CFR Cluj – FC Hermannstadt 0-1. Final dramatic în „Gruia”! Dan Petrescu învins la ultima fază! Sibienii au marcat în minutul 90+4

Sebastian Cristian Publicat: 20 decembrie 2022, 22:03 / Actualizat: 1 februarie 2024, 23:23

CFR Cluj – FC Hermannstadt 0-1. Final dramatic în Gruia”! Dan Petrescu învins la ultima fază! Sibienii au marcat în minutul 90+4

Dan Petrescu a analizat fazele controversate din meciul cu Universitatea Craiova

Dan Petrescu, nervos în timpul unui meci / Hepta

• CFR Cluj – FC Hermannstadt, 20:00, LIVE TEXT
  • Clujenii pot încheia anul pe primul loc în Liga 1

CFR Cluj – FC Hermannstadt 0-1. FC Hermannstadt a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Bejan, în al patrulea minut de prelungire al reprizei secunde.

În urma acestui meci, Hermannstadt urcă pe locul 6 din Liga 1, cu 33 de puncte obținute după 21 de meciuri jucate.

De cealaltă parte, CFR Cluj rămâne pe locul 2, cu 44 de puncte.

CFR Cluj – FC Hermannstadt 0-1

Min. 90+5. Final de meci!

Min. 90+4. Gol Hermannstadt! Bejan înscrie după o lovitură cu capul.

Min. 90+2. Cartonaș roșu pentru CFR Cluj! Kolinger este eliminat după ce vede al doilea cartonaș galben.

Min. 67. Ocazie pentru CFR Cluj! Birligea șuteză mingea pe lângă poarta sibienilor.

Min. 48. Ocazie pentru Hermannstadt! Butean șutea mingea puternic din lovitură liberă, însă „balonul” trece pe lângă poarta ardelenilor.

Min. 46. A început repriza a doua!

Min. 45. Finalul primei reprize!

Min. 39. Ocazie pentru CFR Cluj! Camora trimite un șut puternic, însă portarul Letica respinge mingea.

Min. 36. Ocazie pentru Hermannstadt! Balaure trimite mingea, cu capul, peste poarta gazdelor.

Min 1: A început meciul.

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Kolinger, Yuri, Camora – Deac, Boateng, Cvek, Bîrligea – Malele, Janga
Rezerve: Sava, Braun, Bălan, Hoban, Bordeianu, Vito, Gîdea, Yeboah, Roger
Antrenor: Dan Petrescu

Hermannstadt: Letica – Medina, Antoche, Opruț, Bejan, Butean – Sota, Oroian, Bicean, Balaure – Paraschiv
Rezerve: Muțiu, P. Petrescu, Iancu, Babic, Baba, Răuță, Năstăsie, Bucuroiu
Antrenor: Marius Măldărașanu

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca – Cluj)
Arbitru: Andrei Chivulete / A1: Sebastian Gheorghe, A2: Marius Badea
Arbitru VAR: George Vidican / Arbitru AVAR: Stelian Slabu

Dan Petrescu trage un semnal de alarmă înainte de CFR Cluj – Hermannstadt: „Nu e diferență, sunt conștient de greutatea jocului”

În ciuda formei foarte bune pe care o traversează echipa sa, Dan Petrescu tratează foarte serios meciul cu formația sibiană. Antrenorul campioanei este conștient de dificultatea întâlnirii.

„A fost unul dintre cei mai buni ani din cariera mea de antrenor, cu rezultate excelente, în ciuda tuturor problemelor avute. A fost și o petrecere aici de Crăciun, dar eu sincer n-am fost prezent pentru că nu suntem încă în vacanță.

Mai avem un meci. Dacă reușim să câștigăm, ar fi cireașa de pe tort. Să terminam anul pe primul loc, mai ales că eram la o distanță mare la un moment dat și nimeni nu ne mai dădea nicio șansă.

Ar fi fanstastic, dar în același timp sunt conștient de greutatea meciului. Daca Sibiul câștigă, va încheia anul pe loc de play-off, ceea ce ar fi fantastic pentru ei. Nu e diferență mare de valoare, chiar dacă noi suntem pe locul 2, iar ei pe 7.

Cel mai important lucru în fotbal e să-ți dorești să câștigi, iar cel mai bun exemplu e finala Campionatului Mondial. Acolo Argentina și-a dorit mai mult încă din primul minut.

Nu a fost o surpriză că Hermannstadt a dat 4 goluri cu Farul. Au un antrenor foarte bun, un lot stabil, s-au mutat acasă, a fost o emulație extraordinară. Au adus jucători interesanți, se vede mâna antrenorului. N-ai cum să câștigi cu Farul, 4-0, dacă nu joci foarte bine”, a declarat Dan Petrescu la conferința de presă premergătoare meciului.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

Adrian Mutu își poate pierde una dintre vedetele de la CFR Cluj! Poate prinde transferul carierei în Premier League sau Serie A
Extra • 26 mart., 19:32
FOTO
Fiica unui fost campion mondial şi european, apariţie uluitoare în lenjerie intimă! A renunţat total la inhibiţii