FCSB – Dinamo 6-0 | Steliano Filip a dat de pământ cu Istvan Kovacs: „Este arogant, şi-a bătut joc!”. Dialog incredibil cu arbitrul: „Pleacă, dispari!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 12.09.2021, 23:26

FCSB - Dinamo 6-0. Jucătorii lui Edi Iordănescu au obţinut o victorie uriaşă în Derby de Dinamo, în etapa a opta din Liga 1. A fost a 5-a înfrângere la rând suferită de "câini", fără gol marcat.

Steliano Filip, anunţ după umilinţa cu FCSB

Steliano Filip, eliminat în Derby de România

ALEX NICODIM / MEDIAFAX FOTO

Steliano Filip a fost eliminat în minutul 37 al meciului de pe Arena Naţională, chiar dacă nu a avut o intervenţie dură la Vali Gheorghe. Istvan Kovacs i-a arătat direct cartonaş roşu şi au urmat proteste dure.

Steliano Filip, atac la Istvan Kovacs: „Şi-a bătut joc, este arogant!”

Am avut un stadion întreg, o ţară întreagă s-a uitat la meci. Eu nu critic arbitrajul, dar sunt dezamăgit. Şi-a bătut joc de nişte familii, de fanii ăştia minunaţi. Nu meritam. Cred că cea mai bună soluţie pentru toată lumea ar fi VAR-ul. Ar fi fost maxim galben. E clar că-mi reproşez că am îngreunat situaţia, îmi plare rău, îmi cer scuze.

Am stat pe teren pentru că am vrut să întreb, nu am protestat. L-am întrebat simplu, ştie toată lumea că este un arbitru arogant, nu l-am înjurat. L-am întrebat de ce… a spus că am trei minute, altfel opreşte jocul. Mi s-a mai întâmplat. Eu o să iau minim două două etape. Îi doresc sănătate, să analizeze şi el„, a declarat Deian Sorescu la finalul meciului.

Mijlocaşul lui Dinamo a vorbit şi despre un dialog purtat cu Istvan Kovacs cu câteva minute înainte să fie eliminat.

M-a tratat cum ne tratează mereu, cu aroganţă. L-am întrebat pe tonul său: ‘Pleacă, dispari!’. Din păcate, în această seară, şi-a bătut joc de noi!„, a precizat jucătorul lui Dinamo.

Este cea mai drastică înfrângere suferită vreodată de dinamovişti în faţa marii rivale. Au mai pierdut de două ori cu 0-5, pe 4 aprilie 1998 şi pe 12 iulie 1985! Eşecul suferit acum de „câini” a intrat în istoria „Eternului Derby”.

FCSB – Dinamo 6-0

FCSB: A. Vlad – V. Creţu (Haruţ ’65), Vinicius, Miron, Radunovic – Olaru, I. Cristea (Ov. Popescu ’65), Oct. Popescu – Cordea (Stoica ’68), Keşeru, V. Gheorghe. Antrenor: Edward Iordănescu

Dinamo: Eşanu – A. Radu, Giafer, R. Grigore, Amzar – Itu, Răuţă, St. Filip – C. Matei (Ivanovski ’46), Torje, Sorescu. Antrenor: Dario Bonetti

Cartonaşe galbene: Creţu ’14, Keşeru ’63, Miron ‘80 / Itu ’25, Torje ‘45+2, Sorescu ’53, Răuţă ‘61

Cartonaş roşu: Filip ‘37

Golurile au fost marcate de Keşeru ’26, Octavian Popescu ’42, Vinicius ‘45+2, Cordea ‘45+7, V. Gheorghe ’55 şi Grigore ’67 (autogol).

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Istvan Kovacs
Fotbal intern • 20 sept., 10:00
Istvan Kovacs, cu cărțile pe față! Ce spune despre momentul „dispari” și eliminarea lui Filip, în FCSB – Dinamo! Marea dorință a centralului
Fani Dinamo în tribune
Fotbal intern • 15 sept., 15:55
FCSB și Dinamo sunt bune de plată! Câte etape a luat Steliano Filip! Nici UTA nu a scăpat de sancțiunile Comisiei de Disciplină
Edi Iordănescu este tehnicianul celor de la FCSB
Fotbal intern • 14 sept., 13:42
Strategia lui Edi Iordănescu a dat roade! De ce a preferat să rateze cununia surorii sale: ”Sunt dator familiei :)!” Ce mesaj a dorit să transmită prin gestul său
Un bărbat a prins un aligator imens, dar ceea ce a găsit în stomac l-a lăsat fără cuvinte: „Are în jur de 5.000 de ani”
1
Foto Leo Messi a fost dat de gol! Ce a făcut imediat după golul marcat de Mauro Icardi. Toată lumea l-a criticat
8:33 Darren Cahill, prima reacţie după ce Simona Halep a încetat colaborarea cu el. „Îţi mulţumesc pentru tot. Eşti extraordinară!” 8:14 Revolta „Regelui”! Gică Hagi a răbufnit la miezul nopții: „În ce lume suntem? Pentru mine este deja prea mult! E inadmisibil așa ceva!” 0:15 CS Hunedoara – FCSB 3-5 | Ce chin, ce jale, pentru calificare! Edi Iordănescu nu a mai suportat: „Am demonstrat că putem fi amatori!”. Primele măsuri pe care le-a luat: „Vor fi consecinţe financiare!” 0:09 CS Hunedoara – FCSB 3-5 | Constantin Budescu, avertisment dur după ce vicecampioana a evitat umilința. „Trebuie să ne punem un semn de întrebare!” 22
sept.
23:59
CS Hunedoara – FCSB 3-5 | „Să nu-i respectăm mai mult decât trebuie!” Florin Maxim, după ce a fost aproape să producă cea mai tare „remontada” din Cupa României. „Putem să-l catalogăm ca un eveniment pentru oraşul nostru”
22
sept.
23:55
CS Hunedoara – FCSB 3-5 | Ianis Stoica răsuflă uşurat după „remontada” gazdelor din liga a 3-a. „În fotbal orice e posibil, mă bucur că mi-am ajutat echipa!”
22
sept.
23:27
Ianis Hagi, revenire de senzație la Rangers! Românul a dat o pasă de gol la 2 minute după ce Gerrard l-a introdus în teren. „Incredibil jucător!”
22
sept.
23:03
Uluitor! CS Hunedoara a făcut „remontada” cu FCSB! Golul incredibil care a aruncat tribunele în aer
22
sept.
23:00
CS Hunedoara – FCSB 3-5 | Meci nebun! Jucătorii lui Edi Iordănescu s-au chinuit cu o echipă din liga a 3-a. Au fost aproape de o ruşine istorică! S-au calificat, în prelungiri, în „optimile” Cupei României
22
sept.
22:54
VIDEOAlex Mitriţă a marcat din nou pentru PAOK! Răzvan Lucescu şi-a pierdut cumpătul la final şi a început să înjure în faţa jurnaliştilor. Ce l-a iritat