Ianis Hagi, titular pentru al doilea meci la rând la Alaves! A fost aproape de un gol superb: „I-a refuzat gloria!”

De Viviana Moraru
Publicat: 28.09.2023, 23:14

Ianis Hagi, titular pentru al doilea meci la rând la Alaves

Ianis Hagi, în timpul unui meci la Alaves/ Profimedia

Ianis Hagi a fost titular pentru al doilea meci la rând la Alaves. Fiul „Regelui” a avut o prestaţie solidă în partida de pe terenul celor de la Celta Vigo, partidă încheiată la egalitate, scor 1-1.

Ianis Hagi a bifat astfel al patrulea meci al său, de la împrumutul la Alaves. Internaţionalul român de 24 de ani a fost împrumutat pentru un sezon de iberici, de la Rangers.

Ianis Hagi a început încă din primul minut duelul cu Celta Vigo. Fiul „Regelui” a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren ai lui Alaves.

Hagi Jr. a fost aproape şi să marcheze primul său gol la formaţia iberică. În minutul 59, internaţionalul român a executat o lovitură liberă, iar balonul a fost plasat sub bara transversală. Portarul Celtei Vigo şi-a salvat echipa in extremis.

Şi spaniolii de la as.com au remarcat ocazia imensă irosită de Ianis Hagi: „Hagi a executat o lovitură liberă, dar Ivan Villar i-a refuzat gloria cu o oprire incredibilă”, au notat jurnaliştii iberici.

Ulterior, Hagi s-a mai făcut remarcat şi în minutul 64. La momentul respectiv, internaţionalul român a trimis cu capul, puţin peste poarta celor de la Celta Vigo.

Graţie prestaţiei din meciul cu Celta Vigo, Ianis Hagi a primit nota 7,5 din partea portalului sofascore.ro, fiind unul din tre cei mai bine notaţi jucători ai lui Alaves.

Adevăratul motiv pentru care Ianis Hagi a plecat de la Rangers

S-a aflat adevăratul motiv pentru care Ianis Hagi a plecat de la Rangers. Presa din Scoţia a făcut anunţul despre internaţionalul român, dezvăluind că acesta a intrat într-un conflict cu antrenorul scoţienilor, Micheal Beale, ca urmare a numărului puţin de minute bifate.

Scoţienii au analizat în detaiu plecarea lui Ianis Hagi de la Rangers, şi au ajuns la concluzia că internaţionalul român nu a mai fost mulţumit de statutul său de la formaţia de pe Ibrox.

„Un astfel de nume care s-a hotărât să plece de pe Ibrox este românul Ianis Hagi, care a fost împrumutat la Alaves în La Liga, după ce aripa și-a vărsat frustrările în privința timpului de joc puțin pe care l-a avut sub comanda lui Michael Beale, în urma unei confruntări din Cupa Ligii cu Morton.

Hagi a urmărit cum londonezul i-a trimis în teren pe Abdallah Sima, Sam Lammers și Cyriel Dessers în compartimentul ofensiv. Dar se pare că jucătorul de 24 de ani nu are tocmai o perioadă benefică nici după ce a debutat împotriva lui Athletic Bilbao”, au notat scoţienii de la Daily Record.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

0:10 Gică Hagi, devastat după ce Farul a fost umilită în ultima etapă de CFR Cluj: „E dureros”! Anunţul pentru sezonul următor 18
23:59
Marele Premiu de Formula 1 de la Imola e în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY duminică, de la 15:45. Verstappen pleacă primul
18
23:50
Momente uluitoare în meciul CFR Cluj – Farul 5-1! Cristi Ganea l-a ignorat total pe Gică Hagi, după ce „Regele” l-a schimbat!
18
23:28
Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer
18
23:10
VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade
18
22:48
VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco”
18
22:43
CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League!
18
21:50
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză
18
21:47
Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel
18
21:16
VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta