Închide meniul

Carlo Ancelotti, în extaz la Real Madrid: “E, poate, cea mai bună echipă pe care am antrenat-o!”

Cosmin Cioboată Publicat: 23 octombrie 2022, 9:57

Comentarii
Carlo Ancelotti, în extaz la Real Madrid: “E, poate, cea mai bună echipă pe care am antrenat-o!”

Carlo Ancelotti, în timpul unui meci disputat de Real Madrid / Profimedia

Carlo Ancelotti este în extaz la Real Madrid. “Galacticii” se află într-o formă excelentă și merg “ceas” atât în campionat, cât și în UEFA Champions League. Trupa de pe Santiago Bernabeu este lider în La Liga și este cu gândul la un nou titlu. “Los Blancos” au învins-o aseară pe Sevilla cu 3-1, în etapa a 11-a, iar Ancelotti a avut un discurs impresionant la adresa elevilor săi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Real stă bine și pe plan extern. Madrilenii și-au asigurat deja calificarea în primăvara UEFA Champions League.

Carlo Ancelotti, în extaz la Real Madrid: “E, poate, cea mai bună echipă pe care am antrenat-o!”

La conferința de presă, Carlo Ancelotti a vorbit la superlativ despre echipa sa. Italianul simte că are toată susținerea jucătorilor săi, iar din acest motiv lucrurile merg atât de bine pe Santiago Bernabeu.

“E o echipă pe care îmi place să o antrenez. Jucătorii nu-mi fac probleme și cred în ceea ce facem aici. Ca echipă, este una dintre cele mai bune din cariera mea, dacă nu cea mai bună”, a spus Carlo Ancelotti, la conferința de presă.

Real Madrid s-a impus cu 3-1 împotriva Sevillei, în duelul de sâmbătă. Luka Modric a deschis scorul în minutul 5, iar la pauză trupa lui Carlo Ancelotti conducea cu 1-0.

Reclamă
Reclamă

Andaluzii au restabilit egalitatea în debutul reprizei a doua, prin Erik Lamela. “Galacticii” au forțat pe final și au reușit să mai înscrie de două ori. Lucas a făcut 2-1 pe tabelă în minutul 79. Două minute mai târziu, Federico Valverde a ieșit la rampă și a închis tabela, după un assist oferit de Marco Asensio.

Chiar și fără proaspătul Balon de Aur, Karim Benzema, Real Madrid și-a asigurat cele 3 puncte și s-a distanțat în fruntea clasamentului din La Liga, la 6 lungimi de Barcelona. Catalanii joacă în această etapă cu Athletic Bilbao, pe Camp Nou.

Câți bani va încasa Karim Benzema din partea lui Real Madrid, după ce a câștigat Balonul de Aur 2022

S-a aflat câți bani va încasa Karim Benzema din partea lui Real Madrid, după ce a câștigat Balonul de Aur 2022. Atacantul francez, în vârstă de 34 de ani, a cucerit în premieră prestigiosul trofeu și a intrat în istoria fotbalului.

Reclamă

Conducerea de pe Santiago Bernabeu, în frunte cu președintele Florentino Perez, îi va oferi o recompensă răsunătoare lui Benzema pentru realizarea sa fabuloasă.

Benzema a marcat pe bandă rulantă pentru Real Madrid în sezonul 2021/2022 și a contribuit decisiv la câștigarea titlului în La Liga și a trofeului UEFA Champions League.

Din acest motiv, Florentino Perez este pregătit să “spargă” banca pentru atacantul francez. Potrivit cotidianului As, Real Madrid îi va acorda lui Benzema un bonus uriaș, în valoare de aproape 1 milion de euro, după ce a câștigat Balonul de Aur 2022.

În plus, performanța extraordinară a francezului poate grăbi prelungirea contractului cu Real Madrid până în 2024. Actuala înțelegere a internaționalului de 34 de ani expiră în vara anului viitor.

Karim Benzema este al doilea cel mai bun marcator din istoria lui Real Madrid, după Cristiano Ronaldo, cu 328 de goluri.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:42
Decizia luată de Mircea Lucescu în privinţa lui Horaţiu Moldovan, după gafa monumentală a portarului!
8:20
Mihai Stoica l-a făcut praf pe Horaţiu Moldovan, după gafa din România – Canada: “Dezastru total”. Săgeţi şi către Lucescu
8:18
Selecţionerul Canadei, după ce a învins România cu 3-0: “Cea mai mare victorie a noastră în Europa din istorie”
23:38 5 sept.
EXCLUSIVRăzvan Marin, semnal de alarmă după România – Canada 0-3: “Trebuie să ne revenim!”
23:31 5 sept.
EXCLUSIVMircea Lucescu, reacţie surprinzătoare după România – Canada 0-3: “Nu sunt nemulţumit de joc”
23:25 5 sept.
EXCLUSIV“E rușinos!” Nicolae Stanciu, la pământ după România – Canada 0-3: “Sunt primul care își asumă!”
1 VIDEORomânia – Canada 0-3. Tricolorii au suferit o înfrângere ruşinoasă în amicalul de lux de pe Arena Națională 2 Salariul uriaş pe care Kurt Zouma îl are la CFR Cluj: “S-a enervat Neluțu” 3 Primul 11 ales de Mircea Lucescu pentru amicalul cu Canada! Marea surpriză pregătită de selecționer 4 Dinamo a făcut un nou transfer! Un fost jucător de la Steaua a semnat cu “câinii” 5 VIDEONorris, cel mai rapid în FP2 din MP al Italiei! Cursa de la Monza e duminică (15:45, Antena 1 şi AntenaPLAY) 6 VIDEOLionel Messi, cu lacrimi în ochi la ultimul lui meci disputat în Argentina! Dublă spectaculoasă
Citește și