Închide meniul

Xavi, reacție dură după FC Barcelona – Real Madrid 1-2: „Meritam victoria”

Alex Ioniță Publicat: 28 octombrie 2023, 20:03

Comentarii
Xavi, reacție dură după FC Barcelona – Real Madrid 1-2: Meritam victoria”

Xavi, în timpul unei conferințe de presă / Profimedia

Xavi a avut o reacție dură după FC Barcelona – Real Madrid 1-2. Tehnicianul catalanilor a vorbit despre cel de-al 255-lea episod din „El Clasico”, care s-a jucat pe Stadionul Olimpic din Barcelona.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chiar dacă gazdele au deschis scorul în derby-ul cu Real Madrid, echipa pregătită de Carlo Ancelotti a câștigat partida după o „dublă” semnată de Jude Bellingham. Dramatismul a fost cu atât mai mare, având în vedere faptul că englezul a marcat golul victoriei în prelungirile partidei.

Xavi, reacție dură după FC Barcelona – Real Madrid 1-2. Antrenorul nu crede că rezultatul a fost corect

După partida de pe Stadionul Olimpic din Barcelona, Xavi a oferit o reacție dură, fiind nemulțumit de rezultatul înregistrat la finalul meciului. Acesta este de părere că jucătorii săi au făcut un meci solid și că ar fi meritat să câștige al 255-lea „El Clasico”.

Totodată, Xavi a vorbit și despre obiectivul echipei sale, din acest sezon al campionatului din Spania. Tehnicianul a menționat faptul că această înfrângere nu reprezintă neapărat o piedică pentru trupa „blaugrana”, care și-a propus să câștige titlul în La Liga.

„Am dominat 60 de minute, dar asta e fotbal. Real Madrid are aceste lucruri… Real Madrid cu trei sau două ocazii şi jumătate îţi înscrie două goluri. Ne-a lipsit eficacitatea. Jocul şi ceea ce era planificat a mers bine.

Reclamă
Reclamă

Meritam victoria. Până la urmă ne-au făcut să suferim, dar cred că, cu sinceritate totală, dacă cineva a câştigat meciul, a fost Barça. Asta nu se termină aici, este etapa a 11-a, vrem să câştigăm LaLiga. Echipa a făcut un joc foarte bun”, a declarat Xavi, la finalul duelului, citat de mundodeportivo.com.

După acest duel, liderul din La Liga este Real Madrid, care are 28 de puncte. De cealaltă parte, formația catalană ocupă ultima poziție de pe podium, cu 24 de puncte obținute.

Jude Bellingham, „dublă” fabuloasă în El Clasico

Jude Bellingham a marcat golul egalizator pentru Real Madrid în 68. Vinicius a trimis o centrare în careul catalanilor, balonul a fost respins de Gavi, şi a ajuns la Bellingham.

Reclamă

Starul englez nu a stat pe gânduri şi a şutat imparabil, din afara careului. Execuţia l-a lăsat fără reacţie pe Ter Stegen, care nu a avut nicio şansă în faţa şutului lui Bellingham.

Ulterior, în prelungiri, Jude Bellingham a fost cel care a dat lovitura de graţie. Internaţionalul englez a reuşit dubla în minutul 90+2, marcând din pasa lui Luka Modric.

Graţie reuşitelor din El Clasico, Jude Bellingham a stabilit un record colosal. Este primul jucător care marchează pentru Real Madrid la debutul în campionat, în Champions League şi în El Clasico.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Câte etape de suspendare crezi că va primi Florin Tănase, în cupele europene?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
7:42
Constantin Popovici, ce performanţă pentru România: bronz la Campionatele Mondiale de nataţie
0:38
Ianis Zicu, savuros după FCSB – Farul 1-2: “Ne uitam pe TikTok, cum nu e voie la ei”
0:28
“A venit Găman şi ne-a luat punctele”. Florin Tănase, discurs dur după ce FCSB a fost învinsă de Farul
0:19
Ştefan Târnovanu a dezvăluit ce i-a spus, de fapt, arbitrului Găman, înainte să fie eliminat în FCSB – Farul 1-2: “E vina mea”
0:09
Gigi Becali vrea să dea afară un jucător de la FCSB, după eşecul cu Farul: “A pierdut toate mingile”
0:03
Surpriză uriaşă! Gigi Becali a anunţat transferul lui Marius Ştefănescu: “A semnat deja”
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Lovitură pentru Dinamo. Echipa de play-off care a intrat în cursa pentru transferul lui Marius Ştefănescu 3 FCSB a primit o veste excelentă înaintea meciului decisiv cu Shkendija! 4 VIDEOLando Norris va pleca din pole-position în Marele Premiu al Belgiei (duminică, 15:45, Antena 1 şi AntenaPLAY) 5 FCSB – Farul 1-2. Meci nebun cu 2 goluri anulate, o eliminare şi un penalty. Campioana, învinsă în minutul 90+10 6 “Cred că e o glumă”. Președintele lui Csikszereda, reacție virulentă în presa maghiară după meciul cu Rapid
Citește și