Janos Szekely a dezvăluit cum a ajuns să semneze cu Steaua. În 2008, acesta a avut parte de un moment amuzant, fiind sunat de Adrian Ilie, chiar de 1 aprilie, pentru a semna cu roș-albaștrii. Szekely a vrut să fie sigur că nu e o farsă și l-a sunat înapoi pe fostul oficial din Liga 1. ”Suntem un club serios, nu facem glume d-astea”, l-a asigurat ”Cobra”.
”Eram la Galați, am avut o perioadă foarte bună acolo. Petre Grigoraș știa cum să te facă să te simți important. Am terminat pe locul 5 cu el. M-a sunat Adrian Ilie pe 1 aprilie. Era director executiv. Noi vrem să te transferăm în vară. M-a întrebat dacă vreau să vin. Întrebare retorică!
Janos Szekely a dezvăluit cum a ajuns să semneze cu Steaua
Dar era 1 aprilie. Părea el la telefon. Am stat și m-am gândit, dacă e păcăleală. Că era 1 aprilie și tot apăreau prin ziare chestii d-astea cu transferuri. Eram 100% că cineva mi-a făcut asta, un prieten. Pun mâna pe telefon și îl sun înapoi, poate confirma.
`Bună ziua, îmi cer scuze că vă deranjez, sunt Janos`. `Da, spune, Janos!`. `Dat fiind faptul că este 1 aprilie, vreau să fiu sigur de telefon, dacă e real`. `Suntem un club serios, nu facem glume d-astea`, mi-a spus. Îți dai seama în ce situație m-a pus”, a povestit Szekely, a dezvăluit Janos Szekely, în cadrul emisiunii AS.ro LIVE.
Szekely, genial când a fost întrebat de ”contractul pe viață” promis de Gigi Becali
Janos Szekely este primul jucător despre care Gigi Becali a spus că va primi contract pe viață la Steaua. Fostul jucător, ajuns la 38 de ani, s-a amuzat teribil în cadrul emisiunii AS.ro LIVE, când a fost întrebat dacă mai intră bani din ”celebrul” contract.
”Din contractul ăla încă mai intră bani lunar. M-au sunat și pe mine (n.r. – de la FISC) și le-am spus că nu mai sunt de mult timp la echipă. Dar vă mai spun ceva, mai sunt niște băieți cărora le-a fost promis contract pe viață, să-i sunați și pe ăia”, a spus Szekely, în cadrul emisiunii AS.ro LIVE.
Janos Szekely nu a rămas chiar pe viață la Steaua. Venit de la Oțelul Galați, în 2008, pentru 1.5 milioane de euro, a plecat din Ghencea trei ani mai târziu la Volga Novgorod.

- Janos Szekely a ajuns la Steaua pentru 1.5 milioane de euro
- Szekely a jucat trei ani pentru roș-albaștri
- Campionatele Europene de tenis de masă sunt exclusiv pe AntenaPLAY, în perioda 12-19 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Fost antrenor al lui Cristiano Ronaldo, în România, în Liga 2, la Slatina! Cum este posibil
- Corneliu Papură, demis de Mihai Rotaru
- Adrian Mititelu, atac dur la Răzvan Burleanu după scandalul de la Adunarea Generală FRF: “Clanul lui e în agonie”
- Cristi Săpunaru, anunţ despre viitorul său! Vrea să revină în fotbal la iarnă: “Planul e să facem un club puternic”
- Doliu în fotbalul românesc. A murit fostul conducător al echipei care i-a lansat pe Rădoi, Dănciulescu și Adi Ilie