Închide meniul

Mircea Rednic se teme pentru viitorul lui Dinamo: “Nu mai există un proiect”. I-a luat la ţintă pe foştii şefi din Ştefan cel Mare

Gabriel Zamfirescu Publicat: 4 septembrie 2021, 22:14

Comentarii

Mircea Rednic nu crede în viitorul lui Dinamo. Fostul antrenor din Ştefan cel Mare trage un semnal de alartă. Câinii pot avea mari probleme, chiar dacă tocmai au reuşit să-şi deblocheze transferurile şi să aducă jucători.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mircea Rednic se teme pentru Dinamo

“Nu mai există un proiect. Acum s-a intrat în insolvenţă, cred că e o soluţie bună şi vedem ce se întâmplă. Dinamo tot în proiecte a fost. Niciodată nu s-a avut răbdare, tot timpul au fost schimbări, oameni care nu s-au priceput şi care au fost la conducerea acestui club. Sunt jucători cu experienţă, jucători tineri…o să fie rezultate acum”, a spus Rednic la centenarul celor de la Corvinul Hunedoara.

Cel poreclit Puriul s-a referit şi la Rapid, dar nu s-a ferit să le facă o aroganţă ambelor echipe. “Rapidul e frumos. Tot timpul a fost aşa. Au avut rezultate bune, apoi mai puţin bune, dar e o atmosferă deosebită. Chiar mă bucur că Rapid a revenit în prima ligă. Dinamo şi Rapid au câştigat ultimele titluri cu mine”, a spus Mircea Rednic.

Dinamo vrea să-şi revină chiar în derby-ul cu FCSB de duminică, 12 septembrie. I-a adus deja pe Gabriel Torje, Constantin Nica, Cosmin Matei şi Răzvan Popa, iar Cătălin Carp urmează să semneze şi el. Întăririle câinilor îl sperie pe Edi iordănescu, antrenorul celor de la FCSB.

Dinamo urmează să înregimenteze mai mulţi jucători. Mirko Ivanovski și Plamen Iliev vin din postura de jucători liberi de contract. Ivanovski a mai jucat în România la Astra și CFR Cluj. Ultima dată, Ivanovski a jucat în Ungaria la Diosgyor.

Reclamă
Reclamă

„Am reușit să deblocăm transferurile și să trecem la treabă. Concurența duce la lucruri bune, la progres. N-am mai vrut să aduc mulți jucători străini, ca înainte. Am vrut să aduc jucători români, pe care trecutul îi leagă de Dinamo. Au venit cu inima deschisă și vor să ajute aces club să ajungă pe locul pe care îl merită.

Mai am doi jucători care au semnat și vin mâine-seară, atunci vor ajunge în București. Unul e Ivanovski, iar celălalt e portarul Plamen Iiev. Va mai veni un alt jucător care vine mâine. El e mijlocaș, poate juca și fundaș central, e un număr 8, un «box-to-box».

Așadar, vor fi 7 jucători transferați. Oricum, campania de transferuri nu se oprește aici, putem aduce jucători liberi de contract și începând luni. Mă simt «arestat» de 4 dinamoviști valoroși, sunt încântat că sunt flancat de jucători adevărați, de dinamoviști.

Reclamă

Toți au avut o dorință mare de a ajuta clubul, n-au venit pentru salarii. Torje e bine pregătit, va prelua rolul de dirijor în teren. S-a schimbat deja aerul la Săftica, vă spun eu„, a spus Iuliu Mureșan într-o conferință de presă.

În final, Mircea Rednic s-a referit şi la naţionala lui Mirel Rădoi şi la victoria din Islanda. “Ne bucurăm că am bătut Islanda, acolo am ajuns. Mai avem şanse, e bine să credem până la sfârşit în ele şi să luăm maximum de puncte. Să ne calificăm de pe locul doi”, a încheiat antrenorul.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
1:02
Cristi Chivu, reacție dură după penalty-ul controversat primit de Liverpool în victoria cu Inter: „Să înțeleagă!”
0:52
“Un penalty scandalos, o ruşine” Cea mai dură reacţie după Inter – Liverpool 0-1, meci decis după un final încins
0:29
Nota primită de Cristi Chivu după ce Inter a pierdut cu Liverpool. Verdictul dat de italieni
0:23
„Senzațional”. Italienii au „luat foc” după penalty-ul primit de Liverpool în meciul cu Interul lui Cristi Chivu
0:10
VIDEOSuporterii lui Eintracht Frankfurt au făcut prăpăd pe Camp Nou! Cum s-au comportat nemții în Champions League
0:00
Inter – Liverpool 0-1. Eșec dramatic pentru Cristi Chivu, după ce englezii au marcat dintr-un penalty controversat
1 Dorinel Munteanu a revenit în Liga 1! „Neamțul” a semnat pe un an și jumătate 2 Universitatea Craiova, ofertă de “multe, multe milioane de euro” pentru un jucător. Rotaru a dat răspunsul pe loc 3 Gigi Becali a confirmat transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB. Suma plătită pentru jucătorul dorit și de Rapid 4 Scandal în fotbalul românesc. FRF investighează un meci suspect de blat cu scenariul “2 pauză / 1 final” 5 Dezastru la un club de tradiție din România! Jucătorii refuză să facă deplasarea 6 Ce a putut spune Alexandru Musi de faţă cu Gigi Becali, Mihai Stoica, Florin Tănase sau Daniel Bîrligea
Citește și