CSA Steaua – FCSB II 1-1. Remiză în "Războiul Stelelor". "Militarii" au egalat în minutul 90+2. Scandal în prelungiri şi trei cartonaşe roşii

De Antena Sport
Publicat: 13.03.2021, 13:00
Actualizat: 12.05.2021, 8:14

CSA Steaua, meci încins cu rivalii de la FCSB

SportPictures / Stefan Constantin via Hepta

CSA Steaua - FCSB 2, derby în Liga 3

Duelul din Ghencea s-a încheiat la egalitate. Alexandru Buziuc, unul dintre pariurile lui Becali de la FCSB, l-a făcut pe latifundiarul din Pipera să exulte în „Războiul Stelelor”. Atacantul de 26 de ani a reuşit un voleu de senzaţie, în minutul 73.

”Militarii” au reuşit egalarea cu câteva minute înainte de fluierul final. Călinţaru a centrat cu efect, iar Huiban l-a învins pe Toma Niga.

Tensiunea a atins cote maxime în minutele de prelungire. Soiledis a fost eliminat, după ce Dragoş Nedelcu a văzut şi el cartonaşul roşu, în minutul 86. Şi Daniel Opriţa a fost trimis la vestiare în ultimele minute, după un conflict monstru între jucătorii celor două echipe.

În urma acestui rezultat, CSA Steaua conduce în continuare clasamentul cu 27 de puncte. De cealaltă parte, gruparea secundă a celor de la FCSB are 25 de puncte, după același număr de meciuri.

CSA Steaua – FCSB 2, 1-1

Min. 90+8: Fluier final în Ghencea. Duelul CSA Steaua – FCSB 2 s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Min. 90+7: Tensiunea la cote maxime. Soiledis este eliminat şi el!

Min. 90+2: GOOOOLLLLLLLL Steaua! Călinţaru a centrat cu efect, iar Dragoș Huiban a marcat golul egalizator!

Min. 86: Superioritate numerică pentru formaţia lui Daniel Opriţa. Dragoş Nedelcu a fost eliminat.

Min. 73: GOOOOL FCSB 2! Alexandru Buziuc a deschis scorul cu o „torpilă” de senzaţie!

​​Min. 53: FCSB a mai avut un gol anulat.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45: Pauză în meciul din Ghencea!

Min. 36: Şi FCSB a avut un gol anulat! Niță a marcat, din pasa lui Oaidă, dar se afla în poziţie de ofsaid.

Min. 24: Încă o ocazie pentru CSA Steaua! Nsiah trage pe lângă poartă din poziţie favorabilă! FCSB 2 este în corzi!

Min 13: Bărbulescu a înscris pentru CSA Steaua, dar arbitrul a anulat golul pentru fault în atac.

Min 10: Ocazie CSA Steaua! Chipirliu trimite cu capul pe lângă poartă dintr-p poziție ideală.

Min. 1: A început partida.

Echipele de start

Steaua: Mușat – Călințaru, Walace, Beța, Ilie – Enceanu, Bărbulescu – Răsdan, Chipirliu, Pacionel – Nsiah

Rezerve: Balbarău, Neacșu, Vlad, Băjenaru, Mihăescu, Huiban, Mihalache, Zaharia, Morariu

Antrenor: Daniel Oprița

FCSB 2: Târnovanu – Pantea, Nedelcu, Soiledis, Șerban – Simion, Șut, Oaidă – Niță, Buziuc, Oct. Popescu

Rezerve: Udrea, Nicola, Gogor, Papuli, Stan, Filip, Ardelean, Pandele, Rob. Tudor

Antrenor: Bogdan Vintilă

CSA Steaua – FCSB 2 a luat foc după ce Gigi Becali a decis să trimită mai mulţi jucători de la  prima echipă să lupte pe frontul promovării în Liga 2.

Astfel, Soiledis, Nedelcu, Șut, Oaidă, Simion, Buziuc, dar și ”perla” Octavian Popescu vor evolua pentru FCSB 2. Trei dintre aceștia au fost titulari în etapa trecută pentru FCSB, în partida câștigată cu 1-0, în fața celor de la Gaz Metan.

CSA Steaua – FCSB 2 – echipele probabile

CSA Steaua: Bălbărău – Călințaru, da Silva, Beța, A. Ilie – Bărbulescu, Enceanu – Răsdan, Mihalache, Huiban – Nsiah

FCSB 2: Niga – Pantea, Nedelcu, Filip, Soiledis – Perianu, Șut, Simion – Oct. Popescu, Ad. Niță, Oaidă

Gigi Becali vrea să oprească Steaua

Gigi Becali a declarat în mai multe rânduri că vrea să oprească Steaua din drumul către promovarea în Liga 2 și a anunțat că va trimite mai mulți jucători de la prima echipă în Liga 3.

Sunt 15 jucători pe care nu îi pot trimite. Faci lista de la început şi zici sunt 15 jucători de Liga 1. Pe Tănase şi Coman n-ai cum. Ceilalţi care au rămas… Oaidă, Şut şi Tavi Popescu o să joace. Şi Nedelcu care era accidentat„, a declarat Gigi Becali la AS.ro.

În acest moment, Steaua conduce clasamentul cu 26 de puncte, din 10 meciuri, fiind urmată de FCSB II. Echipa lui Vintilă are 24 de puncte, după același număr de meciuri. Primele două clasate la finalul sezonului vor merge la barajul pentru promovare.

10:48 Foto„Wow!” Fiica lui Marius Şumudică, şedinţă foto spectaculoasă. Sarah le-a aprins imaginaţia fanilor cu o apariţie electrizantă 10:40 „Dacă mi-ar da 35.000 de euro, tot aş zice nu!” Fostul campion cu FCSB îl refuză categoric pe Gigi Becali 10:19 Marius Lăcătuş, semnal de alarmă pentru CSA Steaua! Mesaj categoric despre situaţia echipei: „Fanii vor fi alături de FCSB!” 10:02 Marius Şumudică, anunţ despre gafa de proporţii făcută de Ianis Hagi înainte de EURO 2024: „Nu ştiu de cine a fost sfătuit” 9:55 Finală de vis la turneul de la Madrid! Iga Swiatek şi Aryna Sabalenka se vor lupta pentru trofeu 9:43 „Vor dispărea în mediocritate şi Max Verstappen va pleca!” Fratele lui Michael Schumacher anunţă dezastrul la Red Bull 9:36 Afacerea de lux cu care Ionuţ Chirilă a dat lovitura! Cristi Borcea i-a devenit client: „Vând foarte scump!” 9:09 „Ar fi putut juca la Bayern, cu Real Madrid!” Fanii îl cer pe Radu Drăguşin titular, după ce a fost din nou „uitat” pe bancă 8:55 Foto„De ce nu bei apă?” Gabi Tamaş, reacţie savuroasă din numai patru cuvinte! Dezvăluiri despre perioada în care juca în Anglia 8:45 Cum ar putea arăta primul 11 de la FCSB, în Champions League! Numele surpriză propus de la Rapid de Basarab Panduru Vezi toate știrile