ACSO Filiași s-a calificat în sferturile Cupei României! Performanță istorică pentru echipa care joacă în Liga 3. Final dramatic în meciul cu Hermannstadt

Publicat: 26 octombrie 2021, 18:04

ACSO Filiaşi, din Liga 3, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins-o, la penalty-uri, pe Hermannstadt, din Liga 2.

ACSO Filiași s-a calificat în sferturile Cupei României

Hepta

În meciul de la Filiași, Hermannstadt a deschis scorul încă din minutul 3, prin Sîntean, jucător care a mers alături de România U23 la Jocurile Olimpice. Gazdele au egalat însă chiar înainte de pauză, prin Rogoveanu, care a înscris superb din lovitură liberă.

ACSO Filiași, în sferturile Cupei României

Nu s-a mai marcat în repriza a doua, iar meciul a intrat în prelungiri. Călin Popescu i-a readus pe sibieni în avantaj în minutul 107, dar Hermannstadt nu a putut să țină de rezultat. Filiași a marcat cu două minute înainte de final, prin Crețu, și a împins meciul la penalty-uri.

La loviturile de departajare, Filiași s-a impus cu 4-3 și a bifat o calificare istorică în sferturile Cupei României. Este a doua rundă la rând când CSO Filiași elimină o echipă dintr-un eșalon superior. În „16-imi”, echipa care joacă în Liga 3 a învins-o pe UTA, scor 1-0, formație din Liga 1.

Meciurile din „optimile” Cupei României

FCSB – FC Voluntari (meci decis la „masa verde”)
Poli Iaşi – Chindia Târgovişte
FC Argeş – Dinamo
Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova
FC U Craiova 1948 – Sepsi
ACSO Filiaşi – Hermannstadt 2-2 (4-3 d.l.d.)
Politehnica Timişoara – Rapid
Dunărea Călăraşi – AS FC Buzău

George Baltă, la AS.ro LIVE

CSO Filiași - Universitatea Craiova
Cupa României • 2 dec., 22:15
Cupa României | CSO Filiași – Universitatea Craiova 0-3. Victorie fără emoții pentru oltenii lui Reghecampf! Andrei Ivan, golul serii. Se știu toate echipele calificate în semfinale
Cupa României
Cupa României • 1 dec., 21:05
Cupa României | Poli Timișoara – FC Argeș 4-5 (d.l.d.). Final dramatic la loviturile de departajare! Toate echipele calificate în semifinale
Laurenţiu Reghecampf şi-a criticat propria echipă
Fotbal intern • 1 dec., 18:43
Laurenţiu Reghecampf a dat ordin: „Trebuie să se vadă o diferenţă mare”. Obiectivul oltenilor după ce au ieşit din lupta pentru titlu
18:05 Detalii de ultimă oră despre starea lui Ianis Hagi. Va lipsi 6 luni după operație. ”E foarte puternic mental și a trecut bine peste moment” 17:48 Edi Iordănescu a rupt tăcerea după ce s-a spus că a impus o clauză anti-Mihai Stoichiță în contractul cu FRF. „Mi-am dorit mereu independență!” 17:35 ”Am fost susţinut de americani!” Edi Iordănescu, genial când a fost întrebat dacă a fost numit politic selecționer al României. ”Nu cred că cineva a făcut o pasiune pentru mine” 17:21 Prima reacție a lui Edi Iordănescu după accidentarea horror suferită de Ianis Hagi. „O să-mi doresc să vorbesc cu el în cel mai scurt timp!” 17:17 NEWS ALERTEdi Iordănescu e noul selecționer al României! A semnat pe 2 ani și jumătate. Ce obiectiv are. Dezvăluirea lui Răzvan Burleanu 17:06 Edi Iordănescu, primele declarații după ce a fost numit selecționerul României. „Mă încearcă un sentiment profund de bucurie!” 16:56 Antrenorul lui Rangers confirmă cel mai negru scenariu în privinţa accidentării lui Ianis Hagi. „Am vorbit cu el, va lipsi tot restul sezonului!” 16:40 „Îl vinde la un preț mai bun decât a scos pe Dennis Man!” Cum poate Octavian Popescu să prindă transferul vieții. Gigi Becali, în culmea fericirii 16:06 Cupa Africii. Insulele Comore au băgat un fundaș cu bandă izolatoare în poartă! 15:54 Lovitură teribilă pentru Ianis Hagi! Internaţionalul român a fost operat la ligamentele încrucişate. Riscă o absenţă de durată