Dinamo – Astra 1-0 (4-5 d.l.d) | Dusan Uhrin, cu capul în pământ după ce "câinii" au ratat calificarea în finala Cupei: "E păcat!" Antrenorul ceh se teme de play-out: "Nu suntem salvaţi"

De Dragoș Vasile
Publicat: 11.05.2021, 20:32
Actualizat: 14.05.2021, 17:39

Dusan Uhrin

Dusan Uhrin rămâne la Dinamo, asigură Răzvan Zăvăleanu

Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

Vizibil dezamăgit după ce echipa sa a ratat calificarea în finla Cupei Românei, Dusan Uhrin şi-a găsit cu greu cuvintele. Antrenorul laudă prestaţia echipei sale, care a dus meciul în prelungiri după golul lui Andrei Radu. La final, antrenorul ceh a explicat că se gândeşte la play-out, unde echipa sa vrea să evite barajul cu orice preţ.

„Am fost atât de aproape, am jucat bine. E păcat. Ce pot să spun? Penalty-urile sunt o loterie întotdeauna. Am jucat bine. Ştiam că Astra e un opnent puternic. Trebuia să marcăm mai mult. Asta le spun mereu. Este dificil.

Dusan Uhrin: „Cred că vor fi gata pentru următorul meci!”

Jucătorii sunt puţin obosiţi, din punct de vedere psihic, pentru că am ratat calificarea în ultimul moment şi ne-am dorit foarte mult. Cred că vor fi gata pentru următorul meci. Nu suntem salvaţi, trebuie să ne concentrăm să să luam fiecare meci în parte. Nu vorbesc despre speculaţii, nu este politicos”, a declarat Dusan Uhrin la finalul meciului.

Dinamo – Astra 1-0 (4-5 d.l.d) | Meci dramatic! „Câinii” au marcat în minutul 89, dar giurgiuvenii s-au calificat la lovituri de departajare

Astra Giurgiu este prima finalistă a Cupei României din 2021. Giurgiuvenii s-au calificat în ultimul act al competiţiei după ce au trecut de Dinamo, scor 5-4 după loviturile de departajare de la 11 metri.

Meciul din Ştefan cel Mare a fost unul dramatic. Dinamoviştii au marcat golul care i-a trimis în prelungiri în minutul 89, prin Andrei Radu. În cele 30 de minute de prelungiri nu s-a mai marcat, astfel că finalista a fost decisă după loteria penalty-urilor.

Câştig de cauză au avut giurgiuvenii. Nepomuceno şi Mihaiu au ratat pentru formaţia lui Dusan Uhrin, iar oaspeţii au câştigat cu 5-4.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

22:26 Fiorentina, din nou în finala Conference League! Italienii au trecut în semifinale de Club Brugge 21:56 Adi Popa a spus ce au făcut jucătorii de la CSA Steaua în ziua în care s-au împlinit 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor 21:43 Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere 21:02 FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată” 20:53 Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3 20:28 FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate” 20:14 Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu 19:51 Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină 19:29 Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş 19:25 România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției