Dinamo – FCSB 0-3 | „Nu am dat cu cotul! Nu pot să stau cu mâinile la spate!” Alexandru Răuță a pus tunurile pe arbitrajul lui Hațegan. Afirmație incredibilă: „Să mergem în Liga 2, dacă nu merităm să rămânem”

Antena Sport Publicat: 30 ianuarie 2022, 22:44

Dinamo – FCSB 0-3 | „Nu am dat cu cotul! Nu pot să stau cu mâinile la spate! Alexandru Răuță a pus tunurile pe arbitrajul lui Hațegan. Afirmație incredibilă: „Să mergem în Liga 2, dacă nu merităm să rămânem

Alexandru Răuță a fost eliminat în Dinamo - FCSB 0-3

Hepta

Dinamo rămâne în continuare pe penultimul loc și tremură pentru evitarea retrogradării. Dinamoviștii nu au avut nicio șansă în derby-ul cu FCSB. Octavian Popescu, Ianis Stoica și Răzvan Oaidă au marcat golurile victoriei.

În urma înfrângerii, Dinamo a ajuns la 10 puncte de locul de baraj pentru evitarea retrogradării, ocupat acum de FC U Craiova 1948. Alexandru Răuță a fost eliminat în prima repriză de Ovidiu Hațegan, pentru cumul de cartonașe galbene. Căpitanul celor de la Dinamo a spus că primul cartonaș galben l-a primit gratuit.

Dinamo – FCSB 0-3. Alexandru Răuță, reacție dură la adresa arbitrajului

Cred că primul a fost acordat foarte ușor, se vede pe reluare că nu am făcut nimic. Nici nu am dat cu cotul, nu pot să stau cu mâinile la spate. La al doilea, l-am atins, dar prea ușor s-au dat cartonașele. Îmi reproșez mai ales al doilea galben, că nu aveam voie să îmi las echipa în 10. Primul galben nu a fost. Mister m-a încurajat. Astăzi nici norocul nu a fost de partea noastră. A fost execuție senzațională a lui Octavian Popescu. Am avut și noi o ocazie cu Matei. Trebuie să ridicăm capul, să mergem înainte și nu avem încotro.

Mergem la Botoșani și sper să ne întoarcem cu pucnt sau puncte. E dureros să fie 0-9. Și în tur a lua Steliano Filip roșu în prima repriză, parcă este un făcut. Sperăm să o scoatem la capăt. Este foarte greu. Sunt momente cheie în jocuri câned lucrurile se dezechilibrează. Nu ne bazăm pe răul altuia, dar dorim ca fotbalul să se joace pe teren, până la capăt, nu să se facă 18 echipe. Cine merită să rămână în Liga 1, să rămână, cine nu, să meagă în Liga 2. Dacă nu merităm să rămânem, atunci să mergem în Liga 2. Dinamo se va salva și fără baraj„, a spus Alexandru Răuță la finalul partidei.

Meciul a început perfect pentru FCSB, care a deschis scorul în minutul 2, prin Octavian Popescu. „Perla” lui Gigi Becali a șutat la colțul lung, fără preluare, după ce a primit o minge la marginea careului de la Dumiter. Mingea s-a oprit în plasa porții lui Cristiano Figueiredo.

Dinamo a mai primit o lovitură după golul lui Octavian Popescu. Alexandru Răuță l-a faultat dur pe puștiul de 19 ani la mijlocul terenului, pe un contraatac al celor de la FCSB, deși avea deja cartonaș galben. Ovidiu Haţegan nu a stat pe gânduri şi l-a eliminat pe mijlocaşul gazdelor.

La pauză, Toni Petrea l-a scos din teren pe căpitanul Florin Tănase. Fără golgheterul din sezonul trecut în teren, FCSB a mai înscris de două ori în poarta lui Dinamo. A făcut-o mai întâi Ianis Stoica, bară-gol cu un șut de la marginea careului, apoi Răzvan Oaidă, cu o lovitură de cap după un corner.​

• Dinamo – FCSB 0-3
  • Criza continuă la Dinamo

23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90