Ce amendă a primit Joan Laporta după ce a intrat peste arbitri în vestiar, la Real Madrid – Barcelona 3-1

Alexandru Ivan Publicat: 19 octombrie 2022, 19:25

Comentarii
Ce amendă a primit Joan Laporta după ce a intrat peste arbitri în vestiar, la Real Madrid – Barcelona 3-1

Joan Laporta, într-un meci pentru Barcelona / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Joan Laporta a aflat ce amendă va avea de plătit după ce a dat năvală în vestiar peste arbitri, la derby-ul Real Madrid – Barcelona 3-1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nemulţumit de deciziile luate de brigada condusă de Jose Sanchez, Laporta nu a mai rezistat şi a intrat peste arbitri în vestiar. A acuzat că au fost luat decizii care au defavorizat-o clar pe Barcelona.

Ce a amendă va plăti Joan Laporta după ce a intrat peste arbitri în vestiar, la Real Madrid – Barcelona 3-1

Pentru gestul său, Joan Laporta a fost sancționat cu o amendă de 150 de euro, în baza articolului 133 din codul disciplinar, care include nerespectarea ordinelor, instrucțiunilor, acordurilor și a obligațiilor normative, a explicat sport.es. 

Arbitrul a scris despre gestul lui Joan Laporta la capitolul “alte incidente”, în raportul meciul: „Odată ce meciul s-a încheiat și întreaga echipă de arbitri a ajuns în interiorul vestiarului, președintele FC Barcelona, domnul Joan Laporta Estruch, a solicitat, în mod repetat, explicații despre unele situații din meci. A fost invitat să părăsească vestiarul arbitrului„.

Xavi a tras concluziile, după o perioadă „neagră” la Barcelona

Barcelona traversează o perioadă dificilă. Pe lângă înfrângerea suferită în El Clasico, trupa lui Xavi păstrează doar şanse teoretice pentru a se califica în optimile Ligii Campionilor, după egalul dramatic cu Inter din runda precedentă.

Reclamă
Reclamă

Xavi a declarat că va înţelege decizia oficialilor clubului de a-l demite, în cazul în care îşi va rata obiectivul. Managerul catalan a mărturisit că, în ciuda rezultatelor modeste din ultima perioadă, şefii clubului de pe Camp Nou nu i-au comunicat nicio decizie în privinţa viitorului său.

Dacă nu voi câștiga titlul, atunci vor exista consecințe, un alt antrenor m-ar putea înlocui. Sunt mereu pozitiv. Aș înțelege dacă patronul vrea să-mi transmită ceva, dar încă nu s-a întâmplat un asemenea lucru. Nu mi-a spus nimic. Dar, asta este Barcelona, antrenorii trebuie să câștige titlul și asta este și ținta noastră pentru acest sezon”, a declarat Xavi, citat de Marca.

Barcelona, învinsă de Real Madrid în “El Clasico”

Real Madrid a condus cu 2-0 în El Clasico, după golurile lui Karim Benzema și Fede Valverde. Francezul a înscris în minutul 12, după ce Vinicius a fost lansat pe contraatac de Toni Kroos. Valverde a marcat cu un șut de la marginea careului care nu i-a lăsat vreo șansă lui ter Stegen.

Reclamă

Barcelona a redus din diferență pe final, în minutul 84, prin Ferran Torres, care a înscris poarta goală după o cursă excelentă a lui Ansu Fati. Bucuria catalanilor nu a durat însă mult. Rodryo a închis tabela în prelungirile meciului, din penalty.

În urma succesului din El Clasico, Real Madrid a urcat pe primul loc în La Liga, la trei puncte de rivala Barcelona, care a coborât pe poziția secundă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Câte goluri va marca Lionel Messi în Argentina - Capul Verde?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:18 4 iul.

Trei concluzii după Australia – Egipt 1-1, 2-4 d.l.d.: „Faraonii” de la Al Ahly și Africa de Nord la putere

23:54

VIDEOAustralia – Egipt 1-1 (2-4, d.l.d). Mohamed Salah, în optimile Campionatului Mondial

23:38

Argentina – Capul Verde (LIVE VIDEO, 01:00, Antena 1 și AntenaPLAY). Joao Paulo, rezervă în duelul cu Messi. Echipele de start

22:33

VIDEOGhinionistul Mondialului! Şi-a dat al doilea autogol la acest turneu final și a egalat un record nedorit

21:51

S-a întâmplat din nou la Cupa Mondială după 92 de ani! O nouă pagină de istorie în Australia – Egipt

21:13

Jucătorul care l-a impresionat pe Mihai Stoica în cantonamentul FCSB-ului: „Numărul 1 de departe!”

1 Comunicatul FIFA după scandalul golului anulat în minutul 90+13 la Portugalia – Croaţia 2-1 2 VIDEOCe le-a spus arbitrul croaţilor după cea mai controversată fază de la Mondial, din minutul 90+13 al partidei cu Portugalia 3 “De ce l-ați scos pe Ronaldo?”. Răspunsul tranșant al lui Roberto Martinez după “thriller-ul” Portugalia – Croația 4 Răzvan Lucescu a semnat contractul carierei! Salariu „faraonic” pentru antrenorul român 5 VIDEOPortugalia – Croația 2-1! Dramatism total! Croații, gol anulat la ultima fază! Goncalo Ramos, eroul lusitanilor 6 Sorana Cîrstea s-a amuzat după ce a aflat adversara din turul 3 de la Wimbledon: “Rar mi s-a întâmplat aşa ceva”
Citește și