Presa din Ungaria a lăudat performanța lui Sepsi. Covăsnenii au câștigat al 4-lea trofeu în 14 luni

Alex Ioniță Publicat: 9 iulie 2023, 8:31 / Actualizat: 9 iulie 2023, 9:39

Comentarii
Presa din Ungaria a lăudat performanța lui Sepsi. Covăsnenii au câștigat al 4-lea trofeu în 14 luni

Coregrafia fanilor lui Sepsi, de la Supercupa României din Ploiești / Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Presa din Ungaria a lăudat performanța lui Sepsi. Maghiarii au scris despre succesul echipei din Sfântu Gheorghe, care a câștigat primul trofeu al sezonului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sepsi a reușit să își apere Supercupa României, câștigată și în sezonul trecut, în fața campioanei Farul Constanța. Covăsnenii s-au impus la Ploiești cu scorul de 1-0, grație golului lui Ion Gheorghe, din minutul 47.

Presa din Ungaria a lăudat performanța lui Sepsi: „Seria de finale câștigate nu se putea termina”

Jurnaliștii din țara vecină au vorbit despre succesul echipei antrenate de Liviu Ciobotariu. Aceștia au lăudat performanța clubului din Covasna și au vorbit și despre fanii echipei, care au făcut deplasarea la Ploiești.

„Ion Gheorghe a marcat golul decisiv, Sepsi și-a apărat titlul în Supercupa României! Fanii lui Sepsi au cântat chiar și înainte de meciul de la Ploiești, Supercupa României împotriva celor de la Farul, și au putut cânta și după meci: seria de finale câștigate nu se putea termina!

Echipa din Sfântu Gheorghe a câștigat al patrulea trofeu în 14 luni, cu un antrenor numit în urmă cu o lună. Liviu Ciobotariu a debutat cu un trofeu”, a notat nemzetisport.hu.

Reclamă
Reclamă

Sepsi a reușit, în scurta istorie a clubului care a fost înființat în 2011, să fie una dintre echipele de succes din Liga 1. În 14 luni, echipa care este antrenată în prezent de Liviu Ciobotariu a reușit să câștige 4 trofee. Este vorba despre două Cupe ale României și două Supercupe.

Ion Gheorghe, după ce a marcat singurul gol al meciului Farul – Sepsi 0-1

Ion Gheorghe a adus Supercupa la Sf. Gheorghe. Marcatorul singurului gol al partidei a vorbit la finalul meciului despre viitorul formației din Covasna. De asemenea, acesta a dezvăluit că echipa a lucrat la antrenamente faze similare cu cea a golului.

„Am făcut ceea ce am pregătit la antrenament. Ușor-ușor începem să creștem, vom vedea pe parcurs. Este primul gol marcat cu capul, am lucrat la antrenament centrările din lateral. Am avut un ritm destul de bun, nu suntem la 100%, dar vom ajunge și acolo. Colaborarea cu antrenorul este ușoară, am mai lucrat cu el, este foarte bine. Noi sperăm să câștigăm în continuare”, a spus Ion Gheorghe, pentru digisport.ro.

Reclamă

Supercupa României a deschis noul sezon în fotbalul românesc. Farul este deţinătoarea titlului, în timp ce Sepsi a câştigat pentru al doilea an la rând Cupa României. Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Andrei Florin Chivulete (central), Ferencz Tunyogi, Andrei Constantinescu (asistenţi), Ovidiu Haţegan, Gabriel Sabin Stroe (arbitri VAR) şi Sebastian Colţescu (rezervă).

Gică Popescu, după ce Farul a fost învinsă de Sepsi în Supercupa României

”Era un trofeu pe care ni l-am fi dorit în vitrina noastră. A fost o perioadă ciudată, nu am apucat să transferăm toți jucătorii.

Va fi un sezon foarte greu. Eu sper ca echipa să revina la forma pe care a avut-o. Va trebui să facem față pe cele trei fronturi, campionat, Cupă și cupe europene.

Eu sunt convins că Gică va face în săptămânile următoare antrenamentele pe care le-a făcut și în sezonul trecut.

Nu pot fi miracole în patru zile. Va fi un meci (n.r. cu Sheriff) extrem de greu. Va trebui să aliniem cea mai bună echipă și să trecem de acest adversar extrem de dificil”, a declarat Gică Popescu pentru sursa citată anterior.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Capul Verde cea mai frumoasă poveste de la Cupa Mondială?
Loading ... Loading ...
Citește și:
3:55

Programul zilei a 25-a de la Campionatul Mondial | „Fierbe” Azteca înaintea marelui duel cu Anglia

3:35

„Cei care credeau asta, s-au înșelat!“ Mbappe e all-in pentru titlul mondial! Ce spune despre duelul cu Hakimi

2:47

Didier Deschamps, atac la adresa arbitrajului după Paraguay – Franța 0-1: „E bizar!”

1:33

VIDEOParaguay – Franța 0-1! Mbappe a dus naționala lui Deschamps în sferturile CM. Urmează un duel „de foc” cu Maroc

0:57

„Trebuie să ai tupeu să spui asta!” Marocanilor nu le-a venit să creadă declarația lui Marsch la finalul meciului

23:50 4 iul.

VideoFanii din Piaţa World Cup aşteaptă o nouă demonstraţie de forţă a starurilor Franţei

1 Rică Răducanu, în stare gravă la spital: are două coaste rupte, umărul dislocat şi lovituri la cap! 2 “FIFA, faceți ceva”. Henry, contrariat după ce Messi a fost “jucătorul meciului” în Argentina – Capul Verde 3 Decizie în privinţa lui Istvan Kovacs. Au fost anunţaţi primii arbitri pentru optimile CM 2026 4 FIFA, o nouă lovitură pentru Istvan Kovacs. Ce se întâmplă cu arbitrul la Campionatul Mondial 5 VIDEOArgentina – Capul Verde 3-2! Dramatism total! Insularii au fost aproape de o calificare istorică! Messi ajunge în optimi 6 Oficial! Francisco Barrios a semnat cu CFR Cluj
Citește și