Farul – CFR Cluj 0-2 | „Ne simțim invincibili!” Valentin Costache, în extaz după o nouă victorie. Ce a spus despre lupta la titlu cu FCSB

Alexandru Ivan Publicat: 16 decembrie 2021, 22:52

Farul – CFR Cluj 0-2 | „Ne simțim invincibili! Valentin Costache, în extaz după o nouă victorie. Ce a spus despre lupta la titlu cu FCSB

Valentin Costache, după Farul - CFR Cluj 0-2

Flaviu Buboi/SPORT PICTURES

Valentin Costache, care a marcat pentru CFR Cluj în meciul cu Farul, a dezvăluit că atmosfera de la clubul din Gruia este excelentă. Costache are moralul atât de ridicat încât chiar îi pare rău că Liga 1 se întrerupe până în 2022.

Valentin Costache: „Ne simțim invincibili!”

„Au avut o posesie foarte bună, dar am câștigat. Am și vorbit înainte că o să fie așa. Probabil că avem și foarte multă experiență, toți alergăm în aceeași direcție, pare că totul merge bine.

Înainte am făcut același lucru, a doua oară când am ajuns acolo, asta mi-am propus, să mă fac să dau la poartă și apoi să finalizez. Poate în viitor, nu știu, încerc să mă mențin așa.

Îmi pare rău că se termină campionatul, eu voiam să mai joc. Ne simțim invincibili, dar în play-off e total altceva. Nu vreau să vorbesc despre contracanditate, dar FCSB e clar una dintre ele, celalte fac ce pot. Se va decide totul în ultimele trei-patru etape”, a spus Valentin Costache, după Farul – CFR Cluj 0-2.

CFR Cluj a tremurat în startul meciului, când Cristi Manea a respins de pe linia porții șutul lui Jefte Betancor. Până la pauză, tot echipa lui Gică Hagi a avut ocaziile mai mari, dar cea care a marcat a fost CFR Cluj, prin Valentin Costache, în minutul 37.

Farul a atact și în repriza a doua, dar în zadar. Otto Hindrich a fost în zi mare și a respins toate șuturile elevilor lui Gică Hagi. Ca dezastrul să fie complet pentru gazde, CFR Cluj a marcat și golul al doilea, în prelungiri, prin Alex Chipciu, după o acțiune individuală a lui Adrian Păun.

După 2-0 cu Farul, CFR Cluj a ajuns la opt succese la rând în Liga 1, toate fără gol încasat. Campioana României e lider detașat, cu 54 de puncte, la opt lungimi în fața rivalei FCSB, ocupanta locului secund. De cealaltă parte, Farul rămâne în afara locurilor de play-off, pe poziția a șaptea.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumesc mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”