Închide meniul

Ionuţ Nedelcearu şi-a găsit echipă. Fundaşul ar putea fi coleg cu Mirko Pigliacelli, la Palermo

Viviana Moraru Publicat: 25 iulie 2022, 14:57

Comentarii
Ionuţ Nedelcearu şi-a găsit echipă. Fundaşul ar putea fi coleg cu Mirko Pigliacelli, la Palermo

Ionuţ Nedelcearu, într-un meci pentru echipa naţională/ Profimedia

Ionuţ Nedelcearu ar putea fi coleg cu Mirko Pigliacelli, la Palermo. Fundaşul ofertat de Gigi Becali în această vară, ar urmă să evolueze în Serie B.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ionuţ Nedelcearu a retrogradat cu Crotone în Serie C, la finalul sezonului trecut. Internaţionalul român poate rămâne în eşalonul secund din fotbalul italian, la nou-promovata Palermo. Formaţia a fost cumpărată de consorţiul care o deţine şi pe campioana Angliei, Manchester City.

Ionuţ Nedelcearu, aproape de a fi coleg cu Mirko Pigliacelli, la Palermo

Ionuţ Nedelcearu a evoluat la Crotone timp de un sezon. Românul a fost cumpărat de la AEK Atena, în 2021, şi a retrogradat în Serie C, după un singur sezon în Italia. În această vară, românul a fost în căutarea unui nou angajament, pe urmele sale fiind şi FCSB. Gigi Becali şi-a manifestat interesul pentru internaţionalul român în mai multe rânduri.

Palermo ar putea fi echipa la care Ionuţ Nedelcearu va evolua în sezonul viitor, anunţă jurnalistul italian Nicolo Schira. Acesta dezvăluie că internaţionalul român va fi transferat la schimb cu Maxime Giron, care va evolua pentru Crotone. Italienii l-au mai transferat în această vară şi pe Mirko Pigliacelli, fostul portar al Universităţii Craiova.

În ultimul sezon la Crotone, Nedelcearu a evoluat în 34 de partide, marcând două goluri. Dinamo l-a vândut pe Ionuţ Nedelcearu la Ufa, în 2018. Ulterior, în 2020, românul a fot cumpărat de AEK Atena, formaţie de primă ligă din Grecia.

Reclamă
Reclamă

Echipa italiană la care ar putea ajunge Ionuţ Nedelcearu, Palermo, a fost cumpărată de consorţiul City Football Group în această vară. Grupul mai deţine acţiuni şi la echipe precum Manchester City sau New York City FC.

Motivul pentru care a picat transferul lui Ionuț Nedelcearu la FCSB

Mihai Stoica a vorbit despre transferul eșuat al lui Ionuț Nedelcearu la FCSB. Managerul general de la clubul lui Gigi Becali a anunțat de ce mutarea nu s-a mai realizat.

MM Stoica a precizat că Nedelcearu a ținut-o pe FCSB în așteptare prea mult. Fundașul a negociat mai întâi cu formații din străinătate, iar roș-albaștrii n-au mai avut răbdare să primească decizia finală și s-au retras ei din afacere.

Reclamă

„Aveam o idee, că nu e corect să aduci străini să concureze pentru postul de titular. Dar nu am găsit un fundaș central român. L-am ofertat pe Nedelcearu, dar a zis că mai are niște discuții în afară. Nu puteam să îl așteptăm, chiar dacă mie îmi place foarte mult de el. Nu puteam să îl așteptăm, pentru că debutul sezonului e important„, a spus Mihai Stoica, conform orangesport.

Ionuţ Nedelcearu a retrogradat cu Crotone în Serie C, la finalul stagiunii recent încheiate, şi este în căutarea unei noi echipe. Patronul FCSB i-a oferit un salariu de 10.000 de euro, potrivit gsp.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ar trebui păstrat Dennis Politic la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:08
„Unii se întrebau de ce nu a jucat Moruțan”. Victor Angelescu a dat cărțile pe față, după ce Rapid a urcat pe primul loc
22:58
Costel Gâlcă, surprins de scorul cu Hermannstadt: “Nu mă aşteptam”
22:47
Constantin Grameni, „săgeți” după golul de zile mari marcat în Hermannstadt – Rapid 0-3: „Nu m-a ajutat vântul”
22:47
Denis Ciobotariu, despre golul fabulos al lui Grameni: “Marca Gheorghe Hagi”
22:22
Hermannstadt – Rapid 0-3. Giuleştenii au făcut show şi revin pe primul loc în Liga 1!
22:13
Constantin Grameni, gol fabulos în Hermannstadt – Rapid. Meci de vis pentru mijlocașul giuleștenilor
1 A trecut vizita medicală și a semnat cu FCSB! Toate detaliile despre transfer 2 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Karim Benzema a semnat! 3 Jucătorul care face vizita medicală şi semnează azi cu FCSB. Suma de transfer 4 Pe cine ameninţă PAOK cu judecata, după moartea celor șapte suporteri greci în România 5 Gigi Becali pregăteşte cea mai tare lovitură din ultimii ani, la FCSB: “Aş da pe el 3 milioane de euro” 6 Mircea Lucescu, internat de urgenţă la Spitalul Universitar! Ce se întâmplă cu selecţionerul României
Citește și