Rapid – ASU Poli Timișoara 1-0. Rapid e aproape de promovare în Liga 1

Valentin Pîrcălabu Publicat: 13 mai 2021, 22:50 / Actualizat: 26 ianuarie 2023, 20:45

Rapid - Chindia Târgoviște

Hepta

Rapid e aproape de promovare în Liga 1 după victoria cu ASU Poli Timișoara, scor 1-0. Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru Rapid. ASU Poli a rămas în 10 oameni, după ce Cristian Bocșan a văzut două „galbene” într-un minut. Giuleștenii au beneficiat de unh penalty de pe urma negljenței lui Bocșan, dar Hlistei n-a fost inspirat de la punctul cu var.

Rapid – ASU Poli Timișoara 1-0! Echipa lui Mihai Iosif, aproape de promovare în Liga 1

După acel moment, ASU Poli putea chiar să treacă la conducerea jocului. Axente i-a oferit o pasă filtrantă excelentă lui Munteanu, însă jucătorul bănățenilor n-a reușit să-l învingă pe Horațiu Moldovan.

A fost 0-0 la pauză. Rapid a avut prima mare ocazie din repriza secundă, când Jorza a șutat periculos, dar balonul a fost deviat și reținut de portarul Timișoarei.

Tabela a fost deblocată în minutul 65, dintr-o fază care nu anunța niciun pericol. Puștiul Antonio Sefer a șutat superb din afara careului, iar Păduraru n-a putut să intervină. Mingea s-a dus la colțul scurt, aproape de vinclu. A fost al 5-lea gol din acest campionat pentru Sefer. După acest gol, Rapid este aproape de promovare în Liga 1.

Rapid și Poli au mai ratat câte o ocazie până la finalul jocului, prin Bălan și, respectiv, Radunovic. S-a terminat 1-0 pentru rapidiști, care fac un pas uriaș spre promovarea directă în Liga 1. FC U Craiova 1948 este prima echipă care a promovat.

Cum arată play-off-ul de promovare în Liga 1

După acest rezultat, Rapid s-a distanțat la 5 puncte de CS Mioveni, ocupanta primului loc de baraj, cu etape rămase de jucat. Cele două au meci direct în ultima etapă a sezonului.