Universitatea Craiova – FC U Craiova 1948 2-0. Laurenţiu Reghecampf, în culmea fericirii după victoria din „Bătălia Olteniei”. Discuţia avută cu Mihai Rotaru: „Nu ştiu ce v-a spus vouă!”

De Cosmin Cioboată
Publicat: 14.02.2022, 22:41
Actualizat: 20.03.2023, 15:50

Laurențiu Reghecampf

Laurențiu Reghecampf a anunţat că nu va pleca de la Universitatea Craiova

Laurenţiu Reghecampf, îm timpul unei conferinţe de presă | AS.ro

Universitatea Craiova – FC U Craiova 1948 2-0. Universitatea Craiova a câştigat şi meciul retur cu marea rivală din oraş, scor 2-0, graţie golurilor înscrise de Gustavo şi Baiaram, în minutele 16, respectiv 76.

Reghecampf a declarat că este fericit pentru victoria cu FC U Craiova 1948, iar singurul lucru care l-a supărat în această seară a fost atitudinea jucătorilor săi din debutul reprizei a doua.

Universitatea Craiova – FC U Craiova 1948 2-0. Reghecampf, în culmea fericirii după victoria din „Bătălia Olteniei”

Antrenorul Universităţii Craiova promite că acesta este doar începutul pentru echipa sa, care are aspiraţii mari pentru play-off. Întrebat despre obiectivul pe care i l-a stabilit patronul Mihai Rotaru, Reghecampf a spus că ştie ce mesaj i-a transmis lui conducătorul.

„Sunt fericit pentru meci, pentru cele 3 puncte. Continuăm seria bună, mă bucur foarte mult pentru seriozitatea de care au dat dovadă jucătorii în foarte multe momente. Sunt şi supărat pentru prima repriză, pentru că am tratat foarte uşor anumite faze în care puteam marca. La pauză altul trebuia să fie scorul. Urmează meciul de la Clinceni, avem nevoie de puncte şi trebuie să câştigăm.

Gustavo a mai avut 3-4 ocazii pe care mi le amintesc acum, într-o secundă. Nu vreau să scot în evidenţă un singur jucător. Unitatea echipei, devotamentul, seriozitatea din faza de apărare şi duelurile 1 contra 1 sunt lucrurile importante pentru mine.

N-am început bine a doua repriză, le-am oferit mai mult spaţiu, mai ales la mijlocul terenului. Din acest motiv m-am gândit că, prin intrarea lui Nistor şi Baiaram, putem aduce mai multă ingeniozitate la mijloc.

Vreau să leg şi a 3-a, şi a 4-a victorie. E doar începutul. Sper să nu mai avem accidentaţi şi cu siguranţă echipa va arăta mult mai bine. Nu ştiu ce v-a spus patronul, eu ştiu ce mi-a spus mie. Ne dorim să ne clasăm cât mai sus posibil.”, a spus Laurenţiu Reghecampf, pentru digisport.ro.

Universitatea Craiova – FCU Craiova 1948 2-0. Gustavo şi Baiaram, decisivi pentru trupa lui Reghecampf

Universitatea Craiova s-a impus din nou în „Bătălia Olteniei”, împotriva celor de la FC U Craiova 1948, scor 2-0, în etapa a 26-a din Liga 1.

Gustavo a deschis scorul în minutul 16, cu un şut din întoarcere. Baiaram a dublat avantajul trupei lui Laurenţiu Reghecampf cu un sfert de oră înainte de final. Puştiul celor de la Universitatea Craiova a fost lăsat singur cu poarta goală de Dan Nistor, care a pasat ideal după o cursă minunată.

În urma succesului de pe „Ion Oblemenco”, Universitatea Craiova a acumulat 42 de puncte. Formaţia lui Reghecampf se află pe locul 5 în Liga 1, la un singur punct în spatele celor de la FC Voluntari.

De cealaltă parte, FC U Craiova 1948, care a pierdut şi partida tur tot cu 0-2, rămâne pe poziţia a 13-a, cu 26 de puncte acumulate.

23:22 CFR – Rapid 3-2. Victorie pentru Dan Petrescu la revenirea în Gruia! Giuleștenii continuă seria dezastruoasă 23:07 „E disperat, îl cunosc!” Marius Șumudică, mesaj direct despre revenirea lui Mircea Lucescu la Rapid! 23:05 VIDEOSporting a câștigat titlul în Liga Portugal! Trupa lui Ruben Amorim, campioană cu două etape înainte de finalul sezonului 22:31 „Nu se mai aude nimic de el!” Victor Pițurcă l-a făcut praf pe Adrian Mazilu! Fostul selecționer nu s-a ferit de cuvinte 22:24 Bayer Leverkusen e de neoprit! A egalat un record vechi de 59 de ani, după ce a „distrus-o” pe Frankfurt 21:44 Singurul mesaj afișat de fanii de la Rapid, la meciul cu CFR Cluj! Ce le-au transmis jucătorilor 21:34 Marius Șumudică și-a pierdut răbdarea! Cât timp mai are la dispoziție Dan Șucu să-l aducă la Rapid: „Până atunci mai aștept!” 21:16 Dan Petrescu, primă uriașă la CFR Cluj după doar 3 meciuri! Modul prin care „Bursucul” își poate umple conturile 20:48 Paul Pogba devine actor după ce a fost suspendat pentru 4 ani din fotbal! Anunțul făcut în presa din Franța 20:42 Radu Drăgușin, sfătuit de fani să plece de urgență de la Tottenham, după eșecul cu Liverpool: „Trebuie să scape imediat!” Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi