„E o colonie a CFR-ului!” Cornel Dinu, discurs antologic după FC Botoșani – Dinamo 4-0. „Un melanj înfiorător! Flavius Stoican nu-și găsește locul”

Publicat: 7.02.2022, 23:07

Cornel Dinu l-a pus la zid pe Iuliu Mureșan

SportPictures / Cosmin Iftode via Hepta

„Dinamo are un antrenor doar de vorbe și fără fapte. Cred că nu-și găsește locul. Toţi aceşti jucători, un melanj înfiorător. E un cocktail de echipă care nu se leagă cu nimic. Acum se poate afirma cu toată reponsabilitatea că Dinamo e o colonie, o franciză a lui CFR Cluj.

Cornel Dinu, discurs antologic după FC Botoșani – Dinamo 4-0

Uitați-vă cu câte surle a fost adus portarul Cristiano și ce a făcut în seara asta… Combinația dintre expertiza lui Mureșan și Stoican a adus asta. Buleică e de film, nu de fotbal, ca să nu mai spun de restul jucătorilor aduşi şi aruncaţi în joc. Îl schimbi pe Rednic, care voia să schimbe 12 jucători, dar tu schimbi 13. Stoican e ca raportorii de recolte false de pe vremuri, el vede numai părți bune”, a spus Cornel Dinu, potrivit telekomsport.ro

Dusan Celar, Jonathan Rodriguez și Cristiano Figueiredo sunt jucătorii aduși de Dinamo de la CFR Cluj în această iarnă. „Câinii” l-au mai avut și pe Cătălin Itu, care a fost împrumutat în  Ștefan cel Mare în prima parte a sezonului.

FC Botoșani – Dinamo 4-0

Dinamo a început cum nu se putea mai prost meciul de la Botoșani. Gazdele au deschis scorul după doar 12 minute. Mihai Roman a înscris cu poarta goală, după o centrare a lui Braun, care i-a depășit pe toți fundașii dinamoviști, inclusiv pe portarul Cristiano Figueiredo.

Brazilianul Jaja Silva a făcut 2-0 în minutul 27 cu cea mao frumoasă execuție a meciului. Atacantul lui FC Botoșani a avut o acțiune personală de excepție și a finalizat-o cu un șut bombă de la marginea careului care s-a oprit direct în vinclu.

Același Jaja a făcut „dubla” în minutul 65. Brazilianul l-a driblat până și pe Cristiano Figueiredo și a înscris cu poarta goală. Un minut mai târziu, Mirko Ivanovski a redus din diferență, dar atacantul dinamovist s-a aflat în poziție de ofsaid.

Albanezul Leandro Fili a închis tabela în minutul 84. Jucătorul lui Marius Croitoru l-a învins pe Figueiredo cu un șut de la distanță, la colțul scurt.

S-a terminat 4-0 pentru FC Botoșani, care a ajuns la 41 de puncte și își consolidează poziția a patra în Liga 1, fiind tot mai sigură de prezența în play-off.

Dinamo, pe de altă parte, rămâne penultima în Liga 1, cu doar 12 puncte. „Câinii” au ajuns la cinci înfrângeri consecutive în campionat. Șansele de salvare de la retrogradare sunt tot mai mici pentru echipa din Ștefan cel Mare.

• PAOK Salonic - Olympiacos, 12 mai, ora 20:00, live în AntenaPLAY
  • Play-off-ul din Championship e live în AntenaPLAY
  • Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

7
    22:49
    Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia
    7
    22:21
    Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB!
    7
    22:02
    „Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1!
    7
    21:52
    Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles”
    7
    21:46
    „N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului
    7
    21:14
    „A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
    7
    20:57
    Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu
    7
    20:56
    FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă!
    7
    20:35
    Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB!
    7
    20:32
    Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi