere poarta României la EURO! Mesaj direct pentru Edi Iordănescu 11:05 Sporting – Portimonense LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00)! Boavista – Gil Vicente se joacă de la 17:30. Spectacol în Liga Portugal 11:03 „Instanța spune că e primul titlu al FCSB-ului!” Ce a spus Adi Popa despre șansele ca echipa lui Gigi Becali să revină în Ghencea 10:38 Leeds – Southampton LIVE VIDEO în AntenaPLAY (14:30). „Păunii”, la ultima șansă pentru promovarea directă în Premier League 10:33 U Cluj – Dinamo, 20:00, LIVE TEXT. „Câinii”, obligați să câștige pentru a mai spera la salvarea de la retrogradare 10:06 „Aștept să îmi termin contractul” Daniel Oprița vrea să plece de la CSA Steaua! Cu ce echipe negociază 9:56 FotoGabi Tamaș și-a dezvăluit „rețeta pentru mahmureală”. Tactica prin care reușea să se pună rapid pe picioare Vezi toate știrile