UTA – Dinamo 0-0 | Cosmin Matei anunță revenirea „câinilor”: „Acest punct ne dă moral și putere să luptăm”. Ce le-a transmis coechipierilor și fanilor

Iulian Focșăneanu Publicat: 13 februarie 2022, 19:06

UTA – Dinamo 0-0 | Cosmin Matei anunță revenirea „câinilor: „Acest punct ne dă moral și putere să luptăm. Ce le-a transmis coechipierilor și fanilor

Cosmin Matei, jucătorul lui Dinamo

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Marco Ehmann a fost eliminat pentru cumul de cartonașe încă din minutul 41. La scurt timp arădenii au cerut un penalty, dar nu l-au putut convinge pe arbitrul Cătălin Popa. „Câinii” au mai primit o lovitură pe final. Răuță a gafat și a primit două cartonașe galbene în decurs de trei minute.

Cosmin Matei, prima reacție după UTA – Dinamo 0-0

Cu siguranță aveam nevoie de ceva pozitiv să se întâmple în jurul echipei. Cred că cum s-a obținut acest punct ne dă moral și putere să luptăm. Cred că de aici putem să plecăm să luptăm în continuare și să ne îndeplinim obiectivul.

Important este să luăm cele 3 puncte vineri cu Gaz, sunt cruciale pentru noi. Este ca o finală, trebuie să ne gândim din această seară doar la acel meci.

Cu siguranță tot timpul ne-am implicat și am dat 100%, dar uneori ne-a lipsit concentrarea și la fiecare meci cineva a făcut câte un cadou. Tot timpul cineva a fost neinspirat cu câte o decizie. Sperăm ca de acum încolo să fim cu toții conectați și lucrurile să meargă spre bine„, a declarat Cosmin Matei, după UTA – Dinamo 0-0, la meciul cu numărul 200 în Liga 1.

Dinamo a scăpat în prelungiri, când mingea a lovit bara la o ocazie rarisimă a gazdelor. Trupa lui Flavius Stoican s-a oprit la șase înfrângeri la rând în Liga 1. A obținut primul punct din 2022 și a scăpat fără gol pentru a treia oară în acest sezon.

Gruparea din Ștefan cel Mare a acumulat 13 puncte și rămâne pe penultimul loc în clasamentul general. UTA este pe poziția a 10-a, cu 33 de puncte.

18
23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90