Închide meniul

Craiova a prezentat imagini inedite! Îl acuză pe Marius Croitoru pentru scandalul monstru din Bănie: "Înjurături, obscenităţi, minciună!" VIDEO

Dragoș Vasile Publicat: 11 mai 2021, 17:24 / Actualizat: 14 mai 2021, 17:40

Reclamă
Craiova a prezentat imagini inedite! Îl acuză pe Marius Croitoru pentru scandalul monstru din Bănie: "Înjurături, obscenităţi, minciună!" VIDEO

Universitatea Craiova a pus tunurile pe Marius Croitoru

Oltenii nu au trecut cu vederea episodul de pe Ion Oblemenco din îfrângerea cu FC Botoşani, 2-3. Aceştia au pus tunurile pe Marius Croitoru, pe care îl acuză de înjurături, obscenităţi şi minciună. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Clubul Universitatea Craiova își cere scuze propriilor suporteri, dar și tuturor iubitorilor de fotbal din România, inclusiv admiratorilor FC Botoșani, pentru modul cum au escaladat tensiunile de la ultima întâlnire directă cu formația din Moldova. Fără să încercăm să scuzăm în vreun fel ceea ce s-a întâmplat, ni se pare important să facem public contextul evenimentelor.

În primul rând, domnul Marius Croitoru a manifestat un comportament total deplasat pe toată durata partidei de pe Oblemenco, în special în timpul primei reprize. Pe lângă injuriile adresate de domnia sa nu doar oficialilor și invitaților noștri, ci chiar jucătorilor Universității Craiova (a se vedea pe reluări cum îl înjură pe Cîmpanu pentru că îndrăznise să cadă în urma unui fault extrem de dur al lui Țigănașu), dl. Croitoru a culminat recurgând la un gest obscen repetat pentru secunde în șir și văzut de toată lumea prezentă pe stadion duminică.

Gestul antrenorului Botoșaniului, surprins de altfel și de camerele de luat vederi de pe stadion, era clar adresat delegației Universității. Nu știm de ce domnul Croitoru a preferat ulterior să mintă și să spună că nu a făcut acel gest, însă îndrăznim să spunem că asemenea lucruri (nici înjurăturile, nici obscenitățile, nici minciuna) nu au ce căuta nici măcar în societate în general, cu atât mai puțin într-o competiție sportivă", se arată în comunicatul emis de Universitatea Craiova.

Universitatea Craiova i-a pus la zid pe arbitrii din Liga 1

Nici arbitrii nu au scăpat. În meciul cu FC Botoşani, Al Mawas a marcat din ofsaid chiar sub privirile lui Marian Barbu. Oltenii sunt convinşi că au fost dezavantajaţi de "centralii" din Liga 1.

Reclamă
Reclamă

"În fine, tensiunea a fost exacerbată și de greșelile flagrante ale brigăzilor de arbitri din ultimele două întâlniri cu Botoșani. La cea de la Craiova, comportamentul suburban al domnului Croitoru venea după ce arbitrii nu văzuseră un ofsaid imens, la primul gol al oaspeților, și un fault în careu al lui Hankic la Cîmpanu, la scorul de 0-1.

Cu nici trei săptămâni înainte, la Botoșani, Universității îi fuseseră refuzate cel puțin trei penaltiuri clare (spun specialiștii) și alte două măcar discutabile (spunem noi), într-un joc în care gazdelor noastre li s-a tolerat și un comportament general extrem de agresiv, care a pus de multe ori în pericol integritatea corporală a fotbaliștilor noștri", au mai precizat oltenii.

Reclamă

Silvian Cristescu l-a acuzat pe Croitoru pentru scandalul creat în tribune! L-a numit "soţul antrenoarei"

Silvian Cristescu, fostul jucător şi oficial al Craiovei, a explicat scandalul provocat în timpul meciului pierdut de olteni, 2-3, cu FC Botoşani. Acesta a spus că a reacţionat la gesturile obsecene pe care i le-a făcut antrenorul moldovenilor.

"Dupa ce ne-au dat gol dintr-un ofsaid de doi metri (n.r. golul de 0-1), pe care tuşierul nu avea cum să nu-l vadă, pentru că era chiar pe linie, am avut un penalty neacordat. La care domnul Croitoru, soţul antrenoarei sau antrenorul cu portarii de la Botoşani, mi-a făcut cu degetul semne obscene.

Am coborât şi au sărit jucătorii de la banca de rezerve a lor. A fost un conflict, în care probabil că am greşit şi eu, nu trebuia să cobor acolo. Dar nu-mi explic cum acest individ… dar poate nu e vina lui, poate e vina fotbalului, a tot ce se întâmplă în România, a tot ce s-a întâmplat în acest play-off…

Nimeni nu a luat absolut nicio măsură! Nici cu arbitrii, nici cu meciurile 'amicale' care au fost jucate de anumite echipe. (n.r. este întrebat dacă au existat jocuri de culise) Nu cred, sunt convins!", a spus fostul căpitan al Craiovei.

Scandal monstru la Universitatea Craiova – FC Botoşani 2-3

Fostul mare jucător al oltenilor, care a fost şi director sportiv al Craiovei, a coborât nervos în zona din spatele băncii de rezerve a lui FC Botoşani, cu puţin timp înainte de pauză. Acolo se aflau mai mulţi jucători şi membri ai staff-ului echipei moldovene.

Silvian Cristescu a fost evacuat de forţele de ordine şi preluat, apoi, de persoane din anturajul Craiovei. Cristescu a fost ţinut cu greu, în timp ce îi ameninţa şi înjura pe oaspeţi, cu pumnul ridicat în aer.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
14:18

Ofertă surpriză pentru Dennis Man! Echipa din Serie A care îl vrea pe jucătorul Parmei

13:51

S-a decis soarta lui Marius Şumudică! Anunţul şefilor giuleşteni după înfrângerea cu U Cluj

12:57

Lovitură pentru Barcelona! Robert Lewandowski e OUT și poate rata duelul cu Real Madrid din finala Cupei

12:42

FCSB – CFR Cluj LIVE TEXT (20:00). Derby crucial în lupta pentru titlu, cu Istvan Kovacs la centru

12:21

Florin Prunea a răbufnit după ce a auzit că Tachtsidis a vorbit cu Elias Charalambous: „Bă, înainte de meci?”

11:35

VIDEOColorado Avalanche – Dallas Stars 5-1! Victorie categorică pentru campioana din 2022 în primul meci al seriei

1 A învins cancerul, dar a avut parte de o moarte violentă la 39 de ani! Tragedie cumplită în fotbal 2 Gigi Becali i-a stabilit preţul de transfer lui Ştefan Târnovanu. Anunţul făcut în direct 3 VIDEO„Îţi mulţumim că ne-ai ales pe noi!” Imagini emoţionante înainte de FCSB-CFR Cluj. Anunţul lui Şut 4 Rapid – U Cluj 0-2! Bic și Macalou, „eroii” lui Sabău! „Șepcile roșii”, „coșmarul” lui Marius Șumudică 5 VIDEOMax Verstappen, pole în Marele Premiu al Arabiei Saudite! Cursa e duminică (20:00, Antena 3 CNN și AntenaPLAY) 6 Sabrina Voinea, medalie de AUR la sol, la Cupa Mondială de la Doha
Citește și