Adrian Mutu, scos din minți de jocul Petrolului: “O echipă care se apără cu 10 în fața careului…”. Ce a spus despre gafa lui Horațiu Moldovan

Cosmin Cioboată Publicat: 14 august 2022, 0:24

Comentarii
Adrian Mutu, scos din minți de jocul Petrolului: “O echipă care se apără cu 10 în fața careului…”. Ce a spus despre gafa lui Horațiu Moldovan

Adrian Mutu, în timpul unui meci disputat de Rapid / Hepta

Adrian Mutu a fost scos din minți de jocul defensiv al Petrolului din meciul de pe “Ilie Oană”. Rapid a fost învinsă în “Primvs Derby” cu 1-0, după golul marcat de Gicu Grozav în minutul 23. Horațiu Moldovan a greșit decisiv la șutul expediat de Grozav, apoi ploieștenii au anihilat toate atacurile giuleștenilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Adrian Mutu consideră că rezultatul este nemeritat. Antrenorul Rapidului a aruncat “săgeți” către petroliști, făcând referire la tactica defensivă la care au apelat de-a lungul partidei.

Adrian Mutu, scos din minți de jocul Petrolului: “O echipă care se apără cu 10 în fața careului…”

“Briliantul” a vorbit și despre greșeala uriașă comisă de Horațiu Moldovan, explicând că așa ceva “i se poate întâmpla oricărui portar”.

“Am pierdut, rămânem cu 0 puncte din acest meci, dar cu o evoluție consistentă a echipei. Un joc pe care l-am dominat, dar din păcate n-am reușit să înscriem. (N.r. – Despre gafa lui Horațiu Moldovan) Am văzut cu toții ce s-a întâmplat, nu mai are rost să spun eu.

Dar nu e niciun fel de problemă, se întâmplă și la case mai mari. Moldo e cel mai bun din țară și rămâne cel mai bun din țară. S-a întâmplat, nu cred că are rost să mai comentăm. A fost o greșeală și i se poate întâmpla oricărui portar.

Reclamă
Reclamă

N-am fost agresivi? Cred că ați văzut cu toții cum a decurs repriza a doua. Am fost agresivi, am dominat tot meciul. Am avut și ocazii de a marca. O echipă care se apără cu 10 în fața careului… eu altfel văd fotbalul, dar știți cum e, scopul scuză mijloacele. Mergem mai departe. Nu sunt supărat pe jucătorii mei, pur și simplu n-am avut noroc astăzi.

Mulțumim suporterilor noștri că au fost alături de noi. Mergem înainte, tragem învățămintele după această înfrângere nemeritată, zic eu. Trebuie să fim mai buni în duelurile 1 contra 1 și mai concreți în fața porții”, a spus Adrian Mutu, pentru Digisport.

Cristi Săpunaru, în depresie după Petrolul – Rapid 1-0

La fel ca Mutu, Cristi Săpunaru consideră că înfrângerea Rapidului de la Ploiești este nemeritată.

Reclamă

Înfrângere nemeritată. S-au apărat 90 de minute. Dacă jucam 3 zile, se apărau 3 zile. Am pierdut pe o jumătate de ocazie. Toată echipa, staff-ul, suporterii sunt în spatele lui Horațiu Moldovan. Nu ne aducem aminte de câte ori ne-a salvat?

Nu ne-a surprins Petrolul! Ne-am surprins noi că nu am dat gol. Am încercat 90 de minute să atacăm, pe un teren impracticabil pentru Liga 1. Așa suntem noi în România, nu putem să aranjăm un teren de fotbal… Știam că atmosfera va fi frumoasă, e cel mai vechi derby din România„, a spus Cristi Săpunaru după Petrolul Ploieşti – Rapid 1-0.

În urma înfrângerii suferite la Ploiești, trupa lui Adrian Mutu a ratat șansa să revină, cel puțin temporar, pe primul loc în Liga 1. Rapid se află pe locul 2, cu 9 puncte, dar riscă să fie depășită până la finalul etapei.

De cealaltă parte, Petrolul a legat a doua victorie consecutivă și a urcat pe poziția a 7-a, cu 7 puncte.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:30 25 mart.

Turcia – România LIVE TEXT (joi, 19:00). Duel crucial pentru tricolori la barajul pentru World Cup 2026

23:24 25 mart.

Ilie Dumitrescu știe cum România o poate elimina pe Turcia în barajul de Mondial: “Trebuie să înțelegem asta”

23:14 25 mart.

Recep Tayyip Erdogan, în tribune la Turcia – România

23:05 25 mart.

Elena Rybakina a bătut-o din nou pe Jessica Pegula şi e în semifinale la Miami

23:04 25 mart.

Capul Verde poate deveni campioana mondială “neoficială”. Analiza inedită a jurnaliștilor de la Marca

22:39 25 mart.

Marius Șumudică e categoric: “N-avem nicio șansă cu Turcia!”

1 Mihai Rotaru îşi face o nouă echipă la Craiova. A început selecţia 2 „Mulțumim UEFA pentru decizie” Turcii exultă după ce au aflat cine e arbitru cu România 3 Cum arată geanta de 10.000 de euro cu care Ianis Hagi s-a prezentat la plecarea naţionalei în Turcia 4 Fotbalistul nemulțumit de selecția făcută de Mircea Lucescu. A marcat 11 goluri în acest sezon de Liga 1 5 Arda Guler, cuvinte uriaşe despre Mircea Lucescu şi Gică Hagi, înainte de Turcia – România: “Sunt onorat” 6 Încă o lovitură primită de Liverpool după plecarea lui Salah. Înlocuitorul, declarat „netransferabil”
Citește și