Valeriu Iftime se alătură revoluției lui Gigi Becali: „Suntem hotărâți să nu jucăm!” FCSB și Botoșani atacă Federația împreună: „Ca la români!”

Alexandru Ivan Publicat: 22 mai 2021, 14:28

Comentarii
Valeriu Iftime se alătură revoluției lui Gigi Becali: „Suntem hotărâți să nu jucăm! FCSB și Botoșani atacă Federația împreună: „Ca la români!

Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Iftime se alătură revoluției lui Gigi Becali. Patronul lui FCSB s-a plâns că FRF vrea să înăsprească regula și să forțeze echipele să-l țină cel puțin 45 de minute în teren pe cel de-al doilea jucător sub 21 de ani. A fost pictura care a umplut paharul pentru conducătorii din Liga 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Iftime se alătură revoluției lui Gigi Becali. FCSB și FC Botoșani atacă împreună regula U21

„E o discuție între cluburile private, cu interese clare, și FRF, care vrea să promoveze forțat tinerii. Dar când e vorba de bani privați, trebuie să te gândești la anumite metode de compensare, trebuie să spui «Jucați cu doi copii, dar vă dau 1 milion de euro pe an». Afară nu se întâmplă asta. Există o limită a bunului simț. FRF ar putea cere un fotbalist U23, pentru a da continutate celor care nu mai sunt eligibili pentru regula U21”, a tunat Valeriu Iftime, la Pro X.

În prezent, regula U21 obligă cluburile să aibă în primul „11” cel puțin doi jucători care se încadrează în categoria de vârstă. Unul dintre ei trebuie să rămână în teren toate cele 90 de minute, dar nu este specificat vreun timp și pentru cel de-al doilea. Cluburile au „driblat” regula schimbând al doilea jucător U21 după numai câteva minute sau secunde.

Dar Federația vine abuziv și nu ne ascultă! Noi cerem VAR, iar cei de acolo tac și merg mai departe. Ignorarea drepturilor și filozofiilor cluburilor private va fi taxată! Gigi Becali a propus să nu jucăm, ca să vedem ce o să se întâmple. Suntem hotărâți să nu jucăm! Mesajul a fost trimis și cred că va fi ascultat de Federație. În caz contrar, va ieși talmeș-balmeș. Fiecare cu treaba lui, ca la români„, a adăugat Valeriu Iftime.

Singurele formații care nu au sfidat regula U21 sunt FCSB, Chindia, FC Voluntari și Viitorul. Croitoru a făcut „dribling” pe lângă regulă sacrificându-și propriul fiu.

Reclamă
Reclamă

„Nu mă forța pe mine să înnebunesc pe banii mei, să fac ce vrea FRF! Am interesul meu, cu ce jucători vreau eu, astfel încât să câștig cât mai multe meciuri și să fac puncte!”, a încheiat Valeriu Iftime.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:24

Lovitură uriașă la US Open! Alcaraz și Serena Williams vor face echipă: „Doi campioni, o singura echipă”

18:18

Lando Norris: „Nu cred că aș fi putut face mai bine”

18:00

VIDEOAndrei Coubiș, meci de coșmar la Lincoln City! Stoperul român, pasă de gol pentru adversar

17:38

Lovitură pentru Barcelona: jucătorul lui Hansi Flick vrea să plece! Jorge Mendes îi caută deja echipă

17:25

LIVE VIDEOACUM, România – Ţările de Jos, în AntenaPLAY! Tricolorele – debut la Campionatul European

17:23

Campioana Gloria Bistriţa, a doua finalistă a Supercupei, după victoria cu vicecampioana CSM Bucureşti

1 Veste tragică despre Ion Crăciunescu. Mitică Dragomir: „Păcat!” Ce s-a aflat acum despre boala care l-a lovit 2 Semnează cu FCSB! Gigi Becali a anunţat mutarea: „E fotbalist” 3 UPDATEPrimul jucător pe care Mihai Rotaru îl transferă. Meciul cu Ararat este ultimul pentru vedeta Craiovei 4 Transfer uriaș pentru un jucător de națională: a venit oferta de 25 de milioane de euro din Premier League! 5 Anunț teribil înainte de CFR – FCSB: „S-a operat! L-am pierdut pentru două luni!” 6 FotoCine este soția lui Gică Hagi și cu ce se ocupă, de fapt. Ce studii a făcut, puţini români ştiu: „Ea e patroana”
Citește și