Închide meniul

Reacţia lui Ilie Dumitrescu despre telenovela "Mircea Lucescu la Dinamo Kiev". "Îi e dor de fotbal, nu a făcut-o pentru bani!"

Dan Roșu Publicat: 28 iulie 2020, 5:21 / Actualizat: 12 mai 2021, 10:14

Comentarii
Reacţia lui Ilie Dumitrescu despre telenovela "Mircea Lucescu la Dinamo Kiev". "Îi e dor de fotbal, nu a făcut-o pentru bani!"

Mircea Lucescu a semnat cu Dinamo Kiev

Igor Surkis a reuşit să îl convingă pe român să rămână la echipă, iar Ilie Dumitrescu a făcut o analiză a ultimelor zile din viaţa celui care miercuri va împlini 75 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ilie Dumitrescu: Domnul Lucescu nu a mers la Dinamo pentru bani

”Vorbim despre un campion, un antrenor titrat. Domnul Lucescu nu a mers la Dinamo Kiev pentru partea financiară, ci pentru că iubește acest fenomen.

Îi este dor de fotbal, nu a făcut-o pentru bani. Mircea Lucescu se aștepta să fie primit, și în zona asta, bine de fani, dar se pare că suporterii au fost destul de vehemenți.

A simțit imediat tratamentul. Când îți dorești să faci cu pasiune meseria asta, a zic că, în loc să intre într-o dispută cu suporteri, mai bine cedează, și a cedat.

Îmi pare rău, eu am fost surprins de decizia dânsului, îmi doream să reintre în acțiune. Mircea Lucescu este la un nivel foarte înalt, are nevoie de un alt tratament. Nici nu a început campionatul, nu a început activitatea la club, și a apărut deja tratamentul acesta”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport

Reclamă
Reclamă

După ce a semnat pe doi ani cu Dinamo Kiev, fanii ucraineni au avut o reacţie vehementă, ţinând cont că Il Luce a antrenat-o 12 ani pe rivala Şahtior. 

Alături de "mineri", Lucescu a fost de 8 ori campion al Ucrainei, şi-a mai trecut în cont şi o Cupă UEFA, şase Cupe şi şapte Supercupe ale Ucrainei. Mai mult, el a purtat în acea perioadă un război cu cei de la Kiev, pe care i-a acuzat că "umblă la butoane".

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:14
Se anunță „infern” pentru Universitatea Craiova pe Giulești! Anunțul făcut de Rapid
15:10
Declaraţia cu care Novak Djokovic a uimit pe toată lumea
15:00
Vestea “de titlu” pentru olteni anunţată chiar înainte de Rapid – Universitatea Craiova
14:59
Pep Guardiola, suspendat două etape după criza de nervi din Newcastle – Manchester City! Ce meciuri va rata
14:48
Cristiano Bergodi le-a pus gând rău granzilor din Liga 1, după 3-1 cu FCSB: „Urmează un turneu de 10 finale”
14:29
VIDEOAlexandru Maxim, al patrulea gol al sezonului în Turcia! Românul a marcat în meciul cu Karagumruk
1 Gigi Becali i-a decis viitorul lui Mihai Stoica după ce Charalambous şi Pintilii au demisionat! 2 VIDEOGeorge Russell, câştigător în Marele Premiu al Australiei! “Dublă” pentru Mercedes în prima cursă a sezonului 3 “Din ei doi aş alege” Gigi Becali, sfătuit pe cine să pună antrenor la FCSB! 4 Suporterii FCSB i-au ironizat pe jucătorii lui Elias Charalambous! Ce au scandat la finalul primei reprize cu U Cluj 5 Michael Ballack, declaraţii cutremurătoare despre moartea fiului său: “Mă tulbură prea mult….” 6 BREAKING NEWSElias Charalambous şi-a dat demisia: “Este ultima mea zi la echipă!” Şi Pintilii a plecat
Citește și