Închide meniul

Adrian Ilie a spus cine e favorită în derby-ul FCSB – Rapid: „O să câştige şi campionatul”

Bogdan Stănescu Publicat: 16 martie 2025, 15:40

Reclamă
Adrian Ilie a spus cine e favorită în derby-ul FCSB – Rapid: „O să câştige şi campionatul

Adrian Ilie. în timpul unui interviu - Antena Sport

Adrian Ilie a spus cine e marea favorită în derby-ul din această seară, de la ora 21:00. Derby-ul FCSB – Rapid, care se dispută pe Arena Naţională, va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Cobra” crede că FCSB are prima şansă în derby-ul cu Rapid. Totodată, fostul atacant al naţionalei consideră că echipa antrenată de Elias Charalambous şi Mihai Pintilii va câştiga campionatul şi în acest sezon.

Adrian Ilie, despre derby-ul FCSB – Rapid: „FCSB are prima şansă. E cea mai în formă echipă”

FCSB-ul pleacă cu prima șansă. Din punctul meu de vedere, cred că FCSB-ul o câștige și campionatul, pentru că este echipa cea mai în formă. A dovedit în acest sezon acest lucru.

Nu cred că o să fie obosiți (n.r: cei de la FCSB). Anul ăsta au dovedit că au un lot de jucători care pot să ducă toate meciurile. Nu au pierdut niciun meci cu echipele din play-off în acest an”, a declarat Adrian Ilie pentru fanatik.ro.

FCSB are bilanţ negativ cu Rapid în ultimele întâlniri dintre cele două echipe. Sezonul acesta ambele meciuri între roş-albaştri şi giuleşteni s-au încheiat cu scorul de 0-0.

Reclamă
Reclamă

Sezonul trecut, în play-off, Rapid a făcut mai întâi egal, 2-2, în deplasare cu FCSB, după care a învins trupa lui Charalambous atunci când aceasta era deja campioană, cu 2-0, în ultima etapă. În sezonul regular al campionatului trecut, Rapid a învins-o de două ori pe FCSB, cu 2-1 şi cu 4-0. Alb-vişiniii le-au mai administrat o umilinţă marilor rivali şi în play-off-ul sezonului 2022-2023, atunci când i-au învins cu 5-1.

Rapid nu a mai fost învinsă de FCSB din 6 noiembrie 2022, atunci când roş-albaştrii se impuneau cu 3-1 în etapa a 17-a a Ligii 1.

FCSB este mai puternică pe hârtie

Potrivit site-ului transfermarkt.com, FCSB este echipa net mai valoroasă faţă de Rapid. Jucătorii antrenaţi de Elias Charalambous valorează cu 13 milioane de euro mai mult decât cei antrenaţi de Marius Şumudică.

Reclamă
  • 40,75 de milioane de euro este valoarea lotului FCSB-ului
  • 27,65 de milioane de euro este valoarea lotului Rapidului

FCSB nu se va putea baza în derby pe cel mai valoros jucător al ei, căpitanul Darius Olaru, care e OUT tot sezonul în urma accidentării suferite la umăr în cantonamentul din Antalya. Olaru (27 de ani) este cotat de către transfermarkt.com la 7.5 milioane de euro.

FCSB a primit şi o veste bună înaintea derby-ului cu Rapid. Daniel Bîrligea este refăcut şi, cel mai probabil, va intra din primul minut în partida de duminică seara.

Echipele probabile:

FCSB (4-3-3): Târnovanu – Crețu, M. Popescu, Dawa, Radunovic – Șut, Cisotti, Tănase – Miculescu, Bîrligea, Gheorghiță
Antrenor: Elias Charalambous

RAPID (4-2-3-1): Aioani – Braun, Ciobotariu, Pașcanu, Borza – Kait, Ademo – Dobre, Christensen, Petrila – Koljic
Antrenor: Marius Șumudică

Comentarii


Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:30

Newcastle a câștigat primul trofeu după o pauză de 18 ani! Burn și Isak, decisivi în finala Cupei Ligii Angliei

20:29

Newcastle a câştigat Cupa Ligii Angliei! Victorie cu Liverpool în finală. Atletico Madrid – Barcelona (22:00). Arsenal – Chelsea 1-0

20:25

UTA-Oţelul 2-0! Debut perfect de play-off pentru băieţii lui Mircea Rednic. Gălăţenii sunt pe loc de baraj

20:14

Caz incredibil înainte de un meci din Bulgaria! A fost ținut un moment de reculegere pentru o persoană care nu a murit. Ce a urmat

20:09

„Se apropie momentului”. Nicolae Stanciu şi-a decis viitorul. Unde îşi va continua cariera din sezonul viitor

20:01

VIDEORio Ave – Benfica se joacă ACUM în AntenaPLAY. „Vulturii” nu își permit niciun pas greșit în lupta la titlu din Liga Portugal

1 Louis Munteanu a răbufnit după ce nu a fost convocat la naţională de Mircea Lucescu: „Sunt supărat, nu sunt apreciat!” 2 Mircea Lucescu, mesaj după ce nu l-a convocat pe Louis Munteanu la națională! A reacționat după ce atacantul a răbufnit 3 Momentul în care Dan Petrescu a aflat că mama sa a murit. Cine i-a spus: „Nu era pregătit pentru asta” 4 FotoSărbătoare cum rar poţi vedea la un meci din fotbalul românesc! A răpus-o pe FCU Craiova, apoi s-a dezbrăcat şi a început să plângă! 5 A murit Gabor Biro, dublu campion al României cu UTA! A eliminat-o din Cupa Campionilor pe Feyenoord, care era câştigătoarea en-titre a competiţiei 6 VIDEOLando Norris va pleca din pole-position în cursa din Marele Premiu al Australiei (duminică, 05:45, Antena 1 și AntenaPLAY). Lewis Hamilton, pe 8 în calificări
Citește și