Paul Anton, repriză de vis cu Dunărea Călărași! Execuții încântătoare ale căpitanului lui Dinamo. Prima "dubla" după trei ani

Publicat: 4.03.2021, 18:05
Actualizat: 12.05.2021, 8:15

Paul Anton

SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Paul Anton, "dublă" în Cupa României

Dinamo a fost surprinsă în debutul partidei de la Călărași. Gazdele au început tare și au pus presiune la poarta lui Eșanu. Kanda a ratat o ocazie imensă după o gafă a lui Puljic.

Apărarea „câinilor” a rezistat, iar Dinamo a intrat cu 2-0 la pauză. Paul Anton a făcut „dubla”, cu două execuții de excepție.

Dunărea Călărași – Dinamo | Paul Anton, „dublă” în prima repriză

Anton a deschis scorul în minutul 32, printr-un șut de la distanță. Execuția căpitanului dinamovist l-a surprins pe portarul gazdelor și s-a oprit în plasa porții adverse.

Același Anton a marcat și în minutul 45. Mijlocașul de 29 de ani a reluat, din prima, o centrare a lui Steliano Filip. Mingea a prins pământul și nu i-a dat nicio șanșă lui Krell.

A fost prima „dublă” pentru Paul Anton după trei ani. El marca de două ori în duelul Anzhi – Tosno, din prima ligă a Rusiei, disputat pe 17 martie 2018. Și atunci, Anton făcea „dubla” până la pauză.

Paul Anton a revenit la Dinamo la începutul acestui sezon. El a venit liber de contract, după ce s-a despărțit de rușii de la Samara. Anton a mai jucat în Ștefan cel Mare în stagiunea 2015/2016.

Dunărea Călărași – Dinamo | „sferturile” Cupei Românei

Dunărea Călărași le-a eliminat pe rând pe Ulmu și Sanmartin, formații de Liga a 3-a. În „optimi”, Dunărea a trecut la „masa verde” de Turris Turnu Măgurele.

De cealaltă parte, Dinamo a trecut în „16-imi” de Viitorul, după un spectaculos 3-0 în Ștefan cel Mare. În „optimi”, echipa lui Jerry Gane a învins-o pe eterna rivală, FCSB, scor 1-0.

Ultima întâlnire directă dintre cele două echipe a fost în mai 2019. Dunărea, care evolua atunci în Liga 1, se impunea cu 1-0 în fața lui Dinamo.

Formația din Ștefan cel Mare n-a mai câștigat Cupa României din sezonul 2011/12, când o învingea în finală pe Rapid, scor 1-0.

9:56 FotoGabi Tamaș și-a dezvăluit „rețeta pentru mahmureală”. Tactica prin care reușea să se pună rapid pe picioare 9:44 „Ce interes după acest meci?” Mihai Popescu, mesaj despre transferul la FCSB după 1-4 cu Sepsi! S-a prăbușit și a răspuns sincer 9:25 Anghel Iordănescu împlinește 74 de ani. Mesaj plin de emoție primit de la Edi Iordănescu: „Tată și cel mai bun prieten!” 9:17 „Nu mai vorbiți că sunt dinamovist” Mircea Rednic a răbufnit după a primit o întrebare legată de Dinamo! 8:53 Reacția presei din Ungaria după scandalul xenofob de la Farul – Sepsi 1-4! Ce s-a scris despre scandări 8:42 Florin Manea, anunț ferm despre viitorul lui Radu Drăgușin: „Dacă va fi în continuare rezervă, nu va rămâne la Tottenham!” 8:21 „M-am simțit teribil!” Max Verstappen a avut probleme în calificările cursei de sprint a Marelui Premiu de la Miami! 8:14 Primul transfer de titlu pe care îl face Dan Petrescu la CFR Cluj! Atacantul a refuzat-o pe FCSB și este într-o formă de senzație 0:15 VIDEOMax Verstappen, pole position în cursa de sprint a Marelui Premiu de la Miami (Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, de la ora 19:00) 3